ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uPopyt na gaz wzrośnie wraz z wyjściem Niemiec z atomu
30.03.2021r. 11:27

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Zapotrzebowanie na gaz w Niemczech ma wzrosnąć znacząco z obecnych 90 miliardów metrów sześciennych (mld m3) do 110 mld m3 do 2034 r., ponieważ kraj zrezygnuje zarówno z energii jądrowej, jak i węgla - informuje firma badawcza Rystad Energy i firma konsultingowa Rystad Energy.
Rosnące ilości gazu byłyby konieczne, ponieważ potrzebne będą większe moce produkcyjne opalane gazem, aby zaspokoić popyt i zrównoważyć nieciągłość źródeł odnawialnych, powiedział Rystad. Analiza firmy wykazała, że import większej ilości rosyjskiego gazu przez sporny i niedokończony rurociąg Nord Stream 2 przez Morze Bałtyckie był najbardziej niezawodną i najtańszą opcją w porównaniu z ładunkami skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych i innymi trasami rurorociągów w Europie.

"Jeśli Niemcy uznają cenę za najważniejszy czynnik, Nord Stream 2 pójdzie dalej, dywersyfikując dostawy na rynek, zmniejszając ryzyko wysokich cen energii" - powiedział Carlos Torres Diaz, szef rynków energii i gazu w Rystad Energy. Ponadto Rystad powiedział, że krajowe terminale LNG pozwolą Niemcom zmniejszyć zależność od dominującego źródła dostaw, a nabywcy gazu w kraju mogliby lepiej zoptymalizować swoje portfele.

Przyszłe zapotrzebowanie na gaz ziemny w Niemczech jest kwestią sporną. Niektóre prognozy i plany przewidują wzrost ogólnego popytu ze względu na lukę pozostawioną po wyjściu z atomu i węgla. Inni uważają, że odnawialne źródła energii w dużej mierze wypełniają tę lukę. Całkowite zużycie gazu spadałoby wraz z postępem w zakresie wydajności i elektryfikacji, a rolą gazu byłoby wytwarzanie energii głównie w okresach szczytowego zapotrzebowania lub wspomaganie okresowych źródeł odnawialnych.

Obecnie niemieckie potrzeby importowe są zaspokajane prawie wyłącznie za pośrednictwem rurociągów. Rystad powiedział, że około połowa całkowitego importu gazu ziemnego do Niemiec - z którego część jest transportowana do innych krajów - pochodziła w 2019 roku z Rosji, a Norwegia i Holandia dostarczały po nieco ponad 20 procent. Są firmy, które chcą zbudować pierwszy krajowy terminal LNG w kraju. Plany jednej z nich zostały jednak ostatnio wstrzymane z powodu niechęci graczy rynkowych do dokonywania wiążących rezerwacji zdolności importowych.

Environmental Action Germany DUH powiedział, że koszty budowy i eksploatacji takich nowych terminali LNG są znacznie wyższe, niż się powszechnie uważa. Nie tylko nowe rurorociągi byłyby potrzebne do podłączenia terminali do istniejącej infrastruktury, ale niezbędny system przesyłowy musiałby również zostać rozbudowany zgodnie z planami operatorów sieci, powiedział DUH w komunikacie prasowym. Konsumenci musieliby pokryć dodatkowe 600 mln euro z wyższych opłat sieciowych.

Źródło: Clean Energy Wire

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE