ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


KOMENTARZE
14.11.2018r. 09:47

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W ostatnich dniach na wykresie gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych dostrzegalna jest wyraźna przewaga strony popytowej. W rezultacie, cena tego surowca w USA przekroczyła w tym tygodniu psychologiczną barierę na poziomie 4 USD za mln BTU. To najwyższa cena gazu ziemnego w tym kraju od listopada 2014 roku.
13.11.2018r. 11:19

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
W ubiegłym tygodniu ceny ropa naftowa nadal spadały w związku z wyeliminowaniem kwestii obaw o sankcje wobec Iranu i dalszym zwiększaniem wydobycia przez największych światowych producentów tego surowca. W ujęciu szerokim w sektorze energii nie odnotowano istotnych zmian w porównaniu z wcześniejszym tygodniem, przy czym należy zaznaczyć, że najsilniejsze od dwóch lat wybicie cen gazu ziemnego skompensowało słabe notowania ropy naftowej i produktów naftowych.
22.10.2018r. 05:53

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o. o.
1 października 2018 r. projekt LNG Canada otrzymał pozytywną decyzje FID tzw. "Final Investment Decision" co oznacza, że jeśli zostanie dotrzymany grafik budowy, w połowie 2020 r. Kanada stanie się kolejnym krajem eksportującym LNG.
19.09.2018r. 09:51

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Ostatnie miesiące na rynku gazu ziemnego były dość spokojne. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych poruszała się w szerokiej konsolidacji w okolicach 2,75-3,00 USD za mln BTU. Niemniej, w tym tygodniu inwestorzy mogli liczyć - przynajmniej na razie - na więcej emocji.
05.09.2018r. 09:44

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Energetyka nie ma szczęścia w polityce. Trudno tutaj o spektakularne sukcesy małym kosztem, a na dodatek czas upływający pomiędzy podjęciem decyzji a wynikiem zwykle przekracza co najmniej jedną, a może i dwie polityczne kadencje. Dlatego też energetyka zawsze spychana jest do narożnika, reformy są planowane, ale zwykle odkładane, szczególnie jeśli dobrze policzy się finansowe i społeczne koszty. Zawsze można na początek zrobić dogłębną analizę czy też scenariusz, co pozwoli potem na odłożenie problemu na półkę.
27.08.2018r. 11:52

10 sierpnia 2018 Światowa Organizacja Handlu (WTO) opublikowała raport z rozstrzygnięcia siedmiu zarzutów Rosji przeciw Unii Europejskiej i wybranym i trzem jej państwom członkowskim (Chorwacji, Węgrom i Litwie). Zarzuty Rosji nie zostały uznane za słuszne, stwierdzono nieprecyzyjność zapisów tylko w przypadku regulacji dotyczących środka certyfikacji państwa trzeciego w Chorwacji, na Węgrzech i Litwie. Ważnym elementem jest zakwestionowanie słuszności ograniczeń dostępu do gazociągu OPAL. Duża część argumentów UE nie została rozpatrzona, co wymaga rozważenia, szczególnie w zakresie OPAL. Strony mają 60 dni na odwołanie.

17.08.2018r. 09:23

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Bieżący rok na rynku gazu ziemnego póki co nie przynosi istotnych fundamentalnych zmian. Po nerwowych ruchach cenowych w styczniu i lutym oraz spadku cen w połowie lutego do niemal 2,50 USD za mln BTU, notowania tego surowca później zaczęły powoli, ale systematycznie rosnąć. Dopiero większość lipca upłynęła na spadkach cen - aczkolwiek niezbyt gwałtownych - po nieudanej próbie pokonania bariery na poziomie 3 USD za mln BTU.
07.08.2018r. 09:01

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o. o
2 marca 2018 r. metanowiec "Gemmata", należący do Royal Dutch Shell plc, opuścił Terminal Cove Point LNG, należący do amerykańskiego Dominion Energy, Inc1. Cove Point LNG stał więc drugim po Sabine Pass (należącym do Cheniere Energy, Inc.) terminalem, z którego jest eksportowany amerykański gaz z łupków.
31.07.2018r. 09:50

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Już na początku lipca br. pojawił się raport CEDIGAZ1, w którym scharakteryzowano rynek skroplonego gazu ziemnego między innymi w Europie. Jak podano w dokumencie "[...] import netto LNG w I półroczu 2018 r. nie utrzymał poziomu i dynamiki wzrostu obserwowanego w całym 2017 r. (Zaobserwowano co prawda wzrost o prawie 5% r/r w stosunku do analogicznego okresu 2017 r.), ale całkowity import netto LNG spadł o 5% (-1,21 MT r/r), osiągając poziom 21,2 MT.
30.07.2018r. 08:50

Ceny gazu na rynku hurtowym wrażliwie reagują na wahania i spadek dostaw gazu z Szelfu Norweskiego. Jednocześnie na ceny surowców wpływają decyzje polityczne, co obnaża brak transparentności ich kształtowania. Miejmy nadzieję, że pozwoli to na wypracowanie uczciwych mechanizmów cenowych, żeby uniknąć kolejnych napięć geopolitycznychcire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE