ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uPrognozy rekordowego spadku popytu na gaz ziemny
10.06.2020r. 10:57

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania gazu ziemnego w ostatnich dniach pozostają pod wyraźną presją podaży. Nie jest to jednak żadne zaskoczenie, ponieważ siła sprzedających utrzymuje się na tym rynku od lat.
Nawet pandemia Covid-19, która uderzyła wyraźnie w rynki wielu surowców i towarów, nie zmieniła wiele na rynku samego gazu ziemnego pod kątem kształtowania się cen tego surowca. Od początku roku ceny gazu w USA oscylują w nerwowej konsolidacji w okolicach 1,60-2,00 USD za mln BTU.

Nie oznacza to jednak, że bieżący rok nie przyniesie żadnych istotnych zmian na rynku gazu. Z fundamentalnego punktu widzenia, na uwagę zasługuje przede wszystkim znaczący spadek popytu na gaz na świecie.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała w swoich prognozach, że w całym 2020 roku oczekuje spadku popytu na gaz ziemny na świecie o 4 proc. (czyli 150 mld metrów sześciennych) do poziomu 3850 mld metrów sześciennych. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to będzie on oznaczał największą roczną zniżkę popytu na gaz w historii, jak również dwa razy większą zniżkę niż po krachu z 2008 roku.

Rekordowa zniżka popytu na gaz jest wynikiem dwóch głównych czynników. Pierwszym z nich naturalnie jest obniżenie aktywności przemysłu, wywołane pandemią. Drugim czynnikiem jest wyjątkowo łagodna zima w bieżącym roku na północnej półkuli, która zredukowała zapotrzebowanie na gaz ziemny w celach grzewczych.

(1194x795)Notowania gazu ziemnego w USA - dane dzienne

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: akcjonariuszek energetyczny 11.06.2020r. 12:13
Zaskakująco niski spadek: a jeszcze trzy tygodnie temu prognozowano 6-9 %.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE