ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
KOMENTARZE
03.04.2019r. 05:45

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
PGNiG S.A. zaimportowała do Polski ok. 543 00 ton LNG w pierwszym kwartale 2019 r. z czego ok. 200 000 ton LNG pochodziło z USA. A zgodnie z doniesieniami Reuters1 już 3 kwietnia powinna do Polski przypłynąć kolejna dostawa LNG z USA.
25.03.2019r. 11:44

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
W sektorze energetycznym zarówno ropa WTI, jak i Brent podjęły próbę umocnienia w kontekście coraz mniejszej podaży ze strony producentów z OPEC+. Natomiast w sektorze gazu ziemnego ceny znalazły się pod presją.
19.03.2019r. 10:15

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Wojny zawsze toczono o zasoby - w starożytności były to żyzne pola i zastępy niewolników, potem kopalnie i porty, które kontrolowały handlowe szklaki dla transportu cennych towarów. Potem znowu linie kolejowe, który intensyfikowały handel i pustynne obszary, pod którymi znajdowały się bogactwa ropy i gazu. XXI wiek zmienił niewiele i pomimo tak wielkiej wagi nowych cybernetycznych i internetowych zagrożeń, wciąż kluczowe dla konfliktów jest panowanie nad zasobami, a patrząc dokładniej nad gazowymi rurociągami lub wielkimi portami LNG. Na naszych oczach i z naszym udziałem stajemy w obliczu jednego z większych geopolitycznych zagrożeń gazowych, w którym sprzeczne interesy wielu krajów powodują możliwość potencjalnej ... wielkiej wojny gazowej.
15.03.2019r. 05:54

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Amerykański Departament Energii (DOE) opublikował właśnie raport roczny podsumowujący eksport amerykańskiego LNG w 2018, a my jak co roku w raporcie ISE, staramy się podsumować zmiany i ewolucje jakie zaszły w eksporcie skroplonego gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA)1.
11.03.2019r. 09:56

Od 2012 r. trwa proces zmian formuł cenowych gazu (odejście od formuł związanych z ropą na rzecz notowań gazu) oraz skracania okresów kontraktacji gazu. Niepokojącym zjawiskiem jest beztroskie otwieranie pozycji rynkowych przez odbiorców końcowych gazu, którzy nie wprowadzają mechanizmów zarządzania ryzykiem cenowym i wolumenowym.

11.03.2019r. 05:52

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
Według najnowszych danych Refinitiv Eikon (Thomson Reuters), w marcu Europa pozostanie głównym odbiorcą amerykańskiego LNG. W lutym, głównie przez problemy z pogodą i przerwy techniczne, 29 metanowców zostało załadowanych LNG w terminalach w USA. Natomiast w marcu mówimy już o 14, a to jeszcze nie połowa miesiąca.
28.02.2019r. 13:34

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W Kijowie trwa Ukrainian Energy Forum 2019 - najważniejsza konferencja energetyczna na Ukrainie, pokazująca strategiczne kierunki zmian, zwłaszcza w gazie, ale też w energetyce. Konferencja skupia kluczowe osoby z sektora, a tak naprawdę jak w soczewce skupia dzisiejsze problemy Ukrainy - strategiczne rozdroże pomiędzy kierunkiem europejskim a prorosyjskimi sentymentami i dzisiejszy stan Ukrainy - niepewność wobec wyborów prezydenckich, które mogą albo utrwalić obecny status quo albo całkowicie przetasować układ polityczny, a ten na Ukrainie zawsze jest związany z kontrola strategicznych sektorów - gazu i energetyki.
18.02.2019r. 09:24

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Opublikowany właśnie tekst uzgodnień odnośnie zmian w dyrektywie gazowej, które zmieniają warunki realizacji Nord Stream 2, rzuca więcej światła końcowy efekt tych działań i pokazuje jaka będzie dalej strategia stron.
11.02.2019r. 12:54

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Mimo iż długoterminowy wpływ zmian klimatycznych na ceny surowców jest niekiedy mało zauważalny, światowy rynek gazu ziemnego odnotował duże wahania cen w okresie zimowym na półkuli północnej. Natomiast ceny ropy idą w dół pomimo spadku podaży i problemów geopolitycznych.
04.02.2019r. 05:13

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
W grudniu 2018 r. i styczniu 2019 r. ceny gazu ziemnego na holenderskiej giełdzie TTF, używanej jako tzw. benchmark dla dostaw LNG do Europy, wynosiły średnio ok. 7,7 dol./mmBtu, czyli były na najwyższym poziomie od zimy 2013-2014. W tym samym czasie, cena spot LNG w Azji spadła do średnio ok. 8,8 dol./mmBtu, czyli były na najniższym poziomie od zimy 2015-2016. Oznacza to, że tzw. spread między tymi cenami wynosił niewiele ponad 1 dol./mmBtu (ok. 4 dol./mmBtu notowano zeszłej zimy), co w efekcie nie pozwalało pokrywać kosztów frachtu.cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE