ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika Wrocławska
XXI Konferencja GAZTERM: "Stan i perspektywy współpracy gazowej USA - Trójmorze"

Kiedy: 7 - 9 maj 2018
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel AmberBaltic
Organizator: Studio 4UCENTRUM PRASOWE

"Vademecum Gazownika" - ważna pozycja w literaturze technicznej
20.04.2015r. 06:15

W grudniu 2014 roku ukazało się unikalne w polskiej literaturze technicznej kompendium wiedzy gazowniczej Vademecum Gazownika. Powstało ono z inicjatywy Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, SITPNiG-największej polskiej organizacji naukowo-technicznej przemysłu naftowego i gazowniczego.
Prace nad tym czterotomowym wydaniem, o łącznej objętości ponad trzech tysięcy stron trwały kilka lat. Przez wielu praktyków i naukowców branży gazowniczej i naftowej ukazanie się takiego dzieła oczekiwane było od kilkudziesięciu lat. Komitet Redakcyjny Vademecum Gazownictwa stanął przed nie lada wyzwaniem: wyborem zagadnień merytorycznych i ujęciem ich w czterech tomach, wyborem jednolitego słownictwa branżowego, koordynacją pracy ponad 70 wybitnych specjalistów w danej dziedzinie z wielu wyższych uczelni technicznych, firm projektowych, wykonawczych i innych podmiotów, zaplanowaniem i koordynacją cyklu wydawniczego oraz zapewnieniem ciągłości finansowania. Tego trudnego zadania podjął się Komitet Redakcyjny w składzie: Kazimierz Nowak-przewodniczący, Stanisław Szafran-redaktor wydawnictwa, Adam Matkowski-redaktor naczelny całości i redaktor Tomu IV, Stanisław Nagy-redaktor Tomu I, Andrzej Barczyński-redaktor Tomu II, Andrzej Froński-redaktor Tomu III i Robert Piotrowski-sekretarz.

Inspiracją dla SITPNiG do podjęcia prac nad wydaniem tego dzieła była potrzeba przekazania, w sposób wyczerpujący i zwięzły, wiedzy teoretycznej i praktycznej pracownikom sektorów projektowania, budowy, eksploatacji i nadzoru technicznego sieci gazowniczych. Vademecum adresowane jest również do kadry naukowej i studentów kierunków inżynieria gazownicza, inżynieria środowiska, inżynieria naftowa oraz uczniów techników gazowniczych i naftowych, a także szerokiej rzeszy zainteresowanych zagadnieniami gazownictwa menedżerów i pracowników branży energetycznej.

Czterotomowe Vademecum Gazownika obejmuje uporządkowany zestaw zagadnień łańcucha paliwowego gazu ziemnego, w tym: poszukiwanie i eksploatacja złóż, podziemne magazynowanie i instalacje LNG oraz różne formy przesyłu, dystrybucji i użytkowania. Wszystko to zostało uzupełnione o takie zagadnienia jak: opomiarowanie gazu, ochronę antykorozyjną, BHP i ochronę środowiska, procedury i wymagania formalno-prawne dotyczące budowy obiektów gazowniczych, systemy zarządzania, optymalizacji i symulacji sieci, efektywność ekonomiczną w gazownictwie, rynek gazu ziemnego w Polsce i UE oraz szereg innych ważnych w gazownictwie problemów. Istotnym udogodnieniem w korzystaniu z Vademecum Gazownika jest spis aktualnej literatury po każdym rozdziale, wykaz aktów prawnych, dyrektyw oraz norm, skorowidz oraz wykaz skrótów i akronimów.

Projekt nie miałby szans powodzenia, gdyby nie determinacja i poczucie odpowiedzialności za podnoszenie poziomu wiedzy zawodowej kadr przemysłu gazowniczego pozostałych bardzo wielu osób zaangażowanych w realizację projektu, m.in. całego zespołu autorskiego, recenzentów, członków Komitetu Naukowo-Technicznego ds. Gazownictwa SITPNiG. Pomyślne zakończenie prac redakcyjnych nad Vademecum Gazownictwa było możliwe także dzięki wsparciu finansowemu wielu firm sektora gazowniczego w kraju, a w szczególności z Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, OGP GAZ-SYSTEM S.A. oraz EuRoPol GAZ s.a.

Informacje dot. poszczególnych tomów publikacji:
Tom 1
Tom 2
Tom 3
Tom 4

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Praktyk 20.04.2015r. 09:13
W końcu fachowcy w sektorze wykonali profesjonalna , konstruktywna i wartościowa prace , nie tylko dla obecnych ale i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rozczarowany zakupem 23.04.2015r. 14:15
Szału nie ma jak na tylu doktorów i profesorów którzy to pisali tylko cena astronomiczna. Większość treści to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE