ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uMiesięczne zmiany w produkcji energii elektrycznej w Polsce w obszarze źródeł gazowych
08.04.2021r. 05:35

dr inż. Andrzej P. Sikora, Prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Lutowy komentarz kończyłem pytaniem czy jesteśmy przygotowani w Europie na "anomalie" cenowe gazu ziemnego i energii elektrycznej? Pisałem o "stabilności" w dłuższym pięcioletnim okresie ceny w Henry Hub (HH). Proszę spojrzeć na Rys. 1 z Short-Term Energy Outlook (STEO) EIA z marca.
Rys. 1
Ceny spot gazu ziemnego w Henry Hub wraz z prognozą do końca 2022 r.

(950x576)
Źródło: EIA

Pierwsze dni kwietnia nadal przynoszą wysoki poziomom niepewności, ponieważ reakcje rynków, rządów, pojedynczych inwestorów czy zwykłych obywateli na COVID-19 wciąż ewoluują. Zmniejszona aktywność gospodarcza związana z pandemią COVID-19 powoduje zmiany w popycie i podaży w ciągu ostatniego roku oraz będzie nadal wpływać na nasze zachowania w przyszłości. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podwyższył prognozę wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) Polski w 2021 r. do 3,5 proc. z 2,7 proc., jednak na 2022 r. obniżył do 4,5 proc. z 5,1 proc. - wynika z najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook. Oznacza to, że w Polsce, pomimo pandemii, będzie rosło zapotrzebowanie na energię i doświadczać będziemy kolejnych rekordów - maksymalnych pików zużycia z rosnącym ryzykiem na blackout i wyłączeń. Zgodnie z danymi ENTSO-E w marcu 2021 r. wytworzenie EE z gazu ziemnego w Polsce wynosiło 873 124 MWh wobec 933,269 MWh w lutym (spadek 11,5 proc. m/m) i było wyższe w porównaniu do marca roku ubiegłego (986 221 MWh - czyli też spadek o 6,4 proc. r/r). Pamiętajmy jednak, że rok temu w Polsce dopiero zaczynała się pandemia - pierwsze ograniczenia wprowadzono 14 marca 2020 r.

W strukturze produkcji EE z gazu ziemnego marzec 2021 r. pokazuje spadek do 6,63 proc. wobec 8,15 proc. rok wcześniej, głównie kosztem fotowoltaiki. To już trzeci, kolejny miesiąc, kiedy gaz ziemny w strukturze wytworzenia nie osiąga ponad 10 proc. udziałów jak to było w listopadzie czy grudniu 2020 r.

Ponieważ parę dni temu publikowaliśmy podsumowanie 1Q 2021 dla LNG Polsce1 to dziś na zakończenie parę komentarzy ze świata w polskim kontekście.

Marzec to fantastyczna informacja z PGNiG. PGNiG Upstream Norway zawarło umowę na zakup za 615 mln USD wszystkich aktywów spółki INEOS E&P Norge AS, która posiadała udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łączne udokumentowane zasoby węglowodorów, które w wyniku transakcji nabędzie spółka zależna PGNiG SA, to 117 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). Oznacza to wzrost obecnych zasobów PGNiG w Norwegii o prawie 2/3. Najważniejsze jest to, że nabywane aktywa obejmują złoża, z których jest już prowadzone wydobycie (efektywnie i stosunkowo tanio). W efekcie, po przejęciu aktywów INEOS E&P Norge AS wolumen produkcji gazu ziemnego przez GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrośnie o ok. 1,5 mld m sześc./r. Dzięki temu łączna produkcja PGNiG Upstream Norway może osiągnąć w 2027 roku poziom 4 mld m sześc. W ramach transakcji kupiony został także portfel koncesji poszukiwawczych, w tym sześć w roli operatora, które mogą zapewnić dalszy rozwój działalności PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Prezes PGNiG, Paweł Majewski podkreślił, że charakterystyka przejmowanych złóż bardzo dobrze wpisuje się w założenia Strategii GK PGNiG - ok. 94 proc. zasobów będących przedmiotem akwizycji stanowi gaz ziemny. Kluczowym aktywem jest 14 proc. udziałów w Ormen Lange - drugim co do wielkości złożu gazowym na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, z perspektywą produkcji wykraczającą poza 2045 rok. Dzięki transakcji PGNiG Upstream Norway uzyska 14 proc. udziałów w Ormen Lange. Pozostałe przejmowane złoża, z których jest już prowadzone wydobycie, to Marulk (30 proc.) oraz Alve (15 proc.). W efekcie transakcji, PGNiG Upstream Norway stanie się również udziałowcem terminalu gazowego Nyhamna (8,2 proc.), obsługującego m.in. złoża Ormen Lange i Aasta Hansteen. Działalność terminalu Nyhamna będzie stanowić źródło stabilnych przychodów operacyjnych, niezależnych od wahań cen węglowodorów2. Serdeczne gratulacje.

Marzec to informacje bieżące o decyzjach inwestycyjnych co do rozwoju zdolności zatłaczania i produkcji LNG, z Kataru, USA i także z Rosji (Novatek chce trzykrotnie zwiększyć produkcję LNG do 2030 r.) spróbujemy to opisać w kolejnych naszych analizach.

Marzec katastrofa logistyczna w Kanale Sueskim. Z 450 zatrzymanych statków kilkadziesiąt to tankowce z czego 16 to te które przewożą LNG. Jak dobrze, że dla dostaw katarskich jest alternatywa.

Marzec to też znacząca zmiana oficjalnych prognoz GAZ-SYSTEM. Polski operator gazociągów przesyłowych, w najnowszej wersji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju systemu przesyłowego, zakłada 60 proc. wzrost popytu na gaz w Polsce. Zużycie najbardziej ma wzrosnąć właśnie w elektroenergetyce. Należy się liczyć z tym, że w perspektywie 10-13 lat popyt na gaz w Polsce wzrośnie o około 60 proc. w ujęciu rocznym w stosunku do stanu dzisiejszego biorąc pod uwagę sezonowe wahania zużycia to w zimie ten wzrost może okresowo sięgać nawet 100 proc. porównując doby szczytowe.3

I w marcu odbyła się coroczna konferencja Eurogas, w której jak co roku udział brało ISE. Biometan, "zazielenie" metanu były już od kilku lat tematami podnoszonymi. W tym roku zaproszony szef UE ds. Klimatu Frans Timmermans4 jednoznacznie ogłosił odejście UE od fossil fuels - także od metanu w perspektywie 2050 r.
Gaz kopalny nie ma realnej przyszłości. [...] Europa wyznaczyła jasny cel pełnej dekarbonizacji do 2050 r., przy czym energia elektryczna ze źródeł odnawialnych ma stać się dominującym nośnikiem energii, a to oznacza, że gaz kopalny będzie odgrywał "tylko marginalną rolę" na dłuższą metę. Do 2050 r. europejski system energetyczny ulegnie fundamentalnym zmianom, z dziesięciokrotnie większą energią słoneczną i lądową energią wiatrową niż obecnie - powiedział Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Zielony Ład. A na końcu tej drogi nie będzie już miejsca na węgiel, bardzo mało miejsca na ropę i będzie tylko marginalna rola gazu kopalnego [...] Zamiast więc czekać na nieuniknione i ponosić coraz wyższe koszty transformacji, lepiej jest dostosować, przygotować i przyjąć nowe zrównoważone modele biznesowe, powiedział, ostrzegając: im dłużej czekasz, tym droższe się to staje.

Na szczęście w Polsce gaz ziemny będzie paliwem przejściowym, ale okres tego przejścia potrwa dziesiątki lat - zastrzegł minister Naimski.5

1 Sikora A., Sikora M., "Polskie LNG w pierwszym kwartale 2021", CIRE, 2.04.2021 - https://www.cire.pl/item,214905,13,0,0,0,0,0,polskie-lng-w-pierwszym-kwartale-2021.html
2 https://pgnig.pl/aktualnosci/-/news-list/id/strategiczna-transakcja-pgnig-w-norwegii/newsGroupId/10184
3 www.pap.pl
4 https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/fossil-gas-has-no-viable-future-eus-timmermans-says/
5 https://biznesalert.pl/piotr-naimski-polska-gaz-wzrost-zapotrzebowania-import-energii-atom-energetyka/
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: akcjonariuszek energetyczny 08.04.2021r. 12:00
Franz Timmermans zbyt często okazał się kiepskim "prorokiem". W warunkach polskich tylko gaz ziemny może realnie "ubezpieczać" nadchodzące blackouty w e-e.Prognozy Gaz-Systemu są zbyt optymistyczne ponieważ włączenie PGNiG do Orlenu potężnie zahamuje dynamikę rozwoju sieci gazowych czy konieczności dalszego łożenia na magazyny podziemne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE