ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaKOMENTARZE
17.08.2018r. 09:23

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Bieżący rok na rynku gazu ziemnego póki co nie przynosi istotnych fundamentalnych zmian. Po nerwowych ruchach cenowych w styczniu i lutym oraz spadku cen w połowie lutego do niemal 2,50 USD za mln BTU, notowania tego surowca później zaczęły powoli, ale systematycznie rosnąć. Dopiero większość lipca upłynęła na spadkach cen - aczkolwiek niezbyt gwałtownych - po nieudanej próbie pokonania bariery na poziomie 3 USD za mln BTU.
07.08.2018r. 09:01

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o. o
2 marca 2018 r. metanowiec "Gemmata", należący do Royal Dutch Shell plc, opuścił Terminal Cove Point LNG, należący do amerykańskiego Dominion Energy, Inc1. Cove Point LNG stał więc drugim po Sabine Pass (należącym do Cheniere Energy, Inc.) terminalem, z którego jest eksportowany amerykański gaz z łupków.
31.07.2018r. 09:50

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Już na początku lipca br. pojawił się raport CEDIGAZ1, w którym scharakteryzowano rynek skroplonego gazu ziemnego między innymi w Europie. Jak podano w dokumencie "[...] import netto LNG w I półroczu 2018 r. nie utrzymał poziomu i dynamiki wzrostu obserwowanego w całym 2017 r. (Zaobserwowano co prawda wzrost o prawie 5% r/r w stosunku do analogicznego okresu 2017 r.), ale całkowity import netto LNG spadł o 5% (-1,21 MT r/r), osiągając poziom 21,2 MT.
30.07.2018r. 08:50

Ceny gazu na rynku hurtowym wrażliwie reagują na wahania i spadek dostaw gazu z Szelfu Norweskiego. Jednocześnie na ceny surowców wpływają decyzje polityczne, co obnaża brak transparentności ich kształtowania. Miejmy nadzieję, że pozwoli to na wypracowanie uczciwych mechanizmów cenowych, żeby uniknąć kolejnych napięć geopolitycznych
20.07.2018r. 09:07

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania gazu ziemnego, podobnie jak ceny wielu innych surowców, nie mają w ostatnich tygodniach dobrej passy. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych jeszcze pod koniec czerwca testowała psychologiczny opór na poziomie 3 USD za mln BTU, jednak bariera ta okazała się zbyt silna. Obecnie notowania gazu w USA poruszają się w okolicach 2,70-2,80 USD.
28.06.2018r. 12:09

7 czerwca przekazano do podpisu Prezydenta projekt zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, która ma wesprzeć m. in. budowę Balitic Pipe (przepustowość 10 mld m3 gazu rocznie) i rozbudowę terminala LNG (do 7,5 mld m sześc. gazu rocznie). Mamy czas do 2023 r., co wbrew pozorom, wymaga szybkiego, sprawnego działania Państwa i usprawnienia procedur inwestycyjnych, które w obecnych regulacjach pozostawiają wiele do życzenia. Projekt ustawy popiera rozwój rynku małego LNG i CNG oraz ich wykorzystanie przez lokalne zakłady przemysłowe, transport i samorządy terytorialne. Projekt ustawy rozszerza listę wspieranych projektów budowy stacji LNG, bunkrowania i przeładunku LNG.
28.06.2018r. 05:02

Stanisław Gędek1, Anna Kucharska2; Mariusz Ruszel3, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza
Polska jest jednym z nielicznych krajów w regionie, w którym ceny paliw nie wzrosły lub były relatywnie niewielkie. Jest to jednak zapewne tymczasowe, bo czynniki geopolityczne i makroekonomiczne podbiły ceny ropy, a to od niej najbardziej zależy wysokość stawek za paliwo na stacjach benzynowych i gazu Od ponad pół roku ceny surowców energetycznych idą w górę.
19.06.2018r. 06:20

Niemcy są do tej pory stali w swoim poparciu dla Nord Stream 2, ale jest kilka czynników, które testują stałość tego podejścia- mówi w rozmowie z PAP ekspertka OSW Agata Łoskot-Strachota. Groźba amerykańskich sankcji, coraz ostrzejsza dyskusja w UE - to tylko niektóre z nich.
18.06.2018r. 05:29

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
Gdyby porównać rynek ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego LNG to już na pierwszy rzut oka widać, że ten drugi dość wolno (a przecież bardzo spektakularnie) przyjmuje zasady rynku ropy, choć adaptuje się i wykorzystuje metody robienia biznesu obowiązujące na tym największym rynku towarowym. W 2017 r. w światowym rynku przepływów LNG pozycję zajęły Stany Zjednoczone. Dla skroplonego gazu ziemnego to, w naszej ocenie, rok przełomu.
08.06.2018r. 10:38

Po siedmiu latach postępowania Komisja opublikowała cześć warunków ugody z Gazpromem w związku z nadużywaniu pozycji dominującej dostawach gazu dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Polski, Litwy, Estonii, Łotwy, Słowacji, Czech, Węgier i Bułgarii). W ramach ugody wprowadzono obowiązki: zniesienia kontraktowych barier swobodnego przepływu gazu, możliwości zmiany punktu dostawy, wdrożenie procesu zapewnienia konkurencyjnych cen oraz zakaz wykorzystania pozycji dominującej w logistyce. Niestety przedstawione propozycje zmian nie likwidują przyczyn powstania nadużyć, ponieważ pomijają kluczowe uwarunkowania logistyki gazu w tej części Europy. Niestety nie ma dostępu do pełnej treści ugody, natomiast dostępny publicznie wyciąg i nota informacyjna Komisji zawiera szereg niejasności lub wręcz wprowadza w błąd co do treści rozstrzygnięcia. Niewątpliwie konieczna jest weryfikacja uzasadnionych podstaw do zaskarżenia ugody.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE