ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
KOMENTARZE
06.05.2019r. 00:01

Jakub Prugar, Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza
Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest jednym z najważniejszych aspektów wpływających na szeroko rozumiane bezpieczeństwo państwa. O istocie tej problematyki świadczy fakt, iż praktycy, eksperci oraz naukowcy poświęcili tej kwestii cały panel w trakcie IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa". Konferencja odbywała się w dniach 1-2 kwietnia 2019 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, a jej organizatorami byli: Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
30.04.2019r. 15:20

Jakub Prugar, Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza
Lokalna dystrybucja gazu skroplonego LNG była przedmiotem dyskusji ekspertów w drugim dniu IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Konferencja odbywała się w dniach 1-2 kwietnia 2019 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Jej organizatorami byli Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
03.04.2019r. 05:45

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
PGNiG S.A. zaimportowała do Polski ok. 543 00 ton LNG w pierwszym kwartale 2019 r. z czego ok. 200 000 ton LNG pochodziło z USA. A zgodnie z doniesieniami Reuters1 już 3 kwietnia powinna do Polski przypłynąć kolejna dostawa LNG z USA.
25.03.2019r. 11:44

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
W sektorze energetycznym zarówno ropa WTI, jak i Brent podjęły próbę umocnienia w kontekście coraz mniejszej podaży ze strony producentów z OPEC+. Natomiast w sektorze gazu ziemnego ceny znalazły się pod presją.
19.03.2019r. 10:15

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Wojny zawsze toczono o zasoby - w starożytności były to żyzne pola i zastępy niewolników, potem kopalnie i porty, które kontrolowały handlowe szklaki dla transportu cennych towarów. Potem znowu linie kolejowe, który intensyfikowały handel i pustynne obszary, pod którymi znajdowały się bogactwa ropy i gazu. XXI wiek zmienił niewiele i pomimo tak wielkiej wagi nowych cybernetycznych i internetowych zagrożeń, wciąż kluczowe dla konfliktów jest panowanie nad zasobami, a patrząc dokładniej nad gazowymi rurociągami lub wielkimi portami LNG. Na naszych oczach i z naszym udziałem stajemy w obliczu jednego z większych geopolitycznych zagrożeń gazowych, w którym sprzeczne interesy wielu krajów powodują możliwość potencjalnej ... wielkiej wojny gazowej.
15.03.2019r. 05:54

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Amerykański Departament Energii (DOE) opublikował właśnie raport roczny podsumowujący eksport amerykańskiego LNG w 2018, a my jak co roku w raporcie ISE, staramy się podsumować zmiany i ewolucje jakie zaszły w eksporcie skroplonego gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA)1.
11.03.2019r. 09:56

Od 2012 r. trwa proces zmian formuł cenowych gazu (odejście od formuł związanych z ropą na rzecz notowań gazu) oraz skracania okresów kontraktacji gazu. Niepokojącym zjawiskiem jest beztroskie otwieranie pozycji rynkowych przez odbiorców końcowych gazu, którzy nie wprowadzają mechanizmów zarządzania ryzykiem cenowym i wolumenowym.

11.03.2019r. 05:52

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
Według najnowszych danych Refinitiv Eikon (Thomson Reuters), w marcu Europa pozostanie głównym odbiorcą amerykańskiego LNG. W lutym, głównie przez problemy z pogodą i przerwy techniczne, 29 metanowców zostało załadowanych LNG w terminalach w USA. Natomiast w marcu mówimy już o 14, a to jeszcze nie połowa miesiąca.
28.02.2019r. 13:34

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W Kijowie trwa Ukrainian Energy Forum 2019 - najważniejsza konferencja energetyczna na Ukrainie, pokazująca strategiczne kierunki zmian, zwłaszcza w gazie, ale też w energetyce. Konferencja skupia kluczowe osoby z sektora, a tak naprawdę jak w soczewce skupia dzisiejsze problemy Ukrainy - strategiczne rozdroże pomiędzy kierunkiem europejskim a prorosyjskimi sentymentami i dzisiejszy stan Ukrainy - niepewność wobec wyborów prezydenckich, które mogą albo utrwalić obecny status quo albo całkowicie przetasować układ polityczny, a ten na Ukrainie zawsze jest związany z kontrola strategicznych sektorów - gazu i energetyki.
18.02.2019r. 09:24

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Opublikowany właśnie tekst uzgodnień odnośnie zmian w dyrektywie gazowej, które zmieniają warunki realizacji Nord Stream 2, rzuca więcej światła końcowy efekt tych działań i pokazuje jaka będzie dalej strategia stron.cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE