ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


KOMENTARZE
20.07.2018r. 09:07

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania gazu ziemnego, podobnie jak ceny wielu innych surowców, nie mają w ostatnich tygodniach dobrej passy. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych jeszcze pod koniec czerwca testowała psychologiczny opór na poziomie 3 USD za mln BTU, jednak bariera ta okazała się zbyt silna. Obecnie notowania gazu w USA poruszają się w okolicach 2,70-2,80 USD.
28.06.2018r. 12:09

7 czerwca przekazano do podpisu Prezydenta projekt zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, która ma wesprzeć m. in. budowę Balitic Pipe (przepustowość 10 mld m3 gazu rocznie) i rozbudowę terminala LNG (do 7,5 mld m sześc. gazu rocznie). Mamy czas do 2023 r., co wbrew pozorom, wymaga szybkiego, sprawnego działania Państwa i usprawnienia procedur inwestycyjnych, które w obecnych regulacjach pozostawiają wiele do życzenia. Projekt ustawy popiera rozwój rynku małego LNG i CNG oraz ich wykorzystanie przez lokalne zakłady przemysłowe, transport i samorządy terytorialne. Projekt ustawy rozszerza listę wspieranych projektów budowy stacji LNG, bunkrowania i przeładunku LNG.
28.06.2018r. 05:02

Stanisław Gędek1, Anna Kucharska2; Mariusz Ruszel3, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza
Polska jest jednym z nielicznych krajów w regionie, w którym ceny paliw nie wzrosły lub były relatywnie niewielkie. Jest to jednak zapewne tymczasowe, bo czynniki geopolityczne i makroekonomiczne podbiły ceny ropy, a to od niej najbardziej zależy wysokość stawek za paliwo na stacjach benzynowych i gazu Od ponad pół roku ceny surowców energetycznych idą w górę.
19.06.2018r. 06:20

Niemcy są do tej pory stali w swoim poparciu dla Nord Stream 2, ale jest kilka czynników, które testują stałość tego podejścia- mówi w rozmowie z PAP ekspertka OSW Agata Łoskot-Strachota. Groźba amerykańskich sankcji, coraz ostrzejsza dyskusja w UE - to tylko niektóre z nich.
18.06.2018r. 05:29

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
Gdyby porównać rynek ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego LNG to już na pierwszy rzut oka widać, że ten drugi dość wolno (a przecież bardzo spektakularnie) przyjmuje zasady rynku ropy, choć adaptuje się i wykorzystuje metody robienia biznesu obowiązujące na tym największym rynku towarowym. W 2017 r. w światowym rynku przepływów LNG pozycję zajęły Stany Zjednoczone. Dla skroplonego gazu ziemnego to, w naszej ocenie, rok przełomu.
08.06.2018r. 10:38

Po siedmiu latach postępowania Komisja opublikowała cześć warunków ugody z Gazpromem w związku z nadużywaniu pozycji dominującej dostawach gazu dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Polski, Litwy, Estonii, Łotwy, Słowacji, Czech, Węgier i Bułgarii). W ramach ugody wprowadzono obowiązki: zniesienia kontraktowych barier swobodnego przepływu gazu, możliwości zmiany punktu dostawy, wdrożenie procesu zapewnienia konkurencyjnych cen oraz zakaz wykorzystania pozycji dominującej w logistyce. Niestety przedstawione propozycje zmian nie likwidują przyczyn powstania nadużyć, ponieważ pomijają kluczowe uwarunkowania logistyki gazu w tej części Europy. Niestety nie ma dostępu do pełnej treści ugody, natomiast dostępny publicznie wyciąg i nota informacyjna Komisji zawiera szereg niejasności lub wręcz wprowadza w błąd co do treści rozstrzygnięcia. Niewątpliwie konieczna jest weryfikacja uzasadnionych podstaw do zaskarżenia ugody.
05.06.2018r. 05:01

- To różnorodność dostawców zagwarantowana wielością interkonektorów stworzy podstawę dla rozwoju rynku. Proces trzeba kontrolować, by jednego monopolisty w zakresie dostaw gazu do Polski nie zastąpić drugim - wypowiedź dr. Piotra Paszko, wiceprezesa DISE, była swego rodzaju mottem debaty pt. "Korzyści gazu ziemnego dla Polski: potrzeba budowy hubu gazowego", która odbyła się w ostatnim czasie w warszawskiej siedzibie "Rzeczpospolitej". Debata poświęcona była przyszłości polskiego i europejskiego rynku gazowego w kontekście planowanej dywersyfikacji dostaw i bezpieczeństwa energetycznego.
15.05.2018r. 06:27

Wojciech Jakóbik
Polacy mają prawo odwołać się od jednej z dwóch decyzji zezwalających na budowę Nord Stream 2 na terytorium Niemiec.
11.05.2018r. 10:10

Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy - powiedział PAP naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.
27.04.2018r. 09:29

21 kwietnia 2018 r. weszła w życie zmiana ustawy o obrocie instrumentami finansowymi wdrażająca postanowienia Dyrektywy MiFID II. Przedsiębiorstwa energetyczne lub duzi odbiorcy muszą dostosować się do nowych warunków obrotu energią, gazem, prawami majątkowymi, paliwami, węglem i CO2 , cześć z nich zobowiązana będzie do uzyskania statusu domu maklerskiego lub towarowego domu maklerskiego, chyba że przeprowadzi analizy oraz złoży wniosek o wyłączenie do Komisji Nadzoru Finansowego - uwaga termin upływa 30 kwietnia br.cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE