ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uMATERIAŁY PROBLEMOWE
19.07.2016r. 08:54

Andrzej P. Sikora, Mateusz P. Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
Czy 100 - 110 dolarów za 1000 m sześc. gazu z Rosji to cena niemożliwa do zaoferowania na polskim rynku przez rosyjskie firmy? Przez GAZPROM? Nikt już dziś nie pamięta początków lat 2000-nych wtedy takie ceny obowiązywały. Wojna cenowa przeciw/wobec powstającej infrastruktury i rewolucji łupkowej wydaje się możliwa. Chcąc utrzymać swój udział na europejskim rynku oraz przede wszystkim by móc konkurować z tanim LNG, Gazprom musi aktywnie uczestniczyć w tym rynku i utrzymywać niską cenę gazu.
15.07.2016r. 11:41

prof. UG, dr hab. Henryk Woźniak - Wykładowca w Katedrze Logistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Rewolucja łupkowa w USA obaliła dotychczasowe status quo na globalnym rynku gazu. Dostęp do tego surowca stał się nie tylko tańszy, ale również - za sprawą rozwoju infrastruktury LNG - bardziej zdywersyfikowany. Jak kształtuje się nowa rzeczywistość sektora gazowego? Komu jest ona na rękę, a kto na niej traci?
08.07.2016r. 05:02

("Energia Gigawat" - czerwiec 2016)
Ekwador znajduje się obecnie w samym środku rewolucji energetycznej. Do końca przyszłego roku, aż 93% energii elektrycznej tego amerykańskiego kraju ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, i to prawie wyłącznie z elektrowni wodnych. Transformacja energetyczna Ekwadoru wymaga znacznie więcej niż budowy hydroelektrowni.
06.07.2016r. 09:54

Rafał Bajczuk
W raporcie omówiono wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania niemieckiej polityki w sektorze gazu. Raport jest podzielony na trzy części, w pierwszej omówione zostały wewnętrzne uwarunkowania zużycia gazu w związku z realizacją strategii transformacji energetycznej. W drugiej przedstawione zostały zewnętrzne uwarunkowania dostaw gazu do RFN. Natomiast w trzecim, ostatnim rozdziale, kwestia importu gazu skroplonego do RFN i budowy terminalu LNG, zagadnienie eksploatacji bogatych złóż gazu łupkowego w Niemczech, a także możliwości wykorzystania biogazu oraz nowatorskiej technologii power-to-gas.
04.07.2016r. 05:22

Andrzej P. Sikora, Mateusz P. Sikora - Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Gaz System poinformował o udanym odbiorze pierwszego w polskiej historii skroplonego gazu ziemnego LNG zakupionego przez PGNiG w formule spot. Technicznie, odbiór skroplonego gazu ziemnego i zatłoczenie go do zbiorników, trwało zaledwie 21 godzin. Najważniejszą zmienną, która wpłynie na to kiedy i jak często, kolejne, zakupione w formule spot metanowce, mogą pojawić się w polskim terminalu to przede wszystkim cena surowca i KLIENT odbiorca, który zamówi dodatkowe ilości gazu.
29.06.2016r. 05:13

Adam Matkowski, Przewodniczący Rady DISE
Obecny rząd RP przykłada ogromną wagę do zapewnienia państwu bezpieczeństwa energetycznego. Słuchając deklaracji przedstawicieli polskich władz uznać można, że zbudowanie trwałego bezpieczeństwa rynku gazu jest w ramach tej polityki niewątpliwym priorytetem. Pomimo obowiązującej jeszcze formalnie „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku” i braku oficjalnego dokumentu określającego strategie w zakresie bezpieczeństwa energetycznego można już określić wyraźne ramy i wytyczne rządowej koncepcji dotyczącej bezpieczeństwa rynku gazu w Polsce.
27.06.2016r. 14:42

Analiza: Bartosz Bieliszczuk, Krystian Kowalewski, Adam Stolarz, Opracowanie: Wojciech Jakóbik (Instytut Jagielloński)
Raport analizuje obecny stan sektora i wskazuje możliwe scenariusze jego rozwoju przy założeniu, że polski rząd zdecyduje jaka będzie struktura źródeł, z których czerpiemy energię. Obecnie miks energetyczny Polski opiera się na węglu, a strategia państwa nie definiuje, w jakim kierunku ma się rozwijać energetyka. Podjęcie tej niełatwej, aczkolwiek niezbędnej do stabilnego rozwoju sektora energetycznego decyzji, przełoży się na obszar inwestycji, tworzenie miejsc pracy, a także rozwiąże kwestię wzrastającego zapotrzebowania na energię.
13.05.2016r. 05:29

Anna Janosz - Uniwersytet Śląski
Praca konkursowa Anny Janosz z Uniwersytetu Śląskiego, laureatki I miejsca w trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Energetycznego „Prawo z Energią” zorganizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań.
10.05.2016r. 05:00

Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - 5/2016)
Kraje UE importują 66 proc. potrzebnego im gazu ziemnego. A będzie jeszcze gorzej. Za 20 lat, ze względu na wyczerpywanie się własnej produkcji oraz konieczność redukcji emisji, Europa może potrzebować dodatkowych 250 miliardów metrów sześciennych gazu.cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE