ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Łagodna zima zwiększa presję na światowe ceny gazu ziemnego
11.02.2019r. 12:54

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Mimo iż długoterminowy wpływ zmian klimatycznych na ceny surowców jest niekiedy mało zauważalny, światowy rynek gazu ziemnego odnotował duże wahania cen w okresie zimowym na półkuli północnej. Natomiast ceny ropy idą w dół pomimo spadku podaży i problemów geopolitycznych.
"Stare, dobre globalne ocieplenie nie wydaje się teraz takie złe, prawda?". Tak brzmiała niedawna uwaga prezydenta Stanów Zjednoczonych w reakcji na wyjątkowo niskie temperatury w centralnym rejonie kraju; Trump kolejny raz pomylił krótkoterminowe zjawiska atmosferyczne z długoterminowymi zmianami klimatycznymi. W ubiegłym tygodniu naukowcy z NASA poinformowali, że średnia temperatura powierzchni Ziemi w 2018 r., podobnie jak w ciągu czterech poprzednich lat, była jedną z pięciu najwyższych średnich rocznych temperatur w historii.

Mimo iż długoterminowy wpływ zmian klimatycznych na ceny surowców jest niekiedy mało zauważalny, światowy rynek gazu ziemnego odnotował duże wahania cen w okresie zimowym na półkuli północnej. Jeszcze w listopadzie kontrakty terminowe na amerykański gaz ziemny na bieżący miesiąc wyceniane w centrum dostaw Henry Hub w Luizjanie wzrosły do prawie 5 USD/therm w związku z obawami, iż wyjątkowo mroźna zima może przyczynić się do redukcji zapasów. Od tego czasu cena spadła niemal o połowę i ponownie dociera do poziomu kluczowego wsparcia, tj. do 2,5 USD/therm. Jest to spowodowane łagodniejszą od przewidywanej pogodą oraz rekordową produkcją.

(602x376)

Podobną sytuację można było zaobserwować w Azji, gdzie rekordowy wolumen transakcji kupna ze strony Chin przyczynił się do wzrostu cen LNG w grudniu. W efekcie łagodnej zimy na rynku miała miejsce nadpodaż, a cena benchmarku Japan/Korea Marker (JKM) spadła do najniższego poziomu od 17 miesięcy (7,3 USD/therm). Spowodowało to przekierowanie dostaw LNG do Europy, co przełożyło się na obniżenie cen również i tam. Holenderski benchmarkowy kontrakt terminowy na gaz ziemny na następny miesiąc spadł niemal o jedną trzecią od rozpoczęcia sezonu zimowego 1 października. Wynosi obecnie 18,5 EUR/MWh, co stanowi równowartość 6,1 USD/therm.

Zwiększona globalna podaż LNG dostarczanego drogą morską ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Kataru najprawdopodobniej w dalszym ciągu będzie niwelować największe różnice w cenach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Europą i Azją.

Natomiast jeśli chodzi ropę naftową to jej ceny idą w dół pomimo spadku podaży i problemów geopolitycznych.Zarówno ceny ropy WTI, jak i ropy Brent utrzymywały się w granicach przedziału po nieudanej próbie rajdu. W obu przypadkach udało się znaleźć techniczny opór po korekcie o 38,2% poziomu wyprzedaży z okresu październik-grudzień. Cena ropy WTI wynosi 55,5 USD/b i przyciągnęła wystarczająco dużo sprzedających, aby uniknąć wybicia w kierunku potencjalnego kolejnego docelowego poziomu, tj. 59,6 USD/b. Fundamenty podaży w coraz większym stopniu zapewniały wsparcie w ostatnich tygodniach, jednak rynek nadal obawia się przyszłego potencjalnego wpływu gorszych fundamentów makroekonomicznych na popyt.

Starania OPEC+ mające na celu ograniczenie produkcji i wsparcie cen na razie przynoszą efekty. Pomimo niepewności dotyczącej działań Rosji, OPEC, a przede wszystkim Arabia Saudyjska, nadaje ton na rynku, a dane agencji Bloomberg wykazały spadek produkcji o 2,1 mln b/d w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Wsparcie zapewnia również kryzys polityczny w Wenezueli, który zadecyduje o przyszłości prezydenta Nicolasa Maduro. Nawet Rosjanie dostrzegają, że poparcie dla Maduro spada w wyniku jego wieloletniej niegospodarności. Tymczasem największe libijskie pole naftowe od grudnia jest zamknięte ze względu na konflikt zbrojny pomiędzy dowódcą wschodnich bojówek Haftarem a popieranymi przez ONZ władzami w Trypolisie.

Pomimo tych korzystnych dla cen wydarzeń, ropa naftowa traciła na wartości, ponieważ po nieudanej próbie wybicia nastąpił odwrót rozczarowanych właścicieli długich pozycji. Na podstawie bieżących fundamentów wydaje się, że potencjał wzrostu jest największy, jednak rynek wyraźnie nadal obawia się potencjalnego negatywnego wpływu na popyt w przypadku dalszego pogorszenia światowego wzrostu gospodarczego. Kluczowym poziomem wsparcia dla ropy WTI jest w dalszym ciągu 50 USD/b.

Biorąc pod uwagę nadchodzące wydarzenia makroekonomiczne, czeka nas ważny tydzień. 12 lutego opublikowane zostaną miesięczne raporty EIA i OPEC w sprawie ropy, a 13 lutego - raport MAE; będą one dokładnie analizowane pod kątem oznak pogorszenia przyszłego popytu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE