ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
KOMENTARZE
18.06.2018r. 05:29

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
Gdyby porównać rynek ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego LNG to już na pierwszy rzut oka widać, że ten drugi dość wolno (a przecież bardzo spektakularnie) przyjmuje zasady rynku ropy, choć adaptuje się i wykorzystuje metody robienia biznesu obowiązujące na tym największym rynku towarowym. W 2017 r. w światowym rynku przepływów LNG pozycję zajęły Stany Zjednoczone. Dla skroplonego gazu ziemnego to, w naszej ocenie, rok przełomu.
08.06.2018r. 10:38

Po siedmiu latach postępowania Komisja opublikowała cześć warunków ugody z Gazpromem w związku z nadużywaniu pozycji dominującej dostawach gazu dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Polski, Litwy, Estonii, Łotwy, Słowacji, Czech, Węgier i Bułgarii). W ramach ugody wprowadzono obowiązki: zniesienia kontraktowych barier swobodnego przepływu gazu, możliwości zmiany punktu dostawy, wdrożenie procesu zapewnienia konkurencyjnych cen oraz zakaz wykorzystania pozycji dominującej w logistyce. Niestety przedstawione propozycje zmian nie likwidują przyczyn powstania nadużyć, ponieważ pomijają kluczowe uwarunkowania logistyki gazu w tej części Europy. Niestety nie ma dostępu do pełnej treści ugody, natomiast dostępny publicznie wyciąg i nota informacyjna Komisji zawiera szereg niejasności lub wręcz wprowadza w błąd co do treści rozstrzygnięcia. Niewątpliwie konieczna jest weryfikacja uzasadnionych podstaw do zaskarżenia ugody.
05.06.2018r. 05:01

- To różnorodność dostawców zagwarantowana wielością interkonektorów stworzy podstawę dla rozwoju rynku. Proces trzeba kontrolować, by jednego monopolisty w zakresie dostaw gazu do Polski nie zastąpić drugim - wypowiedź dr. Piotra Paszko, wiceprezesa DISE, była swego rodzaju mottem debaty pt. "Korzyści gazu ziemnego dla Polski: potrzeba budowy hubu gazowego", która odbyła się w ostatnim czasie w warszawskiej siedzibie "Rzeczpospolitej". Debata poświęcona była przyszłości polskiego i europejskiego rynku gazowego w kontekście planowanej dywersyfikacji dostaw i bezpieczeństwa energetycznego.
15.05.2018r. 06:27

Wojciech Jakóbik
Polacy mają prawo odwołać się od jednej z dwóch decyzji zezwalających na budowę Nord Stream 2 na terytorium Niemiec.
11.05.2018r. 10:10

Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy - powiedział PAP naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.
27.04.2018r. 09:29

21 kwietnia 2018 r. weszła w życie zmiana ustawy o obrocie instrumentami finansowymi wdrażająca postanowienia Dyrektywy MiFID II. Przedsiębiorstwa energetyczne lub duzi odbiorcy muszą dostosować się do nowych warunków obrotu energią, gazem, prawami majątkowymi, paliwami, węglem i CO2 , cześć z nich zobowiązana będzie do uzyskania statusu domu maklerskiego lub towarowego domu maklerskiego, chyba że przeprowadzi analizy oraz złoży wniosek o wyłączenie do Komisji Nadzoru Finansowego - uwaga termin upływa 30 kwietnia br.
25.04.2018r. 10:26

Eksperci innogy
W okresie od 5 do 18 kwietnia ceny energii na rynku terminowym podążały za notowaniami uprawnień do emisji CO2, które przez cały czas utrzymywały się na rekordowo wysokim poziomie. Czynnikiem wspierającym ceny spotowe była utrzymująca się wysoka wycena rynku skandynawskiego.Trendy na rynku gazu podążały za tymi na rynku ropy naftowej.
20.04.2018r. 10:14

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Ostatnie tygodnie na rynku gazu ziemnego nie należą do szczególnie emocjonujących. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych już od ponad miesiąca poruszają się w konsolidacji ograniczonej poziomami 2,61-2,76 USD za mln BTU. Wczorajsza sesja, mimo że cechowała się dużą zmiennością notowań gazu, nie przyniosła na tym rynku istotnych zmian.
11.04.2018r. 17:44

Deklaracja Kanclerz Angeli Merkel, że Nord Stream 2 nie powstanie bez rozstrzygnięcia w sprawie przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę i ustalenia minimalnego przesyłu przez ukraińskie terytorium to żaden przełom - mówi w rozmowie z PAP redaktor naczelny branżowego portalu Biznes Alert.
10.04.2018r. 11:51

15 marca 2018 r. Minister Energii podpisał nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi. Pomimo zniesienia obowiązku zatwierdzania taryf dla odbiorców biznesowych, nowe regulacje zawierają szereg zapisów wymagających uwzględnienia przy kształtowaniu cen i stawek opłat oraz rozliczeń odbiorców, nie tylko w obszarze sprzedaży, ale również dystrybucji, magazynowania i regazyfikacji.
29 grudnia 2017 r. Minister Energii podpisał nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Nowe regulacje zawierają szereg zapisów wymagających uwzględnienia przy kształtowaniu cen i stawek opłat oraz rozliczeń odbiorców, nie tylko w obszarze sprzedaży, ale również jej dystrybucji.
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE