ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Wahania i spadek dostaw gazu z kierunku Morza Północnego. Polityka wpływa na ceny surowców
30.07.2018r. 08:50

Ceny gazu na rynku hurtowym wrażliwie reagują na wahania i spadek dostaw gazu z Szelfu Norweskiego. Jednocześnie na ceny surowców wpływają decyzje polityczne, co obnaża brak transparentności ich kształtowania. Miejmy nadzieję, że pozwoli to na wypracowanie uczciwych mechanizmów cenowych, żeby uniknąć kolejnych napięć geopolitycznych
Czerwcowy eksport gazu ziemnego z Norwegii do UK i na kontynent był najniższy od września 2016 r. - 7,8 mld m sześc. gazu, czyli o blisko 2 mld mniej niż oczekiwano (9,7 mld m sześc). Największy spadek importu odnotowano w Niemczech - 1,6 mld m sześc., co stanowi 23 pp spadek w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego. Natomiast eksport do Holandii utrzymał się na względnie stałym poziomie - 2,3 mld m sześc.

Wydaje się że trend ten może się utrzymywać ze względu na postępującą integrację środowisk zewnętrznych i redukcję produkcji gazu ze złóż w Holandii (głównie złoża Groningen), co wymusza na Holandii import tego surowca do kraju. Oczekiwany wolumen eksportu gazu z Norwegii w lipcu br. to 10,2 mld m sześc. Equinor poinformował o wdrażaniu 3 fazy planu wykorzystania ogromnego złoża Troll na Morzu Północnym. Celem spółki jest utrzymanie wydobycia do i po 2050 r., co zostanie osiągnięte przez zrównoważoną produkcję w latach 30.

Wg. szacunków w 2023/2024 r. wydobycia ma oscylować w granicach 11 mld m sześc. gazu/rok. Projekt i wydobycie mają rozpocząć się w 2021 r. Eksport ze złoża ma średnio wynosić ok. 8 proc. całego rocznego zapotrzebowania UE. udziałowcami projektu są: Equinor (30,58 proc.), Petoro (56 proc.), Shell (8,1 proc.), Total (3,69proc.) i Conoco Phillips (1,62 proc.).

W Norwegii trwają państwowe mediacje płacowe z norweskimi pracownikami w obszarze upstream. Obecnie rozmowy są prowadzone z blisko 700 pracownikami, ale liczba ta może szybko wzrosnąć do ponad 2 tys. Equinor poinformował, że rozmowy nie wpływają negatywnie na poziom wydobycia. Natomiast spółka Shell była zmuszona do wstrzymania produkcji ze złoża Knarr (dzienna produkcja to 3,8 tys boe).Eni planuje rozszerzenie portfolio aktywów na norweskim rynku energii. Spółka zapowiedziała połączenie swojej spółki zależnej z prywatnym Point Resources. Nowy podmiot - Vaar Energi, w wyniku połączenia, ma operować ponad 17 koncesjami (ok. 180 tys. boe/dzień), a w wyniku planowanych 7,9 mld USD inwestycji do 2023 r. ma wzrosnąć do 250 tys. boe/dzień. Amerykański ConocoPhillips poinformował o sprzedaży 17 proc. udziałów w złożu Clair koncernowi BP. Spółka zachowa 7,5 proc., zaś BP zwiększy swój udział do ponad 45 proc.

Polityka wpływa na ceny surowców, w tym gazu ziemnego

Zmiany cen gazu w okresie pierwszej połowy lipca br., wskazywały na stosunkowo silne fundamenty prowzrostowe i częściowe "oderwanie się" gazu ziemnego od cen ropy naftowej, której ceny w ostatnich tygodniach były wyjątkowo zmienne i trzeba przyznać, że jednym z najważniejszych powodów takiej sytuacji były tweety Donalda Trumpa. Ropa naftowa znajdowała się już na poziomie niemal 80 USD/bbl, z którego obniżyła się do 76,50 USD/bbl, by następnie ponownie znaleźć w granicach 80 USD/bbl i finalnie doświadczyć bardzo dużej korekty, aż do poziomu 73 USD/bbl. Główny wpływ miały na to informacje Donalda Trupa o kolejnych istotnych cłach na towary chińskie, ale także sygnały o możliwości zwiększenia podaży - uznane międzynarodowo władze libijskie (ze stolicą w Trypolisie) odbiły 4 zablokowane wcześniej terminale eksportowe zwiększając tym samym światową podaż o ponad 0,5 mln baryłek na dobę. Ponadto, ze Stanów napłynęła wiadomość, iż USA najprawdopodobniej będą uwzględniać w niektórych przypadkach prośby państw o wyłączenie z sankcji za import irańskiej ropy naftowej. Jakkolwiek spadek cen ropy naftowej przyniósł również korektę cen gazu to była ona znacznie mniejsza niż, gdyby miało to wynikać z korelacji zaobserwowanej w poprzednich okresach. Znacznie "żywiej" ceny gazu ziemnego reagowały na wzrosty cen ropy naftowej. Na taki stan rzeczy wpływają między innymi planowane remonty ważnych gazociągów przesyłowych - Jamal w minionym okresie i planowany remont Nord Stream 1. Niemniej uważamy, że jeżeli w najbliższych dniach ceny ropy naftowej nie poszybują znowu w górę to ceny gazu mogą ulec jeszcze nieznacznej korekcie, szczególnie jeżeli spadek ropy naftowej pociągnie za sobą ceny węgla.
Monitor Gazowy

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE