ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Komentarz miesięcznych zmian w produkcji energii elektrycznej w Polsce w obszarze źródeł gazowych
04.11.2020r. 07:35

dr inż. Andrzej P. Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Dane publikowane przez ENTSO-E dla Polski pokazują, że zużycie energii elektrycznej (EE) w październiku 2020 r. w Polsce było na poziomie 14 709 TWh, co oznacza drugi w roku wynik (najlepszy styczeń 15 175 TWh). To także wzrost w porównaniu do września o 9,48 %, a w odniesieniu do października ubiegłego roku 0,76 % co jest znaczące (w październiku 2019 było tylko 4 weekendy i 23 dni robocze wobec 5 (4,5) weekendów i 22 dni roboczych w 2020). Październik jest kolejnym miesiącem wzrostów 12 093 TWh w kwietniu daje do października wzrost aż o 2616 TWh (15%) produkcji EE pomimo notowanych szczytów zachorowań i rozwojowi pandemii oraz praktycznemu "lockdown" - czerwonej strefie na obszarze Polski.
Zgodnie z danymi ENTSO-E w październiku 2020 r. wytworzenie EE z gazu ziemnego w Polsce wynosiło 1 080 180 MWh wobec 1 080 322 MWh we wrześniu (0,01% spadku m/m) i było wyższe w porównaniu do września roku ubiegłego (920 933 MWh - czyli wzrost o 17,29% r/r).

W strukturze produkcji EE z gazu ziemnego październik 2020 pokazuje wzrost o 8,6% wobec 7,5% rok wcześniej. Tak nieznaczny wzrost w strukturze produkcji miał miejsce dzięki znacznemu spadkowi produkcji EE z węgla kamiennego gdzie zanotowaliśmy spadek z 54,6% w 2019 do 50,7% w 2020 r. oraz wzrostowi produkcji z fotowoltaiki, biomasy, wiatru łącznie prawie 3% w strukturze i gazu ziemnego z odmetanowania kopalń 1,37% w strukturze.

Zwyczajowo w połowie października Międzynarodowa Agencja Energetyczna IEA opublikowała World Energy Outlook 2020. Agencja stwierdza, że gaz ziemny radzi sobie lepiej niż inne paliwa kopalne, ale różne konteksty polityczne, strategie pokazują znaczące różnice regionalne. Raport przewiduje 30% wzrost globalnego zapotrzebowania na gaz ziemny do 2040 r., który będzie koncentrował się w Azji Południowej i Wschodniej. Będzie to wynikać głównie z priorytetów politycznych w tych regionach - w szczególności z dążenia do poprawy jakości powietrza i wspierania wzrostu PKB. Jednocześnie IEA podkreśla nadejście większej przejrzystości w zakresie monitoringu emisji metanu w przemyśle wydobywczym gazu ziemnego. Zwraca uwagę na znacząco lepsze dane pochodzące od firm upstreamowych i wykonywane pomiary lotnicze, które wkrótce powinny poprawić rozumienie i identyfikacje źródeł wycieków tego gazu cieplarnianego w każdym elemencie w łańcuchu dostaw gazu ziemnego. Oczywiste jest, że branża energetyczna resetuje się, aby przygotować się na inną przyszłość energetyczną, w której gaz ziemny ma do odegrania istotną rolę, pod warunkiem, że będzie w stanie dostosować się do zmieniającego się krajobrazu. Oprócz World Energy Outlook, IEA opublikowała w tym tygodniu również Global Gas Security Review na 2020 r .1, korygując w górę swoje prognozy popytu na gaz na 2020 r., przy czym wzrost popytu na gaz ma być napędzany głównie przez rynki wschodzące.

WEO podkreśla, że skutki pandemii Covid-19 znacząco nadwyrężyły rynki paliw i zaostrzyły wiele długoterminowych wyzwań stojących przed dostawcami paliw. Znacząco spadł popyt, a na wszystkich rynkach pojawiła się znaczna nadwyżka zdolności dostawczych i mała pewność, że ten nawis produktów szybko zostanie wchłonięty przez rynki. Budżety inwestycyjne są napięte, ceny są znacząco niższe, a inwestorzy patrzą na sektor paliw kopalnych ze znacząco zwiększonym sceptycyzmem, wynikającym głównie z obaw o zwroty finansowe i niepewność co do budowy popytu, a także wątpliwości co do stosowanych dotychczas modeli biznesowych na tle rosnącej presji społecznej i zmian co do konieczności ochrony środowiskowa nie tylko w Europie, ale w wielu innych krajach świata.

(764x345)Rys.1. Globalna podaż paliw w scenariuszach 2010-2040. Źródło WEO2020. Str. 253.

IEA podniosła swoją prognozę globalnego zapotrzebowania na gaz na ten rok, ale nadal widzi największy w historii spadek z powodu wpływu pandemii COVID-19. Agencja z siedzibą w Paryżu podała 12/10/2020, że oczekuje teraz spadku popytu na gaz o 3% rok do roku, czyli o 120 mld m3 metrów sześciennych, do 3886 mld m3. Przypomnę, że w czerwcu prognozowano spadek o 4%, czyli 150 mld m3."Globalny popyt na gaz stopniowo odradza się od czerwca, napędzany głównie przez rynki wschodzące", powiedział dyrektor IEA Fatih Birol w oświadczeniu po opublikowaniu przez agencję "Global Gas Security Review 2020". Ostrzegł jednak przed zakładaniem powrotu do "normalnego biznesu, ponieważ obecny kryzys może mieć długotrwałe konsekwencje".

IEA zwraca uwagę, że perspektywa przedłużającej się pandemii przesłania jej prognozy na 2021 r. i obecnie oczekuje, że popyt wzrośnie o 3% rok do roku, czyli o około 130 mld m3, do 4014 mld m3 w przyszłym roku. IEA stwierdziła, że rynek skroplonego gazu ziemnego (LNG) odegrał kluczową rolę w dostosowaniu się do spadku popytu, a globalny eksport LNG spadł o 17% w okresie od stycznia do lipca:[...]"w tym niezwykłym kontekście aktywność kontraktowania LNG spadła z 95 mld m3 w 2018 r. do około 35 mld m3 w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. Wyzwania stoją również przed sektorem LNG gdyż aż jedna trzecia aktywnych kontraktów, czyli 190 mld m3, ma wygasnąć w ciągu najbliższych pięciu lat, a w tym samym okresie globalne zdolności skraplania wzrosną o 20% w porównaniu z projektami, które są obecnie w trakcie realizacji. Te dwa czynniki będą miały silny wpływ na strukturę dostaw LNG i stworzą nowe możliwości dla kupujących i wyzwania dla traderów w kontekście niepewności popytu". Jak podał w 3 tygodniu października Reuter - ceny spot skroplonego gazu ziemnego (LNG) wzrosły w Azji do najwyższych od ponad 11 miesięcy - "spodziewana mroźna zima zwiększy popyt na paliwo używane do ogrzewania. Średnią cenę LNG z dostawą w grudniu do północno-wschodniej Azji oszacowano na 5,80 USD za mmBtu, czyli o 0,10 USD więcej niż w poprzednim tygodniu. Cena z dostawą w listopadzie wyniosła około 5,70 USD za mmBtu, czyli o 20 centów.".

Trzeci tydzień października przyniósł arcyciekawą informację, o tym, że francuski rząd zmusił Engie w której jest współwłaścicielem, do "opóźnienia podpisania, a nawet anulowania" jeszcze we wrześniu umowy o wartości 7 mld USD. Engie była gotowa do podpisania 20-letniego kontraktu z firmą NextDecade na zakup LNG, który ma być dostarczony z planowanego terminala Rio Grande w Brownsville w Teksasie. NextDecade stara się znaleźć klientów do przyjęcia co najmniej 11 milionów ton LNG rocznie, zanim podejmie ostateczną decyzję o budowie infrastruktury skraplającej.

Wymuszone "opóźnienie" uwydatnia rosnące obawy wśród niektórych amerykańskich eksporterów gazu ziemnego, że wycofywanie się z przepisów dotyczących emisji wymuszane przez administrację Trumpa, zwłaszcza te łagodzące ograniczenia dotyczące emisji i flarowania metanu będącego gazem cieplarnianym, a także ogólna niezdolność / niechęć branży do ograniczania emisji sprawiają, że trudniej już dziś sprzedać swój produkt za granicą jako czystszą alternatywę dla ropy naftowej lub węgla. Sygnalizuję to już dziś, jako ewentualne ryzyko dla importu LNG do Europy w kolejnych latach.

Przypisy:

1 https://www.iea.org/reports/global-gas-security-review-2020

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: algas 04.11.2020r. 17:10
"opóźnienie" Engie wykorzysta PGNiG(ie).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE