ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Kontrakty krótkoterminowe będą zastępowane przez długoterminowe dostawy gazu
11.03.2019r. 09:56

Od 2012 r. trwa proces zmian formuł cenowych gazu (odejście od formuł związanych z ropą na rzecz notowań gazu) oraz skracania okresów kontraktacji gazu. Niepokojącym zjawiskiem jest beztroskie otwieranie pozycji rynkowych przez odbiorców końcowych gazu, którzy nie wprowadzają mechanizmów zarządzania ryzykiem cenowym i wolumenowym.

Rynek gazu skraca okresy kontraktacji

Strategie europejskiego rynku ewoluują w kierunku transakcji spot, krótko- i średnioterminowych. Kontrakty długoterminowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem, m.in. za sprawą pokrywania znacznej części zapotrzebowania umowami spotowymi, w tym LNG spot przez głównych odbiorców gazu. Również dostawy energii, pochodzących z OZE na warunkach przerywanych powodują wahania notowań, które zmuszają koncerny do zmian. Czynnikiem dodatkowo warunkującym trend są anomalie pogodowe.

60 proc. dostaw gazu do Europy następuje z dwóch kierunków: wschodniego kontrolowanego przez Gazprom i Morza Północnego, na którym dominuje Equinor

Najwięksi producenci gazu, rosyjski Gazprom oraz norweski Equinor, które kontrolują razem 60 proc. rynku europejskiego (odpowiednio 35 i 25 proc.), zmieniają oferty. Equinor, podaje, że spodziewa się zwiększenia znaczenia, przede wszystkim, cen day-ahead, na które obecnie rośnie popyt, lecz również cen month-ahead. Indeks day-ahead powinien przy tym odgrywać dwa razy ważniejszą rolę niż month-ahead. Firma do 2020 zamierza przystosować nową strategię sprzedaży. Gazprom natomiast uruchomił platformę ESP, która uzupełnia jego ofertę o doraźnie dostawy gazu.
Zdaniem Equinor'a, wzrost znaczenia LNG oznacza mniejsze uzależnienie gazu od ropy - widać więc, że czynniki, które rozregulują rynek gazu gromadzą się lawinowo.

Czy LNG będzie konkurencyjny w stosunku do gazu sieciowego?

Europa jest "rynkiem uzupełniającym" dla dostaw LNG, ponieważ jego główny cel stanowi Daleki Wschód. Sporadyczne przekierowywanie statków, w zależności od koniunktury regionalnej, wpływają na wahania rynkowe. Co do zasady, koszt dostaw LNG jest wyższy od gazu sieciowego, jednak okazyjne zakupy mogą być bardziej konkurencyjne. Kształtowanie Europy jako rynku drugiej kategorii dla LNG, wpływa na mechanizmy wyznaczenia cen w Europie. W perspektywie długoterminowej oznacza to znaczne wahania cen. Długoterminowe umowy stabilizowały rynek, ograniczenie ich znaczenia stwarza potencjalne ryzyko dla odbiorców.

Odpowiedź na pytanie będzie zależeć od mechanizmów zarządzania zmianą kontraktami, pomimo tego, że gaz sieciowy powinien być tańszy, nowe mechanizmy kontraktowe LNG skutecznie konkurują z gazem sieciowym.

Co to oznacza do polskich odbiorców gazu?

Nowe kontrakty importowe LNG, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu oraz plan budowy FSRU w Zatoce Puckiej, otwierają nową perspektywę zakupów.

Kluczowym determinantem zmian, będzie adaptacja i przemiany sektora energetycznego. Zużycie gazu ma zastąpić spalanie węgla, dlatego popyt na gaz w Europie wzrośnie o 12 procent w 2019 r. i o 8 proc. w 2020 (w przypadku Polski ma to być wzrost 30 - 55 proc. zużycia w perspektywie do 2040 r.). Dodatkowo, oczekuje się, że europejska produkcja gazu spadnie tymczasem o 10 proc.% w najbliższym okresie.

W przypadku polskich odbiorców gazu, kończy się okres zarządzania zakupami w oparciu o jednego dostawcę, który nie nadąża za dostosowaniem do mechanizmów rynkowych. Zamykanie się na nowe możliwości rynkowe naturalnie wymusza korzystanie z konkurencyjnych dostawców. Ogromne zwiększenie wykorzystania gazu na potrzeby ciepłowni i energetyki, wpłynie na zmiany kontraktacji. Niepokojącym zjawiskiem jest beztroskie otwieranie pozycji rynkowych przez odbiorców końcowych gazu, którzy nie wprowadzają mechanizmów zarządzania ryzykiem cenowym i wolumenowym. W tym obszarze konieczne jest prawidłowe zarządzanie procesami transportu i przyłączenia gazu w procesie inwestycyjnym, które znacząco kuleją w naszym kraju.
Monitor Gazowy

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE