ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Kogeneracja będzie wspierać wykorzystanie gazu ziemnego
14.12.2018r. 09:26

27 listopada br. opublikowany został projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (CHP - jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła). Ustawa powinna wejść w życie z początkiem nowego roku, ponieważ z końcem br. roku wygasa system obrotu certyfikatami o świadectwie pochodzenia. Oznaczać to będzie przerwanie kontynuacji wsparcia dla kogeneracyjnych bloków gazowych do czasu rozstrzygnięcia nowej aukcji, niestety oznacza to powtórkę przerwania kontynuacji wsparcia, jakie miała miejsce w 2013 r. dla żółtych certyfikatów gazowych.

Proponowana zmiana w systemu wsparcie - odejście do certyfikatów na rzecz feed-in-tariff, premii kogeneracyjnej lub indywidualnej

Akt prawny przewiduje zmianę systemu wsparcia, gdzie w miejsce różnych kolorów certyfikatów związanych z wykorzystaniem gazu ziemnego, metanu z kopalń lub biogazu wprowadzony zostanie system aukcyjny. Niestety część instalacji dotkną niekorzystne konsekwencje związane z przerwaniem ciągłości systemu wsparcia do czasu uruchomienia nowego systemu. Projekt ustawy wyróżnia odrębne grupy jednostek uprawnionych do uzyskania wsparcia. Kryterium podziału jest przede wszystkim wielkość mocy zainstalowanej elektrycznej. W tym zakresie wyodrębniono instalacje o mocy: <1 MW (małe CHP); 1 - 50 MW oraz >50 MW, z podziałem na instalacje nowe, zmodernizowane, znacznie zmodernizowane i istniejące:
- istniejące lub zmodernizowane instalacje o mocy 1 - 50 MW oraz wszystkie małe CHP - otrzymają wsparcie w formie premii gwarantowanych;
- nowe i znacznie zmodernizowane instalacje o mocy 1 - 50 MW - otrzymają wsparcie w postaci udzielanej w drodze aukcji premii kogeneracyjnej;
- instalacje o mocy >50 MW - otrzymają wsparcie w formie premii indywidualnych.

Regulamin aukcji wraz z kryteriami kwalifikacyjnymi będzie ustalany przez Prezesa URE. Z uwagi na wymagania pomocy publicznej, konieczne jest zastosowanie maksymalnego progu wsparcia. Nie przewiduje się także możliwości łączenia wsparcia z innych sektorów (rynek mocy oraz OZE). Co więcej, przyznana pomoc zostanie zmniejszona o przyznane w ciągu poprzednich 10 lat środki na powstanie jednostki kogeneracyjnej. Aukcje wygrają uczestnicy, którzy zaoferują najniższą wartość premii, aż do wyczerpania 80% ilości energii elektrycznej objętej ofertami (20% wolumenu zaoferowanej energii będzie odrzucone). W celu zabezpieczenia ustalonego pułapu wsparcia zastosowana zostanie formuła "pay-as-bid".

Gwarantowany okres wsparcia

Przyznaje korzyści w postaci premii aukcyjnych (do 15 lat) w zależności od typu jednostki oraz stopnia jej zmodernizowania. Typ "nowych jednostek" obejmuje obiekty, w których rozpoczęto produkcję po dniu rozstrzygnięcia aukcji, czy naboru oraz w przypadku małych jednostek - po 31 grudnia br.

Warunki i kierunki wsparcia

Przyznanie pomocy zależy od udziału wyprodukowanego ciepła, które zostaje wprowadzone do sieci ciepłowniczej. Nowym wymaganiem są warunki zasilania publicznej sieci ciepłowniczej i efektywnej sieci ciepłowniczej, uwarunkowania kogeneracji oraz sposób liczenia ilości energii (zarówno ciepła jaki i energii elektrycznej) wprowadzonej do sieci. W definicji wprowadzono wymóg 50% ilości ciepła, natomiast dla wybranych rozwiązań 70%, gdzie wsparcie dotyczyć będzie całości energii wyprodukowanej i sprzedanej z użyciem publicznej sieci. Oznaczać to będzie wykluczenie dużej części energetyki cieplnej, przemysłowej i konwencjonalnej lub wytwarzanie jej na własne potrzeby. Uwydatnia się tym samym preferencja ciepłownictwa komunalnego.

Warunkiem wsparcia są ograniczenia emisji, na poziomie maksymalnie 450 kg/MWh dla wszystkich jednostek kogeneracyjnych. Instalacje wykorzystujące paliwa stałe będą mogły uczestniczyć w systemie pod warunkiem udokumentowania braku możliwości wykorzystania paliw gazowych lub braku możliwości wykorzystania biomasy z powodów technicznych lub ekonomicznych. Dodatkowo prognozowana cena produkowanego ciepła nie będzie mogła być wyższa od średniej ceny innych jednostek, które zasilają sieć ciepłowniczą.

W tej perspektywie konieczne jest przygotowane nowego modelu zaopatrzenia i zarządzania strategią energetyczną oraz zakupami gazu, uwzględniając potrzebę finansowania nowych inwestycji - zapraszamy do kontaktu podmioty zainteresowane czynnym działaniem, ponieważ wymaga to dostosowania obecnej energetyki konwencjonalnej.
Monitor Gazowy

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE