ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 4 - 7 maj 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4YuNa rynku nadchodzi dominacja LNG
30.04.2019r. 15:20

Jakub Prugar, Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza
Lokalna dystrybucja gazu skroplonego LNG była przedmiotem dyskusji ekspertów w drugim dniu IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Konferencja odbywała się w dniach 1-2 kwietnia 2019 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Jej organizatorami byli Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
Trzy rewolucje technologiczne spowodowały rozwój obecnej sytuacji w rynku LNG - powiedział profesor Jakub Godzimirski z Norwegian Institute of International Affairs. Uściślając odnosi się do rewolucji gazociągowej, LNG oraz łupkowej w Stanach Zjednoczonych, która jak podkreślił "w tej chwili rozprzestrzenia się na resztę świata (...) ponieważ na rynku pojawiły się dodatkowe ilości gazu, który musi znaleźć drogę na inne rynki niż rynek lokalny - amerykański". W swoim wystąpieniu przedstawił szacunki, według których w okresie między 2018, a 2022 rokiem spodziewany wzrost dostaw LNG z USA o 52% na światowe rynki. "Widzimy, że według pewnych ocen rynek LNG stanie się dominującym rynkiem w okolicy roku 2040" - dodał. Na dynamiczny rozwój LNG wpływają trzy trendy: pojawienie się nowych aktorów na rynku eksporterów i importerów oraz pojawienie się nowych dostawców.

Pytany o import LNG ze Stanów Zjednoczonych na rynek azjatycki, który jest największym importerem odpowiedział "rynek azjatycki ma szereg opcji, jeżeli chodzi o dostawy gazu skroplonego". Uzasadnił, iż do tej pory główny szlak dostaw LNG do Azji pochodził z Bliskiego Wschodu tj. Kataru. Pojawiają się jednak nowe opcje i warto zwrócić uwagę na rynek australijski, który jest najbliższym i najwygodniejszym dla rynków azjatyckich. Zaznaczył, że bardzo istotną rolę w dostawach gazu skroplonego z USA będzie miał czynnik polityczny, ponieważ w tej chwili różnice cenowe są niewielkie i elastyczność cenowa będzie mniej istotnym elementem.

"Jesteśmy wśród liderów na rynku europejskim, zarówno jeśli chodzi o wykorzystanie mocy regazyfikacyjnych terminala jak również przeładunku" - powiedział Tadeusz Tański, Dyrektor Biura Zarządzania Operacyjnego Polskiego LNG w odpowiedzi na pytanie o rozwój wykorzystania polskiego terminala. Dodał również, że skroplony gaz jest coraz częściej wykorzystywany jako paliwo transportowe oraz, że istnieje dla niego znacząca perspektywa jako paliwo do bunkrowania statków. Padło również pytanie odnośnie rozwoju takich funkcjonalności jak bocznice kolejowe czy izokontenery. "Te funkcjonalności będą rozwijały się dopiero wtedy, kiedy ta infrastruktura zostanie wybudowana. Zakładamy, że będzie to gdzieś rok 2023 może 2022" - odpowiedział.

"Terminal jest narzędziem i jego funkcjonalności muszą być rozwijane i to w szybszy sposób niż dotychczas" - odpowiedział Tomasz Matan, Dyrektor Departamentu LNG&CNG PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. na pytanie o perspektywy rozprowadzania gazu w Polsce. Podkreślił przy tym, że istnieją znaczne bariery w dystrybucji i logistyce LNG, ponieważ to klienci decydują o formule i terminie odbioru tego nośnika energii. Dodał także, że wzrost rynku powoduje wzrost cen infrastruktury, na którą dynamicznie rośnie popyt.


Współcześnie zastosowanie LNG jako paliwa jest lepszym rozwiązaniem dla firm, ze względu na jego mniejszą szkodliwość dla środowiska naturalnego. Podczas spalania gaz ten powoduje ograniczenie w emisji substancji szkodliwych do atmosfery - to jedna z konkluzji z wystąpienia Tymoteusza Pruchnika, Prezesa Gas-Trading. Zapewnił równocześnie, że firma Gas-Trading stara się regularnie wprowadzać najnowsze technologie na rynek polski, aby sprostać wyzwaniom wszystkich klientów "obecnie stosujemy coraz to nowe rozwiązania. Na przykład - nasze cysterny wyposażone są w przepływomierze, które umożliwiają dostawę gazu do mniejszych odbiorców. Poza tym dystrybuujemy na terenie Polski stacje regazyfikacji, tak zwane mikroinstalacje, będące idealnym rozwiązaniem dla na przykład małych przedsiębiorców, hodowców zwierząt i drobiu, zakładów przetwórstwa rolniczo-spożywczego, hoteli i sanatoriów. Można je również zastosować dla samorządów!". Zaznaczył również, że w planach rozwoju firmy jest zakup nowych cystern z pompami kriogenicznymi, które znacznie skracają czas rozładunku gazu. Jedną z takich cystern można było podziwiać w czasie konferencji przed budynkiem politechniki.

Prezes Pruchnik wspomniał też, że w niedalekiej perspektywie istnieje możliwość wyjścia z gazem LNG poza granice Polski na przykład na rynek niemiecki. Jedną z głównych przesłanek ku temu jest bliskość terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu do niemieckiej granicy oraz fakt, że Niemcy nie posiadają jeszcze swojego gazoportu.

W Polskiej Spółce Gazownictwa LNG wykorzystywane jest już w pięciu różnych obszarach, powiedział Paweł Firlej, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie PSG. Opisał również proces budowy gazociągów liniowych, dzięki którym istnieje możliwość przyśpieszenia dostawy paliwa do klienta poprzez budowę stacji regazyfikacyjnej. Proces ten pozwala pozwala dostarczyć gaz do danej lokalizacji w sposób szybszy, dzięki czemu można spokojnie realizować proces inwestycyjny budowy tradycyjnych gazociągów. Innym z możliwych zastosowań LNG na rynku jest możliwość wykorzystania go przy pracach eksploatacyjnych. "jeżeli dochodzi do wyłączenia części czy możliwości dostarczania paliwa do części sieci, (...) jesteśmy w stanie sprowadzić punktowo takie paliwo ze stacji regazyfikacji mobilnej" - powiedział. Oznacza to, że w razie potrzeby czy tez awarii są w stanie uzupełnić niedobór nośnika energii w systemie za pomocą gazu zgromadzonego w cysternie kriogenicznej. Reasumując, LNG jest w stanie zaspokoić popyt na gaz w miejscach, w których brakuje tradycyjnej sieci gazociągowej.

"Pamiętajmy, że ten gaz jest skraplany i regazyfikowany po drodze, a więc pociąga to za sobą pewne zużycie, straty energii" - powiedział dr hab. Inż. Mariusz Łaciak, prof. AGH tym samym niejako dodając łyżkę dziegciu do wypowiedzi swoich poprzedników. Dodał, że produkcja 1 tony LNG pociąga za sobą około 400-500 kWh energii w zależności od metody. Średnia możliwość odzysku energii wynosi około 20%. W Japonii wskaźnik ten wynosi 60%, natomiast w Chinach 10%. Polska znajduje się nieco poniżej Chin w rankingu - uzupełnił.

Sponsorami głównymi Konferencji byli: PGNiG oraz Asseco Poland. Srebrnymi partnerami Konferencji byli: GAZ-SYSTEM, Grupa LOTOS, PERN, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., Polskie LNG, TF Kable, Towarowa Giełda Energii, MPWiK Rzeszów, Samorząd Województwa Podkarpackiego. Brązowymi partnerami byli: Gas-Trading S.A., ML System, Polski Fundusz Rozwoju, Grundfos, Inżyniera Rzeszów S.A., Budmet Nocoń, Aspamet.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: przesada 01.05.2019r. 08:48
Dominacja droższej technologii transportu gazu (licząc koszty skraplania) nad tańszym transportem gazociągami?
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 03-05-2019r. 21:13 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE