ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uMiesięczne zmiany w produkcji energii elektrycznej w Polsce w obszarze źródeł gazowych
05.03.2021r. 05:15

dr inż. Andrzej P. Sikora, Prezes Instytutu Studiów Energetycznych
W strukturze produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego luty 2021 r. pokazuje wzrost do 8,15 proc. wobec 7,39 proc. rok wcześniej. Po styczniu, to kolejny miesiąc, kiedy gaz ziemny w strukturze wytworzenia nie osiąga ponad 10 proc. udziałów jak to było w listopadzie czy grudniu 2020 r. Ale w tym roku luty ma tylko 28 dni i rok temu nie było jeszcze pandemii, stąd należy cieszyć się nawet z dwuprocentowego wzrostu r/r.
Piszę te słowa, kiedy po śniegu i mroźnej zimie nie ma śladu, choć luty 2021 był w pierwszej dekadzie mroźny i zimny w Polsce. Średnia temperatura dobowa w skali całego kraju na początku miesiąca była o ponad 4,4 stopnie Celsjusza niższa od normy wieloletniej. Wtedy też padł kolejny rekord zapotrzebowania na gaz ziemny. PGNiG swoim klientom dostarczyło ok. 82 mln m sześć. (921 GWh) dziennie. Na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca nadeszło wyraźne ocieplenie. Ostatnie dni lutego były rekordowo ciepłe i ustanowiły wiele rekordów temperatury na oficjalnych stacjach IMGW-PIB. Mało kto spodziewał się tak wysokich temperatur w trzeciej dekadzie lutego.

Zgodnie z danymi ENTSO-E w lutym 2021 r. wytworzenie energii elektrycznej z gazu ziemnego w Polsce wynosiło 933 269 MWh wobec 1 272 927MWh w styczniu (spadek 26,7 proc. m/m) i było wyższe w porównaniu do lutego roku ubiegłego (914 804 MWh - czyli wzrost o 2 proc. r/r).

W strukturze produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego luty 2021 r. pokazuje wzrost do 8,15 proc. wobec 7,39 proc. rok wcześniej. Po styczniu, to kolejny miesiąc, kiedy gaz ziemny w strukturze wytworzenia nie osiąga ponad 10 proc. udziałów jak to było w listopadzie czy grudniu 2020 r. Ale w tym roku luty ma tylko 28 dni i rok temu nie było jeszcze pandemii, stąd należy cieszyć się nawet z dwuprocentowego wzrostu r/r.

Luty przyniósł coroczny Shell LNG Outlook 20211. Kolejny, świetnie przygotowany dokument światowego rynku LNG, gdzie Shell widzi dla LNG, ale także dla siebie znaczące miejsce. Tezą wiodącą w mojej ocenie jest: "gaz ziemny także w postaci skroplonej ma odegrać kluczową rolę w dekarbonizującym się świecie".

Rys.1
Łączące się huby gazu ziemnego Niemiec

(700x753)
Źródło: https://www.icis.com

W ostatnim komentarzu nie wspomniałem2, że 1 października 2021 r. dojdzie do połączenia dwóch rynków gazu ziemnego w Niemczech i utworzenia Trading Hub Europe (THE). Łączące się obszary rynkowe NCG i GASPOOL są trzecim i czwartym najbardziej płynnym hubem w Europie, po holenderskich hubach TTF i brytyjskich NBP, choć różnica co do wielkości wolumenów i ilości transakcji pozostaje duża. Konsolidacja obu hubów powinna pomóc w zwiększeniu płynności na największym fizycznym rynku gazu w Europie, aby wypełnić lukę w stosunku do TTF i NBP.

Rys. 2
Ceny TTF 2021 vs kontekst rynkowy - poziomy zapasów w PMG oraz planowany import LNG

(1000x417)
Źródło:
https://www.europeangashub.com/summer-gas-prices-holding-steady.html


Fuzja hubów i rozwój rynku niemieckiego powinny jeszcze zwiększyć płynność rynku Niemiec w 2021 r. Według danych ICIS, niemieckie obroty pozagiełdowe (OTC) wzrosły o 24 proc. r/r w czwartym kwartale 2020 r., Osiągając łącznie 685 TWh na obu hubach. Płynność została zwiększona, ponieważ aktywność handlowa kontraktami rocznymi na NCG wzrosła ponad dwukrotnie. Wzrost obrotów i płynność powinna nadal wzrastać w 2021 r. przede wszystkim z powodu wyższego popytu na zatłaczanie w okresie letnim ze względu na znacznie opróżnione zbiorniki magazynowe, fuzję hubów zaplanowaną na 1 października oraz zakładane przez włodarzy Niemiec ukończenie gazociągów Nord Stream 2 i EUGAL.

Rys. 3
Stan gazu ziemnego w europejskich magazynach

(1000x592)
Źródło: GIE

Reuters podał3, że "[...] poziomy magazynów gazu w Europie są niższe niż zwykle o tej porze roku i będą wymagały znacznego uzupełnienia w nadchodzących miesiącach, co zapewni wsparcie dla hurtowych cen gazu. Magazyny są obecnie zapełnione w ok. 37 proc. w porównaniu z 60 proc. w tym samym czasie w zeszłym roku i 74 proc. na początku tego roku, na podstawie najnowszych danych Gas Infrastructure Europe". (Rys. 2 oraz Rys. 3)

I na koniec parę słów o cenach, o rekordach i anomaliach, które doświadczają nas częściej.

W styczniu, kiedy ceny LNG w regionie azjatyckim osiągnęły rekordowe poziomy, to kupcy na Wschodzie nadawali ton światowemu rynkowi gazu. Wzrost cen LNG z pewnością nie był jedynym powodem wzrostów w Europie, ale udział tego czynnika trudno przecenić ze względu na dużą konkurencję o dostawy LNG przy sezonowym wzroście popytu, a zwłaszcza przy ograniczonych dostawach gazociągami. Europa podążała za Azją, aby mieć przynajmniej teoretyczną możliwość dodatkowych dostaw LNG. W lutym (arktyczne mrozy w Europie aż po Afrykę!) uwaga przesunęła się z Dalekiego Wschodu na Zachód. Wobec braku zainteresowania zakupami wśród importerów azjatyckich, którzy zaspokajali już swoje potrzeby w okresie poprzedzającym Księżycowy Nowy Rok, ruchy w europejskich hubach zaczęły stanowić swego rodzaju wytyczne dla Azji. Ceny Platts JKM faktycznie się zsynchronizowały z cenami TTF w ostatniej dekadzie lutego przy zdumiewającej, praktycznie pięcioletniej stabilności i praktycznie stałości cen w Henry Hub, aż do katastrofy w Teksasie. Opady śniegu i niska temperatura zagościły nawet na południu USA, także w stanie Teksas, gdzie temperatura 10 stopni na plusie uważana jest za niską. Doszło do licznych kolizji i wypadków, wiele odcinków dróg było nieprzejezdnych. Temperatura była niższa od normy wieloletniej dla tej pory roku nawet o 14-17 stopni Celsjusza! Opady śniegu, mróz i silniejsze porywy wiatru zmusiły Amerykanów do zamknięcia wielu sklepów i odwołania tysięcy lotów. Wydobycie gazu w USA spadło do najniższego poziomu od trzech lat, ponieważ mroźna pogoda powodowała awarie, zmuszając kopalnie, czy zakłady przetwórcze do zamykania. Terminale eksportowe skroplonego gazu ziemnego zamknęły się lub ograniczyły działalność w związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej w Teksasie.

Rynek gazu ziemnego (w tym LNG) mimo swojej płytkości staje się globalny. Wydawało się, że przy jego skali i wolumenach chaos nie powinien być tą cechą, która wiązała się z doniesieniami z amerykańskiego rynku energetycznego. Arktyczna pogoda w środkowych Stanach Zjednoczonych spowodowała, że ceny gazu ziemnego wzrosły o 24 tys. proc. w porównaniu z początkiem lutego, a na przykład kontrakty z dostawą następnego dnia do węzła Oneok Gas Transportation w Oklahomie były sprzedawane po 999 USD za mmBtu kiedy jeszcze tydzień wcześniej kosztowały "stabilne" 4,19 USD/mmBtu. Chaos w logistyce, awarie infrastruktury, brak dostaw paliw wywołał eksplozję cen także energii elektrycznej, spowodował wyłączenia całych obszarów i wypadki śmiertelne spowodowane wychłodzeniem. To była bardzo gorzka lekcja dla Stanów Zjednoczonych. Czy jesteśmy przygotowani na takie anomalie w Europie?

1 https://www.shell.com/energy-and-innovation/natural-gas/liquefied-natural-gas-lng/lng-outlook-2021.html#iframe=L3dlYmFwcHMvTE5HX091dGxvb2svMjAyMS8

2 ICIS 21 stycznia 2021 r.
https://www.icis.com/explore/resources/news/2021/02/15/10606635/topic-page-germany-s-gas-market-merger?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

3 https://www.reuters.com/article/us-europe-gas-graphic-idUSKBN2AT2SU
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE