ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Komentarz miesięcznych zmian w produkcji energii elektrycznej w Polsce w obszarze źródeł gazowych
03.09.2020r. 05:22

dr inż. Andrzej P. Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Zgodnie z danymi ENTSO-E w sierpniu 2020 r. wytworzenie energii elektrycznej (EE) z gazu ziemnego w Polsce wynosiło 911 224 MWh wobec 1 069 430 MWh w lipcu (14,48% spadku m/m) i było porównywalne do sierpnia roku ubiegłego (952 163MWh - czyli spadek tylko o 4,3% ).

W strukturze produkcji EE z gazu ziemnego sierpień 2020 pokazuje 8,2% czyli identycznie jak rok wcześniej. Jestem zaskoczony, że spadek w sierpniu pomimo pandemii wyniósł jedynie 4,3% rok do roku, mając na uwadze także fakt, że ten sierpień był zimniejszy w porównaniu do roku ubiegłego, tak więc mniejsze zapotrzebowanie na cele klimatyzacji. Dynamika wzrostu importu jest porażająca. Jest już pewne, że w 2020 r. pobijemy rekord importu z 2019 r.

Sierpień - jednak wakacyjny pomimo pandemii - to miesiąc kiedy polski UOKiK nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom - jako skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. To miesiąc dalszych drastycznych spadków dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Europy - szczególnie zaboleć musiało zatrzymanie dostaw do Turcji. To konflikt grecko-turecki o rozpoznanie i możliwość wydobycia gazu ziemnego z niedawno odkrytych gigantycznych złóż węglowodorów na Morzu Śródziemnym.

To także - jak podaje ICIS - ciut lepsze prognozy dla LNG "[...]spotowe ceny LNG dla dostaw na kolejny miesiąc zaczęły rosnąć ze swoich poprzednich najniższych poziomów (średnia cena dla września $2.808/MMBtu, wzrosła o 29% w stosunku do średniej ceny sierpnia). Wyższe ceny pojawiły się, gdyż uwaga rynku skierowana jest już w stronę nadchodzącej zimy, ale także z powodu nieoczekiwanych przerw w produkcji LNG w Australii (Australia Gorgon LNG plant, a także planowanych przestojów remontowych instalacji Wschodniego Wybrzeża - APLNG, GLNG i QCLNG )."

Sierpień to także miesiąc kiedy pierwszy raz w historii Novatek Gas & Power Asia wysłał pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) z projektu Jamał LNG do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Była to dostawa w ramach kontraktu spot. LNG został przeładowany w Europie na konwencjonalny tankowiec LNG Yamal Spirit i dostarczony do terminalu Jebel Ali LNG zgodnie z harmonogramem dostaw kontraktu. (W zeszłym miesiącu - nie pisałem o tym - Novatek Gas & Power Asia dostarczył północną "Arktyczną Drogą" LNG na wschodnie wybrzeże Japonii - terminal Ohgishima LNG). W sierpniu pojawił się też anons, że PGNiG rozpoczęła procedurę czarteru metanowców do transportu LNG, informując, że ma się ona zakończyć jeszcze w tym kwartale. Firma potrzebuje gazowców do realizacji umów z formułą FOB (free on board).

Koniec sierpnia przyniósł też fatalne dane które podał Główny Urząd Statystyczny: "[...]Drugi kwartał 2020 roku przyniósł potężny spadek produktu krajowego brutto Polski. Znaleźliśmy się w najgłębszej recesji od przynajmniej 25 lat. Kwietniowy lockdown okupiony został gigantycznymi stratami ekonomicznymi. W efekcie w II kwartale 2020 roku realny (czyli już po uwzględnieniu wzrostu cen) produkt krajowy brutto Polski spadł o 8,9 proc. względem poprzedniego kwartału." Nie przekłada się to jeszcze na wytworzenie EE, gdyż rok do roku produkcja spadała globalnie w Polsce tylko o 3,8%.

Dalej nie mamy Polityki Energetycznej, ale pojawiła się nowa prezentacja - MAP i PGE przygotowują plan konsolidacji i dekarbonizacji energetyki "Plan reformy energetyki" gdzie czytamy: "Zgodnie z planem MAP, przebudowa energetyki potrwa 5 lat a jej pierwszym krokiem będzie przejęcie Tauronu i Enei przez PGE. Aby nie doprowadzić do powstania monopolu, część aktywów będzie przesunięta wcześniej do innych spółek i podmiotów zależnych od Skarbu Państwa. PGNIG (lub Orlen) przejmie spółkę PGE Obrót, by ograniczyć udziały połączonego podmiotu w rynku detalicznym, oraz spółkę Tauron Ciepło. Elektrownie węglowe będą stopniowo przenoszone do NABE, tak by powstał monopol na rynku produkcji energii."[...]Węgiel będzie zastępowany przez gaz, atom i offshore. Do 2039r. w sieci pojawi się 11 GW z el. gazowych, blisko 4 GW z el. atomowej i 10 GW z morskich farm wiatrowych. To więcej niż moc el. węglowych, które zostaną zamknięte w latach 2024-2040 (17 GW). Elektrownia Bełchatów będzie wyłączona do 2036r. Większość bloków elektrowni Turów przestanie działać do 2030r. a ostatni blok (obecnie w budowie) będzie działał do 2035r. Dwa oddane w 2019r. nowoczesne bloki w el. Opole zostaną zamknięte w 2037r. i 2038r. W 2037r. wyłączony zostanie też nowy blok węglowy w el. Kozienice i wciąż budowany blok w Jaworznie."

Bardzo jestem ciekaw kto wybuduje to dodatkowe 11 GW? (w dużym przybliżeniu - 10 razy więcej niż mamy obecnie.) Kto dostarczy i zmagazynuje gaz wobec przewidywanego przejęcia PGNiG przez PKN Orlen?

Nowe - planowane 11 GW z elektrowni gazowych - to minimum dodatkowo 15-16 mld m³ gazu ziemnego w polskim systemie dodatkowo. Drugie tyle tego co dziś zużywamy. Na razie nie widać tego ani w planach GAZ-SYSTEM, a tym bardziej naszej narodowej spółki Gas Storage Poland magazynującej gaz ziemny. Do PGE 2.0; NABE; PKN Orlen (wiodący wytwórca energii elektrycznej z gazu ziemnego) wrócę w kolejnym wrześniowym komentarzu.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: robbo2k 03.09.2020r. 22:39
Po primo mamy ponad 2GW w gazie.. 1GW to sam Płock i Włocławek. Po drugie liczymy Dolna Odra 1,4 Ostrołeka 750... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 04-09-2020r. 17:51 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: robbo2k 03.09.2020r. 22:41
Spadek produkcji z gazu w sierpniu nie wynika z żadnego PKB a z wyłączenie do remontu średniego drugiej co do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE