ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uMocny spadek cen gazu w USA
29.06.2020r. 12:22

Takie surowce jak ropa naftowa czy produkty paliwowe, osiągnęły właśnie poziomy, w których cena może do wzrostu potrzebować wsparcia w postaci stałej poprawy fundamentów. Jednak ze względu na dalszy wzrost zakażeń COVID-19 mogą pojawić się problemy, które ograniczą potencjał wzrostu. Natomiast Gaz ziemny spadł do najniższego poziomu od 25 lat po tym, jak amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) poinformowała o większym niż przewidywano tygodniowym skoku poziomu zapasów w Stanach Zjednoczonych
Dynamika najnowszego spadku cen gazy ziemnego po części przypomina czynniki, które w marcu doprowadziły do gwałtownego spadku cen ropy naftowej. Światowe ceny gazu ziemnego w ostatnich miesiącach poszły mocno w dół najpierw w wyniku łagodnej zimy, przez co w magazynach pozostało zbyt wiele surowca, a następnie pandemii, która jeszcze bardziej ograniczyła popyt ze strony użytkowników przemysłowych.

Największym zagrożeniem jest możliwość zapełnienia podziemnych zbiorników przed powrotem zimowego popytu, który obniży poziom zapasów. Jeżeli sprawy będą nadal szły w tym kierunku, w nadchodzących tygodniach ceny mogą spaść jeszcze bardziej, a ostatecznie jedynym rozwiązaniem mogą okazać się narzucone odgórnie cięcia produkcji, podobnie jak miało to miejsce niedawno w przypadku amerykańskich producentów ropy z łupków.

Niskie ceny na świecie, odzwierciedlone benchmarkami zarówno w Europie (holenderski TTF), jak i w Azji (Japonia/Korea Południowa), ograniczyły potencjał zarobkowy eksporterów, uwzględniając transport i proces skraplania. W efekcie eksport ze Stanów Zjednoczonych zmniejszył się o połowę w porównaniu z wartością szczytową z końca grudnia ubiegłego roku.

(845x500)

Ropa naftowa do niedawna odnotowywała najwyższe ceny od 8 marca, kiedy to Arabia Saudyjska rozpętała krótkotrwałą wojnę cenową, jednak hossa ta właśnie zahamowała. Zamiast skoncentrować się na skutecznych działaniach OPEC+ mających na celu wspieranie rynku poprzez zmniejszenie podaży, rynek skupił się chwilowo na ryzyku, że nowy wzrost zachorowań na COVID-19 może spowolnić dalsze ożywienie globalnego popytu.

W szczególności dotyczy to Stanów Zjednoczonych, gdzie szereg stanów, w tym Teksas - centrum amerykańskiej branży naftowej - wstrzymał proces otwierania gospodarki po wzroście liczby zakażeń, a władze w Houston poinformowały, że OIOM-y osiągnęły pełne obłożenie. Równocześnie nadal rosną amerykańskie zapasy ropy naftowej; ostatnio odnotowały rekordowy poziom 541 mln baryłek, do których należy dodać 19 mln baryłek tymczasowo zdeponowanych w magazynach rządowych.

To, czy sytuacja ta ulegnie zmianie, zależy od popytu na benzynę w Stanach Zjednoczonych w okresie letnim - od lipca do września. Zwykle w okresie tym zapasy ropy maleją ze względu na wzrost popytu ze strony rafinerii. Ostatni wzrost zachorowań może jeszcze bardziej negatywnie wpłynąć na liczbę przejechanych kilometrów niż prognozowany przez American Automobile Association spadek o 15% w ujęciu rok do roku.

Producenci z OPEC+ wyjątkowo skutecznie ograniczają wydobycie, co ilustruje prognozowany na przyszły miesiąc spadek eksportu z zachodnich portów rosyjskich. Aby jednak porozumienie to odnosiło dalsze sukcesy, OPEC+ musi również dostrzec światełko w tunelu w kontekście ponownego odkręcenia kurków z ropą. Mimo iż nie przewidujemy powtórki z wcześniejszych drakońskich metod izolacji, wzrost zachorowań może jeszcze bardziej opóźnić moment zwiększenia wydobycia, co może zachwiać postanowieniami grupy.

Podtrzymujemy pogląd, który będzie wyrażony we wkrótce opublikowanej prognozie na III kwartał, że ropa Brent w nadchodzących tygodniach, a być może i miesiącach, zamknie się w przedziale od 35 do 45.
Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE