ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXII Konferencja GAZTERM 2019

Kiedy: 6 - 9 maj 2019
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Amber Baltic
Organizator: Studio 4UKOMENTARZE
22.02.2018r. 10:46

Sposób transpozycji dyrektywy MIFID II będzie inny niż regulacje UE. Nowela ustawy może niepotrzebnie zaostrzyć warunki obrotu energią, gazem, CO2 i prawami majątkowymi, co może skomplikować działalność sprzedawców i dużych odbiorców - uwaga na prawidłowe wdrożenie nowej regulacji.
19.02.2018r. 11:12

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Ropa naftowa, przede wszystkim WTI, odzyskała niemal połowę spadku z początku lutego w miarę osłabienia dolara i mniejszego, niż oczekiwano wzrostu stanu zapasów w Stanach Zjednoczonych. Zmieniamy prognozę dla ropy na neutralną po tym, jak ceny dotarły niemal do naszej wartości docelowej na I kwartał. Jednak słabszy dolar w wyniku zwiększonych obaw o prognozy dla amerykańskiej gospodarki nie stanowi wystarczająco mocnej podstawy, by zakładać wzrost cen. W związku z tym przewidujemy, że na razie rynek pozostanie w granicach przedziału.
19.02.2018r. 05:22

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Parę dni temu król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz Al Saud spotkał się w Rijadzie z rosyjskim ministrem energii Alexandrem Nowakiem (14/02/2018). Spotkanie miało na celu, między innymi, ustalenie możliwości (warunków?) inwestycji rosyjskiego kapitału w Saudi ARAMCO i udział w jego IPO. Stosunki między Rosją i Arabią Saudyjską, największymi producentami ropy na świecie, kwitną na tle - wydaje się - ciągle udanego paktu na rzecz wydobycia ropy pod dowództwem OPEC.

16.02.2018r. 16:00

Niemcy liczą na "kruchy układ", że mimo powstania Nord Stream 2, Rosja utrzyma tranzyt gazu przez Ukrainę - powiedział PAP ekspert rynku energii, redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik po piątkowych rozmowach przywódców Polski i Niemiec.
14.02.2018r. 12:00

Bartosz Bieliszczuk, Daniel Szeligowski
Ukraina rozpoczęła reformę sektora gazowego, zmagając się z rosyjską agresją i próbując zapobiec budowie gazociągu Nord Stream 2, który pozbawi ją większości obecnych dochodów z tranzytu gazu. Jednak dalsze zmiany hamuje niewystarczająca wola polityczna ukraińskich władz. Wolne tempo reform i spór między rządem a kierownictwem Naftohazu negatywnie wpływają na międzynarodowy wizerunek Ukrainy. Czynniki te mogą sprawić, że tranzyt przez jej terytorium przestanie być uważany za wiarygodną alternatywę dla nowych gazociągów Gazpromu, oraz poważnie uderzą w dyplomatyczne wysiłki Polski, popierającej Ukrainę w sprawie Nord Stream 2.
Biuletyn PISM
13.02.2018r. 13:01

Ustawa wprowadzająca do polskiego porządku prawnego dyrektywę MIFID II jest procedowana przez sejm. Powiązane z nim rozporządzenie MIFIR weszło w życie i obowiązuje bezpośrednio. Chaos regulacyjny stwarza ryzyko prawne dla prawidłowego obrotu energią, gazem, CO2 i prawami majątkowymi. Sprzedawcom i dużym odbiorcom zaleca się przeprowadzenie audytu prawnego do prawidłowego wdrożenia nowej regulacji.
13.02.2018r. 11:41

Eksperci innogy
W dniach 25 stycznia - 7 lutego transakcje na terminowym rynku energii elektrycznej na TGE zawierane były w przedziale 175,3-180,45 PLN/MWh w trendzie malejącym. Na rynku spot wpływ na cenę miały warunki atmosferyczne oraz poziom generacji elektrowni wiatrowych. Na terminowym rynku gazu nadal utrzymywał się trend spadkowy rozpoczęty w połowie stycznia, a indeks RDNg poruszał się w przedziale 70,68-83,95 PLN/MWh. Ceny zielonych certyfikatów w ostatnich dwóch tygodniach rósł z sesji na sesję średnio o 1,47 PLN/MWh.
03.02.2018r. 07:40

Możliwe, że Nord Stream 2 powstanie bez względu na działania Zachodu, ostatecznie Gazprom zbuduje go sam; jedyną szansą na zablokowanie tego projektu byłaby polityczna decyzja z udziałem Niemiec - powiedział PAP Wojciech Jakóbik.
02.02.2018r. 05:50

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Amerykański Dominion Energy, Inc. ogłosił, że należący do firmy terminal Cove Point LNG znajduje się w końcowej fazie procedury "commissioning" instalacji skraplającej i ma zacząć eksport skroplonego gazu ziemnego na początku marca 2018 r.. Łączna maksymalna moc jaką dysponuje Cove Point LNG to 5,75 mln t LNG rocznie (około 8 mld m3 gazu ziemnego1), czyli około 21 mln m3/d (775 mmcf/d)2. Cove Point LNG stanie się więc drugim po Sabine Pass (należącym do Cheniere Energy, Inc.) terminalem, z którego będzie eksportowany amerykański gaz z łupków.
19.01.2018r. 15:17

Eksperci innogy
Wysokie temperatury i duża generacja wiatrowa przyczyniły się do niskich cen energii elektrycznej na rynku sport na przełomie stycznia i grudnia. Również w przypadku rynku gazu wysoka temperatura powietrza zaczęła obniżać wyceny. Ceny zielonych praw majątkowych pod koniec ubiegłego roku spadały, wyjątkiem była ostatnia sesja.cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE