ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uKomentarz miesięcznych zmian w produkcji energii elektrycznej w Polsce w obszarze źródeł gazowych
05.10.2020r. 04:25

dr inż. Andrzej P. Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Zgodnie z danymi ENTSO-E we wrześniu 2020 r. wytworzenie energii elektrycznej (EE) z gazu ziemnego w Polsce wynosiło 1 080 322MWh wobec 911 224MWh w sierpniu (18,6 proc. wzrostu m/m) i było znacznie wyższe w porównaniu do września roku ubiegłego (623 324MWh - czyli wzrost aż o 73,32 proc. r/r).
W strukturze produkcji EE z gazu ziemnego sierpień 2020 pokazuje 9,4% czyli prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej 5,5%. Tak znaczny wzrost w strukturze produkcji miał miejsce dzięki znacznemu spadkowi produkcji EE z węgla kamiennego gdzie zanotowaliśmy spadek z 54,8% w 2019 do 50,9% w 2020 r. Wrzesień przynosi odbicie i wzrosty produkcji EE pomimo rozwojowi pandemii oraz kolejnym lokalnym "lockdown" w strefach żółtych i czerwonych.

Wrzesień przynosi także wzrosty cen surowca gazowego1. Ciekawe, że nie mamy już tak znacznego różnicowania ceny (spreadu) HH w stosunku do innych punktów handlu gazem.

Rys.1. Ceny gazu ziemnego dla dnia następnego w europejskich centrach handlowych.

W ostatniej wrześniowej swojej analizie (8/09/2020) EIA podała: "[...]w pierwszej połowie 2020 r. w porównaniu z pierwszą połową 2019 r. średnie różnice cen spot między regionalnymi hubami gazu ziemnego jak na rysunku powyższym a Henry Hub (znanym również w przemyśle gazowym jako tzw. "cena bazowa" czy cena referencyjna) zmniejszyły się. [...]Baza cenowa w kluczowych węzłach popytu (w pobliżu skupisk ludności) zawęziła się głównie z powodu czynników pogodowych, ale baza w niektórych węzłach dostaw (w pobliżu obszarów produkcyjnych) zawęziła się z powodu spadku wydobycia gazu ziemnego. Ograniczenia działalności gospodarczej związane z chorobą koronawirusa (COVID-19) i rządowe działania łagodzące skutki pandemii jeszcze bardziej zawęziły podstawy cen zarówno w centrach popytu, jak i podaży. Wyższe niż normalnie temperatury w sezonie grzewczym 2019-2020 (od 1 listopada do 31 marca) przyczyniły się do obniżenia cen bazowych już na początku 2020 r."

Wrzesień przynosi także informację o powolnym, ale jednoznacznym odchodzeniu od paliw kopalnych w tym także od gazu ziemnego. Kilka lat temu to właśnie gaz ziemny okrzyknięto jako kluczowy dla przejścia na gospodarkę opartą na energii odnawialnej. Miał być idealnym rozwiązaniem wspierającym źródła o tzw. przerywanym wytwarzaniu (intermittent energy source) . Nastroje jednak się zmieniają, a to niebieskie paliwo podąża w tym samym kierunku co węgiel, jego brudniejszy brat, który jest odrzucany przez banki/fundusze, rządy, przedsiębiorstwa i inwestorów. Anulowanie budowy gigantycznego rurociągu na wybrzeżu Atlantyku w Stanach Zjednoczonych i decyzja Irlandii o zniesieniu zabezpieczeń dla planowanego uprzednio terminalu importowego LNG, to ostatnie oznaki, że gaz ziemny traci przychylność wszystkich - dziś wydaje się na rzecz wodoru - od organów regulacyjnych po zarządzających aktywami. Chociaż gaz ziemny emituje tylko około połowy ditlenku węgla pochodzącego ze spalania węgla, spalanie i uwolnienia metanu rujnują reputację niebieskiego paliwa na całym świecie, a wielu inwestorów wzbrania się przed przeznaczaniem środków na nowe projekty infrastrukturalne. Wydaje się, że nawet firmy stricte gazowe nie doceniły tego, że opinia publiczna aż tak szybko się zmienia. Blokady gospodarcze związane z koronawirusem odegrały w tej zmianie w mojej ocenie bardzo istotną rolę, ponieważ inwestorzy wycofują się albo ponownie zastanawiają się, przemyśliwują podjęte decyzje, informując o możliwych zmianach.

Jak podał Bloomberg 8 września powołując się na raport Fossil Free, międzynarodowego ruchu ekologicznego, ponad 1200 instytucji zarządzających aktywami o wartości ponad 14 bilionów dolarów zobowiązało się do pozbycia aktywów "paliw kopalnych" - 5 lat temu było to 181 instytucji wtedy zarządzającymi 50 miliardami USD. W samej Unii Europejskiej rządy, tzw. Stara Unia, rozpoczynające ścieżkę naprawy po Covid-19 są jeszcze bardziej skoncentrowane na "zazielenieniu" swoich gospodarek. Europejscy przywódcy zatwierdzili najbardziej ambitny jak dotąd plan dotyczący zmian klimatycznych, przewidujący przekazanie ponad 500 miliardów euro (572 miliardów dolarów) na ekologiczne projekty.

Niejako wbrew opisywanym trendom - jak podał 14 września ARGUS2 - rosyjski projekt Arctic LNG 2 ma zacząć sukcesywnie odbierać 10 ostatnio zamówionych zbiornikowców-lodołamaczy LNG Arc7 w dwóch fazach, gdy Train 2 i Train 3 w ramach projektu zostaną oddane do użytku. Pierwsza grupa pięciu tankowców LNG ma być dostarczona we wrześniu-grudniu 2024 r., a druga we wrześniu-grudniu 2025 r. Dostawy tankowców najprawdopodobniej zostały dostosowane do oczekiwanych faz rozruchu i rozruchu T2 i T3 inwestycji Novatek o mocach skroplenia 19,8 mln t / rok dla Arctic LNG 2. Dodatkowo, Rosjanie z Novatek komunikują, że są gotowi produkować między 57 a 70 mln ton LNG rocznie do 2030 oraz celują w 15% udział w światowym rynku już w 2025 r. 3

We wrześniu Węgry podpisały długoterminową umowę na dostawy LNG od Shell4. Dostawy będą realizowane za pośrednictwem pływającego terminala FSRU na chorwackiej wyspie Krk. W tym roku węgierski państwowy koncern MVM5 za pośrednictwem swojej spółki handlowej MFGK zarezerwował moc przepustową terminalu Krk w wysokości 1 mld m3/rocznie. Terminal w Chorwacji będzie mieć przepustowość 2,6 mld m3/rocznie. MFGK zobowiązało się wówczas sprowadzać LNG do obiektu wyłącznie od zachodnioeuropejskich graczy, aby zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu6. MFGK zarezerwowało 0,67 mld m3 w terminalu Krk w okresie od stycznia do września 2021 roku i 1,01 mld m3/r w kolejnych latach do 2027 roku.

Jak 25 września podał Reuters7: Chiński import skroplonego gazu ziemnego prawdopodobnie wzrośnie o 10% do nowych rekordów wolumenów w tym roku, ponieważ firmy chińskie będą zbierać tanie dostawy, aby pokryć rosnące zużycie przemysłowe i silny popyt mieszkaniowy. Analitycy i chińscy handlowcy szacują, że import LNG osiągnie w tym roku rekordowy poziom 65-67 milionów ton, co stanowi o jedną dziesiątą więcej niż w 2019 roku, a przy takim tempie wzrostu do 2022 r. Chiny prześcigną Japonię jako największy nabywca LNG na świecie.

(907x394)Rys.2. Chiński import LNG

Popyt na gaz w Chinach, pomimo COVID-19, wzrósł szybciej niż oczekiwano, napędzany głównie przez sektor przemysłowy, który od maja powrócił do poziomów z 2019 r. Firmy rezerwowały więcej dostaw spot LNG gazu z Kataru, Rosji i Australii, wykorzystując rekordowo niskie ceny.

We wrześniu Australijski Departament Przemysłu, Nauki, Energii i Zasobów stwierdził w swoim kwartalniku "Resources and Energy Quarterly", że dostawy LNG w tym kraju spadły o 12% r/r i zauważył presję na wielkość eksportu LNG w kraju w ostatnich miesiącach8. Fala inwestycji LNG w Australii spowodowała, że ponad 200 miliardów dolarów zainwestowano w siedem nowych projektów LNG, z których wszystkie rozpoczęły się w latach 2014-2019. Rozwój tych projektów sprawił, że roczna produkcja LNG w Australii osiągnęła 88 milionów ton. Jednak w raporcie stwierdzono, że dostawy LNG z Australii między czerwcem a sierpniem były o 12 procent niższe rok do roku. W rezultacie oczekuje się, że średni wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych Australii nieznacznie spadnie w 2020 r. Według raportu, niektórzy kupujący skorzystali ze swoich praw do ograniczenia zakontraktowanych zakupów o około 10% w 2020 r., a niektóre z nich zostały zastąpione przez tańsze ładunki spot.

(756x400)Rys.3. Australijskie projekty LNG obszary wydobycia.

Prognozuje się, że eksport LNG z Australii spadnie z 79 milionów ton w latach 2019-20 do 76 milionów ton w latach 2020-2021, co odzwierciedla wpływ COVID-19 na popyt, a także pojawiające się kwestie techniczne. Prognozuje się także, że eksport LNG wzrośnie do około 80 mln ton w latach 2021-22, ponieważ wpływ COVID-19 i problemy techniczne ustąpią czy złagodnieją. Departament dodał w raporcie, że wstrzymanie produkcji w instalacji LNG w Darwin odbije się na wielkości eksportu w 2022 r. ponieważ złoża Bayu-Undan są już praktycznie wyczerpane.

Departament w swojej analizie stwierdził, że perspektywy kolejnej fali inwestycji w australijskie projekty LNG są nadal niejasne, ze względu na słabe warunki rynkowe skutkujące redukcjami wydatków kapitałowych, odpisami i odroczeniami procesów FID, a na przykład projekty Darwin i North West Shelf będą wymagały jako uzupełnień nowych zagospodarowanych złóż gazu już od 2021 r.

(612x335)Rys.4. Australijski export LNG.

I na koniec tego wrześniowego komentarza NIEMCY. "Zawiedliśmy wielu ludzi, dla których ważna jest ochrona klimatu" - powiedział niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier (CDU) dodając, że jego ministerstwo opracuje plan pomocy Niemcom w radykalnej redukcji emisji. Komisja Europejska zaproponuje, aby Unia Europejska wyznaczyła cel na 2030 r. polegający na zmniejszeniu emisji netto gazów cieplarnianych o "co najmniej 55%" w stosunku do poziomów z 1990 r." Pamiętajmy, że obecny cel to redukcja o 40%. Kanclerz Angela Merkel oświadczyła 24 września, że Niemcy nie będą miały innego wyjścia, jak zaakceptować cele wyznaczone przez Komisję ostrzegając, że dekarbonizacja największej gospodarki Europy nie będzie łatwa. Rząd Merkel musiał w zeszłym roku podnieść cenę emisji dwutlenku węgla z transportu i ogrzewania budynków do 25 euro za tonę, plan ma wejść w życie w przyszłym roku, po tym, jak Zieloni i ekolodzy stwierdzili, że początkowa cena 10 euro jest za niska. Zgodnie z planem cena emisji dwutlenku węgla (de facto podatku węglowego ustalonego arbitralnie) wzrośnie do 30 euro w 2022 r., 35 euro w 2023 r., 45 euro w 2024 r. i 55 euro w 2025 r., a przedział cenowy od 55 do 65 euro będzie obowiązywał w 2026 r. Altmaier zasugerował, że ceny te będą musiały wzrosnąć, ale odmówił podania szczegółów. Rząd Merkel w zeszłym roku zatwierdził pakiet pomocy Niemcom w osiągnięciu celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 55% ich poziomu z 1990 r. Do 2030 r.

Oprócz wprowadzenia ceny emisji dwutlenku węgla od 2021 r., plan przewiduje wycofanie przez Niemcy energii jądrowej (a mowa tu przecież o ogromnych kosztach) i węglowej, zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii i opracowanie strategii dotyczącej wodoru (H2).

Przypisy:

1 https://www.europeangashub.com/ttf-prices-whats-going-on.html

2 https://www.argusmedia.com/en/news/2140538-arctic-lng-2-to-receive-arc7-carriers-in-phases

3 https://in.reuters.com/article/us-novatek-lng/russias-novatek-says-on-track-for-up-to-70-million-t-year-of-lng-by-2030-idINKBN26K125

4 Opracowane na podstawie Platts/MSZ Węgier Peter Szijjarto /Bartłomiej Sawicki

5 Grupa MVM ( Magyar Villamos Művek Zártkörűen működő Részvénytársaság) to największa na Węgrzech grupa energetyczna odpowiedzialna za produkcję, dystrybucję i sprzedaż EE. Spółka posiada kilka elektrowni, w tym Elektrownię Jądrową Paks o łącznej mocy zainstalowanej 2500 MW oraz 3501 km linii przesyłowych. W 2011 roku MVM weszła w branżę gazowniczą.

6 http://www.magyarfoldgazkereskedo.hu/2020/06/26/hungarys-historical-involvement-in-the-krk-lng-terminal/?lang=en

7 https://www.reuters.com/article/idUSKCN26G0WI

8 https://www.offshore-energy.biz/australia-lng-exports-to-drop-by-17-billion-for-2020-21/
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: daleki mazowszanin 05.10.2020r. 17:09
Nie jest wiadome ile instytucji z tzw "ruchu ekologicznego" (1200) idzie z prądem mody? Ale i tak zamiary... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE