ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiKomentarz miesięcznych zmian w produkcji energii elektrycznej w Polsce w obszarze źródeł gazowych
06.04.2020r. 06:10

dr inż. Andrzej P. Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych
W marcu 2020 r. produkcja energii elektrycznej (EE) z gazu ziemnego w Polsce , w porównaniu do lutego wzrosła o 7,8 proc. do poziomu 986 GWh i była wyższa niż w analogicznym miesiącu 2019 r. o 8,4 proc. (986 221MWh wobec 910 151MWh) zgodnie z danymi ENTSO-E. W strukturze produkcji EE marzec 2020 pokazuje 8 proc. wobec 7 proc, rok wcześniej. Podobnie jak wszystko inne na świecie, rynki energii przechodzą całkowicie bezprecedensowe konwulsje. Wygląda na to, że wszystko, co działało przed COVID-19, jest teraz zepsute i narzucono nam (nie wiem czy strona bierna jest tu ok...narzuciliśmy sobie?)zupełnie nową instrukcję / sposoby działania(?).
Dziś nikt nie wie jak będą wyglądać rynki ropy naftowej, gazu ziemnego i tzw. NGL natural gas liquids (etan, propan, butan) w ciągu najbliższych kilku tygodni, a tym bardziej w nadchodzących latach. Ale jeśli przyjmiemy kilka rozsądnych założeń, wyciągniemy ekstrapolację z tego, co wiemy do tej pory i przejdziemy trochę fundamentalnej analizy, można sobie wyobrazić, jak będą wyglądać rynki energii po najgorszej pandemii koronawirusa za nami. Jedno jest pewne: rzeczy nie będą już takie, jak były wcześniej. No i czy można ekstrapolować świat, który zmienił się skokowo. Mamy 20 USD za baryłkę. Zarówno pandemia wirusa koronawirusa, jak i sam rozpad OPEC-Plus wystarczyły, aby rzucić rynki energii na kolana. 6 marca historia zapamięta jako datę końca OPEC-Plus, i jako punkt podziału między tym, czym był rynek PRZED a tym, co stanie się PO. Postrzeganie rzeczywistości przez rynek zmieniło się radykalnie w ciągu ostatnich trzech tygodni, a wydarzenia rozwijały się błyskawicznie: cięcia wydatków inwestycyjnych, anulowanie projektów infrastrukturalnych, załamanie cen benzyny, cięcia produkcji w rafineriach czy nawet ich zamknięcie. I jesteśmy dopiero na samym początku nowego świata energii. Co więcej wszystko przed nami. Od lat gaz ziemny jest czarną owcą kompleksu energetycznego, a suchy, "celowy" gaz ziemny jest zmuszany do konkurowania z gazem związanym z produktami ubocznymi, z których większość ma ujemną cenę progową przy cenie surowej ropy 50 USD / baryłkę. Fundamentalnie wraz ze spadkiem wydobycia ropy spada związane z tym wydobycie gazu ziemnego co oznacza, że aby zaspokoić popyt, ceny gazu muszą wzrosnąć do poziomu, który ekonomicznie uzasadnia wzrost produkcji gazu ziemnego. Potrzebna jest większa zdolność eksportowa LNG, aby zapewnić rynki zbytu dla rosnących dostaw gazu, a wyższe ceny dostaw gazu ziemnego w połączeniu z niskimi cenami LNG na rynkach docelowych zagrażają opłacalności ekonomicznej instalacji eksportowych LNG.

I znowu relacja cen ropy naftowej do cen gazu (od której skutecznie rynki odchodziły) będzie determinować sposób zachowań rynków gazu ziemnego. Ponad 70 proc. LNG jest sprzedawane na stałych długoterminowych umowach, w których kolejne dostawy są wyceniane na podstawie formuły cenowej opartej o kwotowanie ropy naftowej (vide PGNiG i kontrakt katarski). Te indeksowane ceną ropy kontrakty na dostawy LNG były drogie dla azjatyckich nabywców ze względu na wysokie ceny ropy w porównaniu do spotowych cen LNG. Ale krach cen ropy zamknął lukę między indeksowanymi i spotowymi cenami LNG, co ma poważne konsekwencje dla obecnych i przyszłych rynków LNG. Pisaliśmy o tym w naszej ostatniej analizie1.

W zeszłym miesiącu w komentarzu pisałem, że martwi jednak spadek produkcji przemysłu. Dziś piszę, że jestem przerażony. Patrzymy na skokową zmianę, jaką na świat może sprowadzić pandemia, czyli potencjalne załamanie się światowego (europejskiego, krajowego) PKB nawet o 5 - 15% (w zależności od poziomu optymizmu), co prowadzić będzie do konieczności budowania prognoz w zasadzie od zera (bo chwilowo mało kto chce budować skomplikowane scenariusze przyszłości, a każdy z nich - w sytuacji skrajniej niepewności - będzie można łatwo krytykować). Ale pojawia się pytanie czy przy tak niskich cenach ropy/gazu będzie jeszcze miejsce na elektromobilność? Pozostaje pytanie kto pierwszy zacznie ulegać w Europie - Rosja? Norwegia, dostawcy LNG? Czy ceny mogą być tak niskie, że nawet instalacje energetyczne pracujące na węglu brunatnym (NIEMCY?) zostaną wyłączone na korzyść gazu. Działania Rosji na rynku ropy naftowej, polegające na odmowie ograniczenia produkcji w celu wsparcia ceny ropy, sugerują, że Rosja pierwsza nie będzie. Jeśli nikt nie oddaje pola, czy możliwe jest, że ceny spot w Europie spadną poniżej 2 USD za mmBtu, będą w okolicy 70-80 USD/1000m3?

I na koniec jeszcze ciekawostka - ale w mojej ocenie przełomowa. Agencja Bloomberg podała, że- największy w Singapurze nabywca skroplonego gazu ziemnego Pavilion Energy Pte Ltd. prosi sprzedawców LNG o oszacowanie emisji gazów cieplarnianych związanych z każdym ładunkiem LNG produkowanym, transportowanym i importowanym do Singapuru. Zachęca również oferentów do oferowania kompensacji emisji dwutlenku węgla w ramach umów sprzedaży.

Warunki są dołączone do dużego przetargu na zakupy LNG, na kolejne pięć lat dostaw. Są to pierwsze i najobszerniejsze warunki środowiskowe uwzględnione w ofercie zakupu LNG. Pavilon poszukuje dostawcy LNG w formule cen indeksowanych do ropy naftowej z mechanizmem zapewniającym, że stawki nie odbiegają zbytnio od cen rynkowych w czasie kontraktu. "Oczekuję, że stanie się to normą" - powiedział Frederic Barnaud, dyrektor generalny Pavilion Energy, w wywiadzie dla Londynu. "To nie tylko przetarg na dostawy. To także budowanie partnerstw, które będą trwać przez wiele lat i miejmy nadzieję, że będą miały również wpływ na przemysł.

Redukcje emisji i kompensacje emisji dwutlenku węgla, które sprzedawcy LNG mogą oferować ze swoimi dostawami LNG, mogą obejmować ochronę lasów lub znaczne wytwarzanie energii odnawialnej, które w innym przypadku nie zostałyby opracowane.

Singapur dąży do tego, aby stać się centrum dla LNG i oczekuje, że metodologia zastosowana przez Pavilion zostanie ujednolicona w miarę wzrostu handlu. Inni w branży, od sprzedawców detalicznych po zakłady użyteczności publicznej, mogą pójść za nimi.

Decyzja odzwierciedla rosnącą presję na przemysł, aby stał się bardziej ekologiczny. Chociaż gaz ziemny jest najczystszym palącym się paliwem kopalnym w produkcji energii, wytwarzającym połowę emisji CO2 w porównaniu z węglem, nadal ma ślad węglowy. Od Stanów Zjednoczonych po Azję, firmy gazowe zaczynają zastanawiać się nad rolą, jaką odegrają, gdy rządy starają się ograniczyć emisje do zera. "Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie po prostu przedstawiamy ogólne stwierdzenia, a nie jesteśmy bardzo konkretni" - powiedział Barnaud.

Żyjemy w ciekawych czasach.

Przypisy:

1 Sikora A., Sikora M., "Polskie LNG w pierwszym kwartale 2020r". CIRE: https://www.cire.pl/item,195902,13,0,0,0,0,0,polskie-lng-w-pierwszym-kwartale-2020.html
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Ttt 06.04.2020r. 15:07
Najwiekszy news to odwołanie/przesuniecie dostaw LNG do Chin poprzez powolanie się na sile wyzsza "Force... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE