ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uKomentarz miesięcznych zmian w produkcji energii elektrycznej w Polsce w obszarze źródeł gazowych
03.07.2020r. 05:08

dr inż. Andrzej P. Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Zgodnie z danymi ENTSO-E w czerwcu 2020 r. produkcja energii elektrycznej (EE) z gazu ziemnego w Polsce wyniosła 805 595 MWh wobec 976 476 MWh w maju (17,5% spadek) i była znacząco wyższa niż rok wcześniej ( 696 482 MWh - czyli wzrost o 15,7%). Pierwsze półrocze dla gazu ziemnego w produkcji EE było prawie o 10% lepsze (9,7%) 5 659 008 MWh wobec 5 158 635 MWh. W strukturze produkcji EE z gazu ziemnego czerwiec 2020 pokazuje 7,8% wobec 6,1% rok wcześniej.

W strukturze produkcji EE z gazu ziemnego czerwiec 2020 pokazuje 7,8% wobec 6,1% rok wcześniej.

Mamy kolejny miesiąc (czy to już można pisać o trendzie?) spadku krajowej produkcji, o ponad 9% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i o dalsze 1,3% w odniesieniu do maja. Nadal odnotowujemy rekordowy wzrost import energii elektrycznej do Polski, który był wyższy
w porównaniu do już rekordowego maja o 7,6 %.

22 czerwiec to czarny poniedziałek gdy polska elektroenergetyka pracowała na skraju swoich możliwości. Usterki, nieplanowane wyłączenia przestoje doprowadziły do spadku dostępnej mocy o ok. 7 GW. Nie było wyłączeń także dzięki importowi z zagranicy sięgającym 3 GW. dostępna moc elektrowni w Bełchatowie, Kozienicach, Połańcu, Opolu oraz we Włocławku (blok zasilany gazem ziemnym wrócił do eksploatacji dopiero 28 czerwca z ubytkiem mocy 10% ok. 50 MW z 465 MW) była ograniczona wskutek różnych usterek, które obniżyły ją o ok. 4 GW. Zapotrzebowanie odbiorców na energię wynosiło wówczas ok. 21 GW. I ten fakt bardzo zaburzył statystyki. Warty podkreślenia jest 10% wzrost w I półroczu wobec 2019 i to mimo COVID-19.

Za chwilę napiszemy podsumowanie półrocza w LNG, tym bardziej, że setna dostawa płynie już do Świnoujścia, tym bardziej, że w czerwcu podjęto decyzję o znaczącym zwiększeniu możliwości naszego terminala i jego rozbudowie pomimo, mamy nadzieję krótkotrwałej(?) zapaści eksportu amerykańskiego LNG - notujemy prawie 60% spadku licząc od stycznia, a EIA oczekuje, że eksport LNG w USA spadnie jeszcze do końca III kwartału w wyniku zmniejszonego globalnego zapotrzebowania na gaz ziemny. Utrata globalnej konsumpcji spowodowana pandemią COVID-19 powiększyła już i tak wielką lukę popytu. Notowania ceny gazu ziemnego, wciąż poniżej 2,00 USD za mmBtu.....

Raporty prasy branżowej wskazują, że ponad 80 metanowców zostało anulowanych w przypadku dostaw planowanych na lipiec i sierpień. Od kwietnia anulowano już około 130 transportów (więcej w podsumowaniu pierwszego półrocza LNG). Dla porównania w styczniu 2020 r. z USA wywieziono 75 tankowców. ENTSOG w swoim wydanym w czerwcu "outlook" na lato 2020 od razu zapowiedział wydanie poprawione w zakresie szczególnie infrastruktury przesyłowej i magazynowej, ze względu na nienotowane zmiany popytu. W Europie notowania ceny gazu TTF na kolejny miesiąc (month ahead) wzrosły z rekordowych minimów maja do wyższego poziomu prawie 2 USD / mmBtu, wspierane przez gorsze prognozy pogody i planowane zatrzymanie w lipcu rurociągu Nord Stream, który ma zmniejszyć moce przesyłowe praktycznie do zera.

(1234x652)

Rys.1. Ceny gazu ziemnego w kontraktach miesięcznych w wybranych punktach.
Źródło: S&P Global Platts

I na zakończenie zdanie o bankructwie (Chapter 11) jednej z największych spółek z branży wydobycia ropy naftowej w USA, Chesapeake Energy. Założona przez Aubrey McClendona spółka była praktycznie "historią sukcesu" amerykańskiej rewolucji łupkowej. W ciągu dwóch dekad McClendon rozwinął spółkę z poziomu małej, lokalnej firmy do jednego z największych wydobywców węglowodorów z łupków w Stanach Zjednoczonych. Później jednak prezesa Chesapeake Energy oskarżano o nieuczciwe praktyki, także w zakresie złych praktyk środowiskowych. McClendon zginął w wypadku samochodowym w 2016 r. a jego następca na stanowisku CEO przejął firmę z ogromnymi długami, z których - mimo próby ucieczki do przodu - nowych drogich inwestycji - Chesapeake Energy nie wydostała się do dzisiaj. W niedzielę 28 czerwca spółka złożyła wniosek o upadłość. Piszę o tym, gdyż niektóre aktywa wydobywcze tej firmy mogą okazać się bardzo interesujące (niskie koszty wydobycia) dla szukających okazji wydłużenia łańcucha i dywersyfikacji ryzyk upstream.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE