ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU

KOMENTARZE
14.12.2018r. 09:26

27 listopada br. opublikowany został projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (CHP - jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła). Ustawa powinna wejść w życie z początkiem nowego roku, ponieważ z końcem br. roku wygasa system obrotu certyfikatami o świadectwie pochodzenia. Oznaczać to będzie przerwanie kontynuacji wsparcia dla kogeneracyjnych bloków gazowych do czasu rozstrzygnięcia nowej aukcji, niestety oznacza to powtórkę przerwania kontynuacji wsparcia, jakie miała miejsce w 2013 r. dla żółtych certyfikatów gazowych.

14.12.2018r. 05:05

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
W związku ze Szczytem Klimatycznym COP24 w Katowicach porusza się też problem gazyfikacji węgla w celu wykorzystania tak powstałego gazu (syngaz) w elektroenergetyce do produkcji energii elektrycznej. Rozważając tego typu inwestycje należy wziąć pod uwagę jej koszty, bazując na komercyjnych instalacjach w dużej skali zagranicą oraz koszt produkcji energii elektrycznej. Analiza powinna brać też pod uwagę emisje CO2 powstałe przy spalaniu zgazowanego węgla.
04.12.2018r. 10:48

Eksperci innogy
Na rynku terminowym energii elektrycznej w drugiej połowie listopada transakcje zawierane były z tendencją spadkową. Na rynku spot w związku z wysokim zapotrzebowaniem i niską generacją OZE oraz brakiem przepływów mocy z Niemiec, obserwowaliśmy w tym okresie wzrosty cen. Dość stabilna sytuacja utrzymywała się na europejskim rynku gazu.
14.11.2018r. 09:47

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W ostatnich dniach na wykresie gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych dostrzegalna jest wyraźna przewaga strony popytowej. W rezultacie, cena tego surowca w USA przekroczyła w tym tygodniu psychologiczną barierę na poziomie 4 USD za mln BTU. To najwyższa cena gazu ziemnego w tym kraju od listopada 2014 roku.
13.11.2018r. 11:19

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
W ubiegłym tygodniu ceny ropa naftowa nadal spadały w związku z wyeliminowaniem kwestii obaw o sankcje wobec Iranu i dalszym zwiększaniem wydobycia przez największych światowych producentów tego surowca. W ujęciu szerokim w sektorze energii nie odnotowano istotnych zmian w porównaniu z wcześniejszym tygodniem, przy czym należy zaznaczyć, że najsilniejsze od dwóch lat wybicie cen gazu ziemnego skompensowało słabe notowania ropy naftowej i produktów naftowych.
22.10.2018r. 05:53

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o. o.
1 października 2018 r. projekt LNG Canada otrzymał pozytywną decyzje FID tzw. "Final Investment Decision" co oznacza, że jeśli zostanie dotrzymany grafik budowy, w połowie 2020 r. Kanada stanie się kolejnym krajem eksportującym LNG.
19.09.2018r. 09:51

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Ostatnie miesiące na rynku gazu ziemnego były dość spokojne. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych poruszała się w szerokiej konsolidacji w okolicach 2,75-3,00 USD za mln BTU. Niemniej, w tym tygodniu inwestorzy mogli liczyć - przynajmniej na razie - na więcej emocji.
05.09.2018r. 09:44

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Energetyka nie ma szczęścia w polityce. Trudno tutaj o spektakularne sukcesy małym kosztem, a na dodatek czas upływający pomiędzy podjęciem decyzji a wynikiem zwykle przekracza co najmniej jedną, a może i dwie polityczne kadencje. Dlatego też energetyka zawsze spychana jest do narożnika, reformy są planowane, ale zwykle odkładane, szczególnie jeśli dobrze policzy się finansowe i społeczne koszty. Zawsze można na początek zrobić dogłębną analizę czy też scenariusz, co pozwoli potem na odłożenie problemu na półkę.
27.08.2018r. 11:52

10 sierpnia 2018 Światowa Organizacja Handlu (WTO) opublikowała raport z rozstrzygnięcia siedmiu zarzutów Rosji przeciw Unii Europejskiej i wybranym i trzem jej państwom członkowskim (Chorwacji, Węgrom i Litwie). Zarzuty Rosji nie zostały uznane za słuszne, stwierdzono nieprecyzyjność zapisów tylko w przypadku regulacji dotyczących środka certyfikacji państwa trzeciego w Chorwacji, na Węgrzech i Litwie. Ważnym elementem jest zakwestionowanie słuszności ograniczeń dostępu do gazociągu OPAL. Duża część argumentów UE nie została rozpatrzona, co wymaga rozważenia, szczególnie w zakresie OPAL. Strony mają 60 dni na odwołanie.

17.08.2018r. 09:23

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Bieżący rok na rynku gazu ziemnego póki co nie przynosi istotnych fundamentalnych zmian. Po nerwowych ruchach cenowych w styczniu i lutym oraz spadku cen w połowie lutego do niemal 2,50 USD za mln BTU, notowania tego surowca później zaczęły powoli, ale systematycznie rosnąć. Dopiero większość lipca upłynęła na spadkach cen - aczkolwiek niezbyt gwałtownych - po nieudanej próbie pokonania bariery na poziomie 3 USD za mln BTU.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE