ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiMATERIAŁY PROBLEMOWE
10.11.2015r. 13:15

Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych
Dnia 15 października 2015 roku we Wrocławiu odbył się zorganizowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych I Dolnośląski Kongres Energetyczny poświecony Nowej strategii dla polskiego rynku gazu ziemnego. Obrady zgromadziły liczne grono znamienitych gości ze świata polityki, branży gazowniczej i energetycznej oraz polskich firm wykonawczych.
03.11.2015r. 13:07

Autor: Daniel Zbroński ("Rynek Energii" - październik 2015)
W pracy ustalono zarówno krajowe i wojewódzkie ogólne zużycie, jak i okresowe oraz roczne tempo zmian zużycia wybranych paliw i nośników energii w poszczególnych województwach w latach 2006–2013. Na podstawie danych GUS analizie poddano: węgiel kamienny, gaz ziemny i ciekły, lekki i ciężki olej opałowy oraz ciepło i energię elektryczną, których zużycie zestawiono w układzie regionalnym Polski.
27.10.2015r. 13:36

dr Przemysław Zaleski
W listopadzie 2013 r. na podstawie danych udostępnionych przez Gaz System został przedstawiony harmonogram uniezależniania się Polski od dostaw gazu tylko z kierunku wschodniego . W związku z zagrożeniami płynącymi z projektu NORD Stream II , każde działanie związane z budową infrastruktury gazowej jest kolejnym elementem do budowy niezależności gazowej regionu. Zdaniem ekspertów należy rozdzielić w budowie systemu budowy bezpieczeństwa energetycznego kraju i regionu te elementy, które są istotnym jego elementem i te, które ten system wzmacniają.
26.10.2015r. 13:05

Adam Szurlej, Mariusz Ruszel, Tadeusz Olkuski ("Rynek Energii" - październik 2015)
W artykule szczególną rolę poświęcono uwarunkowaniom geopolitycznym rynku gazu ziemnego. W dalszej części podjęto analizę kosztów importu gazu ziemnego, w tym LNG do wybranych krajów UE oraz Japonii oraz cen paliw gazowych dla odbiorców finalnych (gospodarstwa domowe oraz odbiorcy przemysłowi). Artykuł kończy się podsumowaniem, w którym przedstawiono najważniejsze wnioski.
21.10.2015r. 14:13

mgr inż. Józef Dopke
Podano minimalne i maksymalne średnie miesięczne temperatury powietrza w wieloleciu 1996-2015 dla Krakowa. Na rysunku podano średnie roczne temperatury powietrza oraz średnie roczne temperatury bez lata. Podano średnie temperatury powietrza w sezonach grzewczych od 1996/97 do
2014/15 r. Omówiono liczbę stopniodni grzania dla temperatury bazowej 15oC dla Krakowa w sezonach grzewczych od 1996/97 do 2014/15 r. oraz roczną liczbę stopniodni grzania w latach od 1996 do 2014 r.
20.10.2015r. 13:55

dr Przemysław Zaleski
Zarówno Polska jak i Unia Europejska uzależnione są od dostaw paliwa gazowego z Federacji Rosyjskiej. Import LNG, w wyniku wysokich cen w Azji, w ostatnich latach był nieopłacalny. W przypadku spadku cen LNG na rynkach światowych już wkrótce Polska może rozpocząć import błękitnego surowca z USA. Unia Europejska mając na uwadze dywersyfikację dostaw paliwa gazowego, rozpoczęła również prace nad projektem TANAP.
19.10.2015r. 06:54

Ksawery Czerniewicz, Ośrodek Analiz Strategicznych, BiznesAlert.pl
Białoruś ma bardzo ograniczone własne źródła energii, zarówno mineralne (ropa naftowa, gaz naturalny, torf), jak i odnawialne (drewno, biomasa, energetyka wodna i wiatrowa). Gazu ziemnego praktycznie nie ma, ropa naftowa występuje w śladowych ilościach. Białoruś musi więc importować węglowodory – w całości z Rosji. W skali roku jest to ponad 20 mln ton ropy i blisko 20 mld m³ gazu. Ponad 90 proc. energii zużywanej przez Białoruś zapewniają importowane węglowodory. Własne źródła – ok. 10 proc. – to drewno, węgiel brunatny, torf i woda (hydroelektrownie).
13.10.2015r. 14:05

dr Mariusz Ruszel, adiunkt w Katedrze Ekonomii, Wydział Zarządzania, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza ("Nowa Energia" - 4/2015)
Fundamentem bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju konkurencyjności gospodarki Polski może stać się efektywna i wysokosprawna infrastruktura energetyczna. W kontekście integrującego się rynku energii UE istotną rolę odgrywać będzie polska infrastruktura gazowa, będąca częścią korytarzy europejskich umożliwiających dywersyfikację kierunków oraz źródeł dostaw gazu ziemnego dla Europy Środkowo-Wschodniej.
07.10.2015r. 12:48

Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - wrzesień 2015)
Choć Pakistan jest jednym z najwierniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych, to nie Amerykanie, ale Rosjanie zbudują tam ponadtysiąckilometrowy gazociąg, umożliwiający import irańskiego gazu. W dodatku może to oznaczać kres marzenia o zbudowaniu wspieranego przez USA transafgańskiego gazociągu TAPI, biegnącego z Turkmenistanu do Afganistanu, Pakistanu i Indii.
06.10.2015r. 13:34

dr Przemysław Zaleski , (portal Defence24.pl)
W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost zainteresowaniem jednością energetyczna w ramach UE, zarówno w Polsce jak i w pozostałych krajach UE uznaje się bezpieczeństwo energetyczne Europy jako coraz ważniejsze wyzwanie. Jednakże mimo upływu kolejnych lat i przyjęciu dokumentu dotyczącego Unii Europejskiej, widać także problem pogodzenia rozwoju gospodarek krajowych w imię i duchu jedności UE jako wspólnoty. Mając na uwadze również problemy z polityka imigracyjną, cześć krajów postanowiła wykorzystać sytuacje angażując się w kolejny niebezpieczny dla części krajów członkowskich projekt jakim jest kontynuacja rozwoju gazociągu północnego czyli projektu Nord Stream II.cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE