ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Porażka Rosji w sprawie przeciw UE o stosowanie regulacji gazowych
27.08.2018r. 11:52

10 sierpnia 2018 Światowa Organizacja Handlu (WTO) opublikowała raport z rozstrzygnięcia siedmiu zarzutów Rosji przeciw Unii Europejskiej i wybranym i trzem jej państwom członkowskim (Chorwacji, Węgrom i Litwie). Zarzuty Rosji nie zostały uznane za słuszne, stwierdzono nieprecyzyjność zapisów tylko w przypadku regulacji dotyczących środka certyfikacji państwa trzeciego w Chorwacji, na Węgrzech i Litwie. Ważnym elementem jest zakwestionowanie słuszności ograniczeń dostępu do gazociągu OPAL. Duża część argumentów UE nie została rozpatrzona, co wymaga rozważenia, szczególnie w zakresie OPAL. Strony mają 60 dni na odwołanie.

Zarzuty Rosji przeciw regulacjom energetycznym UE

W 2014 r. Rosja wniosła do Światowej Organizacji Handlu (WTO) skargę przeciw Unii Europejskiej i trzem jej państwom członkowskich (Chorwacji, Węgrom i Litwie) w zakresie stosowania środków, które regulują sektor gazu ziemnego i dążą do ułatwienia rozwoju infrastruktury gazu ziemnego w Unii Europejskiej. Zakwestionowane środki dzielą się na siedem kategorii: unbundling (rozdział działalności gazowniczych), środki dotyczące organu publicznego (nadzór publiczny nad unbandling'iem), środki dotyczące LNG, środki dotyczące sieci gazociągów upstream'owych, środki w zakresie zwolnień ze stosowania regulacji dla wybranej infrastruktury, środki dotyczące certyfikacji z państwa trzeciego i środki dotyczące projektów wspólnego zainteresowania (PCI) w ramach programu TEN-E. Obok zainteresowanych, w sporze wzięła udział Ukraina oraz 8 innych krajów.

Zarzuty Rosji nie zostały uznane za słuszne

W przedstawionym raporcie za słuszne zostało uznane stosowanie zasad unbandlingu w różnych mo-delach rozdziału działalności przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo, z podkreśleniem braku negatywnego wpływ na konkurencyjność funkcjonowania rynku gazu. W tym zakresie odrzucone zostały również zarzuty Rosjan przeciw Chorwacji, Węgrom i Litwie.

Podobnie jak wyżej, zostały odrzucone roszczenia Rosji o niewłaściwe stosowanie środków regulacyjnych przy nadzorze organów publicznych na zasadami unbandlingu w obszarze działalności gazowniczych.

W ramach rozstrzygnięcia nie uznano słuszności zarzutów Rosji o niewłaściwe stosowanie lub wdrożenie odmiennych zasad dla LNG i gazociągów upstramowych, w tym obszarze nie stwierdzono naruszenia zasad wolnego handlu (art. I:1 i III:4 GATT 1994).

Raport poparł roszczenie Rosji dotyczące ograniczenia wykorzystania gazociągu OPAL, stwierdzając, że dwa kwestionowane warunki (50% przepustowości i 3 mln m3 gazu dla Czech) nałożone w związku ze zwolnieniem infrastruktury przyznanym OPAL ograniczają konkurencyjne możliwości importu rosyjskiego gazu ziemnego do Unii Europejskiej.

Stwierdzono nieprecyzyjność zapisów tylko w przypadku regulacji dotyczących środka certyfikacji państwa trzeciego w Chorwacji, na Węgrzech i Litwie

W przypadku UE, raport nie stwierdził naruszeń w zakresie regulacji dotyczące certyfikacji z państwa trzeciego. Natomiast w przypadku krajowych przepisów Chorwacji, Węgier i Litwy, wykazano niewłaściwe zdefiniowanie zagrożeń stwarzanych przez potencjalną ingerencję ze strony rządów państw trzecich, które może prowadzić do arbitralnych decyzji.

Rozstrzygnięcie poparło stosowanie środków dotyczące projektów wspólnego zainteresowania (PCI) w ramach programu TEN-E nie doszukując się w tym obszarze dyskryminacji wobec transportu i dostawy gazu z Rosji.

Co oznacza to rozstrzygnięcie?

Pozytywna ocena regulacji unijnych dla gazu, potwierdza słuszność wdrażanych zasad rozdziału działalności oraz kryteriów ich oceny. Wyklucza możliwość zahamowania rozwoju handlu LNG w ramach dywersyfikacji dostaw do całej UE. Uniemożliwia również regulacyjne zablokowanie dostaw gazu z kierunku Morza Północnego.

Ważnym elementem jest zakwestionowanie słuszności ograniczeń dostępu do gazociągu OPAL. Duża część argumentów UE nie została rozpatrzona, co wymaga rozważenia, szczególnie w zakresie OPAL

Niepokojący może być kierunek rozstrzygnięcia w zakresie gazociągu OPAL, które nie wzięło pod uwagę całokształtu uwarunkowań transportu i wyłączności na eksport gazu z Rosji. Niewątpliwie ten punkty wymaga dodatkowej analizy, pod kątem wpływu na zwiększenie dominacji dostaw gazu dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Monitor Gazowy

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE