ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
KOMENTARZE
12.02.2020r. 14:53

Izabela Kloc
Poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Przemysłu,
Badań Naukowych i Energii.
Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu wniosek Zielonych, aby zablokować unijne dofinansowanie do inwestycji gazowych. To ważne zwycięstwo zwłaszcza dla interesów gospodarczych Polski. Do pełnego sukcesu droga jest jednak daleka. Są silne naciski, aby gaz podzielił los węgla i trafił na czarną listę surowców sprzecznych z celami klimatycznymi Unii Europejskiej.
11.02.2020r. 08:39

Izabela Kloc
Poseł Parlamentu Europejskiego,
Członek Komisji Przemysłu,Badań Naukowych i Energii
W Parlamencie Europejskim odbędzie się w tym tygodniu jedno z najważniejszych tegorocznych głosowań. Zieloni chcę obciąć dofinansowanie do projektów gazowych, które gwarantują, że transformacja energetyczna nie zakończy się gospodarczym chaosem. Polscy deputowani, bez względu na barwy polityczne, muszą głosować przeciw, bo ważą się losy Baltic Pipe i innych strategicznych dla nas inwestycji.
07.02.2020r. 09:35

Andrzej P. Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
W styczniu 2020 r. zgodnie z danymi ENTSO-E produkcja energii elektrycznej (EE) z gazu ziemnego w Polsce była o 14,5 proc. większa niż rok temu (991 503 MWh wobec 865 981 MWh) i to pomimo tego, że aż o 7,2 proc. Polska wyprodukowała mniej EE niż w styczniu ubiegłego roku (produkcja 13,336 TWh wobec 14, 405 TWh) przy zapotrzebowaniu w styczniu 2020 r 15,175 TWh. Magia wielkich liczb?
05.02.2020r. 09:45

Instytut Studiów Wschodnich
Gazprom, największy rosyjski dostawca gazu dla Europy bywa ważnym narzędziem polityki zagranicznej Rosji. Budzi to uzasadnione obawy krajów uzależnionych od dostaw rosyjskiego gazu. Ich protesty nie były jednak w stanie zatrzymać budowy gazociągu Nord Stream 2. Jakie kroki, mogą podjąć państwa, które czują się zagrożone przez dominację rosyjskiego dostawcy? Czy dostawy LNG i inwestycje w łupki mogą stworzyć realną alternatywę?
29.01.2020r. 16:27

Jerzy Kurella
Środowisko dziennikarzy gospodarczych i liczne grono analityków rynkowych z niecierpliwością czekało na pierwszą konferencją prasową nowo wybranego Zarządu PGNiG. I trudno się dziwić, że w piątkowe przedpołudnie 24 stycznia Spółka była oblężona przez przedstawicieli mediów. Sytuacja na rynku gazu, a może częściej to co dzieje się w samej spółce gazowej, zawsze były pilnie śledzone, nie tylko przez ekspertów paliwowych, ale i polityków oraz zwykłych odbiorców błękitnego paliwa. Tym razem okazja była tym istotniejsza, że pomysł na Spółkę miał przedstawić Zarząd wybrany na kolejną kadencję w pierwszej połowie stycznia.
21.01.2020r. 14:21

Izabela Kloc, poseł Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii
Zieloni chcą odrzucić unijne dofinansowanie do inwestycji gazowych, które mają kluczowe znaczenie zwłaszcza dla Polski. W środę, 22 stycznia, taki wniosek trafi pod obrady komisji ITRE. Miejmy nadzieję, że polscy eurodeputowani z opozycji przynajmniej raz zachowają się jak trzeba i zagłosują przeciw.
18.01.2020r. 08:27

Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl
Polska chce rozbudować magazyny gazu. Będzie to niezbędny element zwiększania bezpieczeństwa dostaw w obliczu przewidywanego spadku dostaw z Rosji przez Gazociąg Jamalski. Przyspieszenie prac może wymagać zmian systemowych - pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
09.01.2020r. 11:08

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie pozytywnie zadziałał na notowania ropy naftowej - jednak na rynku gazu ziemnego sytuacja wygląda znacznie inaczej. Ostatnie dwa miesiące na wykresie cen gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych były okresem stopniowych przecen, które doprowadziły je do poziomów niewiele przekraczających 2 USD za mln BTU. To okolice ubiegłorocznych minimów.
27.12.2019r. 05:09

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o. o.
Według wyliczeń Instytutu Studiów Energetycznych, PGNiG odebrał w terminalu w Świnoujściu w 2019 roku 31 transporty o łącznym wolumenie około 2,52 mln ton LNG (około 3,5 mld m sześć.) i w porównaniu do 2018 roku jest to wzrost o około 0,48 mln ton LNG (Rys. 1). Stanowi to około 0,7 proc. udziału w światowym handlu LNG w 2019 roku.

19.11.2019r. 11:01

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych zakończyły miniony tydzień na minusie. Nastroje inwestorów nie poprawiły się na początku bieżącego tygodnia - poniedziałkowa sesja przyniosła przecenę tego surowca o 4,5 proc., a dzisiaj rano notowania poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia.cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE