ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Duże inwestycje w energetyce zmieniają regiony
10.11.2020r. 11:24

Troska o czyste powietrze, szczególnie w dużych miastach, a także realizacja skutecznej transformacji energetycznej w naszym kraju, odbywa się na kilku poziomach. Z jednej strony te działania obejmują inwestycje i modernizacje realizowane przez komunalne przedsiębiorstwa ciepłownicze i energetyczne. Z drugiej są to duże projekty, za które odpowiedzialne są czołowe przedsiębiorstwa branżowe.
Na początku 2020 r. wystartowała jedna z największych inwestycji elektroenergetycznych w Polsce - budowa dwóch nowych bloków energetycznych zasilanych paliwem gazowym o łącznej mocy ok. 1 400 MW. Projekt realizuje PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE.

Budowa nowych jednostek wytwórczych Elektrowni Dolna Odra o łącznej mocy ok. 1400 MW pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe - podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE GiEK.

Znaczenie tej inwestycji ma wymiar nie tylko ogólnokrajowy, ale również regionalny i lokalny. W perspektywie ogólnopolskiej budowa nowych źródeł gazowych to krok w kierunku osiągnięcia celów polityki klimatycznej Polski i Unii Europejskiej. Dzięki zastosowaniu paliwa gazowego znacznemu ograniczeniu ulegnie skala emisji CO2 w stosunku do istniejących bloków węglowych.

Niebagatelne znaczenie ma również zastosowanie błękitnego paliwa w kontekście inwestycji w infrastrukturę krytyczną na Pomorzu Zachodnim. Po uruchomieniu terminala LNG w Świnoujściu i planowanej dalszej rozbudowie zdolności regazyfikacyjnych, jak również budowie gazociągu Baltic-Pipe, Elektrownia Dolna Odra będzie miała dostęp do zróżnicowanych źródeł gazu ziemnego, co w horyzoncie długoterminowym zabezpieczy potrzeby odbiorców energii elektrycznej i ciepła.

Dla środowiska i społeczności lokalnej

Inwestycja realizowana przez PGE GiEK będzie spełniała rygorystyczne normy środowiskowe. Obecnie średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi koło 0,8 tony CO2/MWh. W nowych blokach będzie ona poniżej 0,35 tony CO2/MWh. Ma to szczególne znaczenie w kontekście założeń strategii Europejskiego Zielonego Ładu (o których wspominaliśmy w kontekście stanowiska Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych) i konieczności dostosowania jednostek wytwórczych do rygorystycznych norm emisji, wynikających z unijnych regulacji. Po uruchomieniu nowych bloków na Pomorzu Zachodnim możliwe będzie ograniczenie emisji z wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym o ok. 2-3 mln ton CO2 rocznie.

Nie sposób tu pominąć aspektu regionalnego i lokalnego. Dwie jednostki wytwórcze, które powstaną w ramach inwestycji będą jednym z najnowocześniejszych elektrowni gazowych w Europie. Zastosowanie technologii kogeneracyjnej w realizowanym projekcie pozwoli w przyszłości dostarczać ciepło dla mieszkańców Gryfina, a tym samym w znaczący sposób przyczyni się do ograniczenia tzw. niskiej emisji i wzmocnienia działań samorządów w obszarze troski o czyste powietrze na terenach zurbanizowanych. - zaznacza Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE GiEK.

W trosce o czyste powietrze

Zwrot w kierunku wykorzystania błękitnego paliwa ma również duże znaczenie w kontekście procesu dekarbonizacji gospodarki i sektora elektroenergetycznego. Warto jedynie wspomnieć, że prawie 3/4 węgla kamiennego wykorzystywanego w całej Unii Europejskiej w gospodarstwach domowych, spalanych jest w domach jednorodzinnych w naszym kraju. Dodatkowo, w kilkuset tysiącach budynków ciepło uzyskiwane jest w procesie spalania odpadów, co znacząco pogarsza jakość powietrza w miastach. Większość krajowej emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu jest generowana w tzw. niskiej emisji w indywidualnych instalacjach grzewczych.

Dlatego nie dziwi trend realizacji takich inwestycji w energetyce i ciepłownictwie, które pozwalają na zastępowanie źródeł węglowych jednostkami zasilanymi np. gazem. Dodatkowo rozwój sieci ciepłowniczych stanowi zachętę dla mieszkańców do korzystania z ciepła sieciowego zasilanego przez niskoemisyjne instalacje, jak np. budowane właśnie bloki w Elektrowni Dolna Odra.

PTEZ

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE