ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Komentarz miesięcznych zmian w produkcji energii elektrycznej w Polsce w obszarze źródeł gazowych
10.08.2020r. 05:10

dr inż. Andrzej P. Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Zgodnie z danymi ENTSO-E w lipcu 2020 r. produkcja energii elektrycznej (EE) z gazu ziemnego w Polsce wyniosła 1 069 430 MWh wobec 805 595 MWh w czerwcu (32,8 proc. wzrostu m/m) i była wyższa niż rok wcześniej (846 050 MWh - czyli wzrost o 26,4 proc. m/m). W strukturze produkcji EE z gazu ziemnego lipiec 2020 pokazuje 9,7 proc. wobec 7,3 proc. rok wcześniej.

W strukturze produkcji EE z gazu ziemnego lipiec 2020 pokazuje 9,7% wobec 7,3% rok wcześniej.

Mamy pierwszy miesiąc nieznacznego wzrostu krajowej produkcji, o 7,4% w porównaniu do miesiąca poprzedniego (był to jeden z dwóch najniższych miesięcy w roku produkcji EE ) po trzech najgorszych miesiącach w roku. Spadło saldo wymiany transgranicznej o 8,8% w stosunku do czerwca choć nadal jest bardzo wysokie i wynosi 1 220 938 MWh wobec rekordowego czerwca 1 338 185 MWh.

Lipiec, kolejny miesiąc pandemii z rekordowymi wzrostami liczby zachorowań, w obszarze ropy i gazu kończy się spektakularnymi stratami i odpisami aktywów potentatów - Chevron Corp odnotował 30 lipca 2020 r. kwartalną stratę w wysokości 8,3 mld USD., największą od co najmniej trzech dekad, i dołączył do innych wydobywców (jak podał Reuters), odpisujących miliardy dolarów w aktywach z powodu spadku popytu na paliwo. Odpisy aktywów z wydobycia ropy i gazu Chevron wyniosły 5,6 mld USD, podobnie zresztą jak dokonały tego ENI, Total, Royal Dutch Shell strata 18,1 mld USD w drugim kwartale, a także BP 17,5 mld USD, który dodatkowo wypłaci najniższą dywidendę od czasu katastrofy Deepwater Horizon.

Lipiec to także ofensywa Niemiec w zakresie programu wodorowego dla UE, dla Niemiec. W tym gazowo/energetycznym komentarzu tylko jedna ciekawostka. Według Andreasa Schierenbecka, dyrektora generalnego Uniper SE, niemieckiego przedsiębiorstwa, które współfinansuje rurociąg NS2 i proponuje kolejny terminal LNG w Niemczech, w Wilhelmshaven, "nawet kontrowersyjne połączenie NS2 z Rosji do Niemiec może być zatłaczane w 80% wodorem".

Lipiec to duże cięcia w amerykańskiej produkcji LNG, które będą kontynuowane podczas sierpniowych załadunków. Pomogły one w uzyskaniu pewnej równowagi na globalnym rynku, ale handel na początku czwartego kwartału nadal jest wyceniany na rekordowo niskim poziomie w ostatnich miesiącach, poprawy nie widać.

Popyt na LNG pozostaje silny w Chinach i Indiach, przy czym import w lipcu wzrósł rok do roku, ale w innych częściach Azji jest niewiele wyraźnych symptomów dla wzrostu bardzo niskiego popytu. Azjatyckie ceny spot wzrosły w stosunku do holenderskiego TTF. Przewiduje się, że we wrześniu załadunki LNG w USA wzrosną, przy czym oczekuje się mniejszej liczby odwołań dostaw. Może to oznaczać wzrost liczby ładunków pływających (magazynów pływających), których dostawa zostanie znacznie wydłużona w czasie. Ponieważ pojawiły się obawy dotyczące nowego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie i potencjalnego wpływu nowych blokad na zapotrzebowanie na gaz i energię to właśnie przeładunki w Europie mogą stanowić alternatywę dla anulowanych ładunków LNG w USA dla dostawców poszukujących szybkiej sprzedaży z obszaru Atlantyku.

(1355x607)

W Polsce rynek gazu został w lipcu postawiony przed faktem zapłaty przez Gazprom na konto PGNiG 1,5 mld dolarów nadpłaty za zawyżone ceny gazu po decyzji sądu arbitrażowego, który poinformował w specjalnym oświadczeniu, że zamierza się odwołać od decyzji sądu i że prowadzone są także rozmowy o zrewidowaniu ceny kontraktowej od 2017 roku. Rosyjski koncern chce jej podniesienia.

PGNiG poinformował, że zgodnie z porozumieniem z Gazpromem 1 lipca był ostatecznym terminem zapłaty w/w kary. Data wynikała z aneksu do umowy jamalskiej podpisanego przez te spółki. Natomiast, kluczowa była informacja o podpisania listu intencyjnego PKN Orlen S.A. ze Skarbem Państwa (SP) na przejęcie akcji PGNiG S.A. "W dniu 14 lipca 2020 roku podpisany został list intencyjny pomiędzy spółką a Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo" - napisano w komunikacie.

Proszę sobie wyobrazić, że po 18 miesiącach negocjacji Bruksela wyrazi warunkową zgodę na przejęcie kontroli kapitałowej nad PGNiG (przypominam, że PKN Orlen jest głównym odbiorcą gazu ziemnego z PGNiG - powstanie na przykład temat cen transferowych), a warunkami KE będą, aby wymienić kilka pierwszych możliwości:
a) Sprzedaż 50% zdolności magazynowych gazu ziemnego w Polsce
b) Utworzenie drugiego niezależnego dystrybutora gazu ziemnego, gdzie zostanie przekazanych 40% obecnych Klientów PGNiG
c) Zwolnienie 40% zdolności regazyfikacyjnych wykupionych przez PGNiG w terminalu LNG
d) Sprzedaż aktywów wytwórczych bazujących na gazie ziemnym, kogeneracyjnych/ciepłowniczych
PGNiG skutecznie bronił swoich pozycji firmy dominującej przez ostatnie 15-18 lat. Teraz na wniosek PKN Orlen (vide LOTOS) oddamy Brukseli decyzję co do "warunków zaradczych".

Mam takie spostrzeżenie dot. transakcji PKN - PGNIG.

W mojej ocenie bardziej korzystną sytuacją dla Skarbu Państwa byłoby zrealizowanie przejęcia przez PGNIG a nie PKN Orlen, ponieważ PGNIG ma lepszy bilans (więcej gotówki, zwłaszcza po wypłacie rekompensaty z Gazpromu, niski dług netto/EBITDA) i większy udział Skarbu Państwa (SP) w akcjonariacie. Skarb Państwa skorzystałby na tym, że przy gotówkowym wezwaniu PGNIG na PKN, do budżetu trafiłaby gotówka ze sprzedaży pakietu SP w PKN (27,5%; >6,5 mld PLN). W PKN już takiego komfortu nie ma a sama Spółka komunikuje, że nie chce przekroczyć wsk. 2,5x DN/EBITDA i preferuje transakcję bezgotówkową (wymiana akcji), żeby zostawić środki na inwestycje w OZE i na dywidendę.

Przy obecnej legislacji, po wymianie akcji PKN ze Skarbem Państwa (SP) w PGNIG (emisja nowych akcji PKN do wszystkich akcjonariuszy PGNIG; większa szansa na zgodę na WZA PKN), udział SP w PKN wzrósłby z 27,5% do 52,5% i musiałby zrobić wezwanie do 66% (chyba, że zmieni się prawo, i transakcja ze SP będzie wyłączona z tego obowiązku). W przypadku, gdyby PKN emitowałby nowe akcje tylko do SP w PGNIG, udział Skarbu Państwa wzrósłby do 62,4% i wielkość wezwania w PKN byłaby niższa, niż w poprzednim wariancie. Żeby PKN nie przekroczył progu 66% w PGN (w celu uniknięcia wezwania na 100%), PKN może wymienić się akcjami ze SP na 65,9% (zamiast 71,9%) a udział SP w PKN wyniósłby ok. 60,8%. Opcja wymiany akcji jedynie ze Skarbem Państwa zwiększa udział SP w PKN i zmniejsza wielkość emisji do 66% w PKN. Oczywiście metodą na zwiększenie udziału SP w akcjonariatach przed transakcją jest przeprowadzenie skupu akcji własnych, zarówno w PKN, jak i w PGNIG.

Pozostawiam Państwa z tymi przemyśleniami.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: algas 10.08.2020r. 21:21
B.trafna choć siłą rzeczy, skrócona analiza;ale np. w pkt.b to PGNiG Obrót odda 45 % rynku,zaś dystrybucja powróci do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE