ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uCENTRUM PRASOWE

Fundacja PGNiG: Lekcja czystego powietrza w Skawinie
27.04.2018r. 18:54

Dzięki eksperymentom i zabawom uczniowie skawińskich szkół dowiedzieli się, jak walczyć ze smogiem. W lekcji zorganizowanej przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza wzięli udział Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu "Czyste powietrze", Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG oraz Tomasz Ożóg, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.
W zajęciach, które odbyły się w piątek 27 kwietnia br., uczestniczyło ok. 360 uczniów z klas I-III szkół podstawowych w Skawinie (woj. małopolskie). Prowadzący lekcję Radek Brzózka - dziennikarz, popularyzator nauki i ambasador programu "Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci" - przeprowadził widowiskowe doświadczenia, które pokazały dzieciom, jak powstają zanieczyszczenia powietrza i jak im przeciwdziałać. W eksperymentach pomagali mu Minister Piotr Woźny, Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak oraz Tomasz Ożóg, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.

Piotr Woźny, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste powietrze", podkreślił, że walka ze smogiem jest priorytetem rządu. Wśród wielu inicjatyw podejmowanych przez ministerstwa jest m.in. program dofinansowania termomodernizacji domów dla osób mniej zamożnych i potrzebujących pomocy. To właśnie w Skawinie będzie realizowany pilotaż tego programu pod nazwą "Laboratorium Skawina", który - oprócz termomodernizacji budynków - zakłada montaż ekologicznych źródeł ciepła. W pilotażu weźmie udział Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. - Współpraca rządu, samorządu i biznesu to szansa na wypracowanie skutecznych rozwiązań, które doprowadzą do poprawy jakości powietrza w Polsce. Liczę, że "Laboratorium Skawina" stanie się modelowym przykładem takiej współpracy - zaznaczył Piotr Woźny.

W ramach pilotażu do końca roku w Skawinie zostanie ocieplonych 20 domów jednorodzinnych. Wybór miasta nie jest przypadkowy - Skawina jest jedną z 33 polskich miejscowości, które znalazły wśród 50 miast o najgorszej jakości powietrza w Unii Europejskiej. Lista została przygotowana przez Światową Organizację Zdrowia.

Lekcja w Skawinie została zorganizowana w ramach edukacyjnego programu Fundacji PGNiG "Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci". To jedna z kilku inicjatyw PGNiG na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Kolejną jest uruchomiony na początku kwietnia tego roku program dofinansowania wymiany źródeł ciepła na kotły zasilane gazem. Ze wsparcia do 1000 zł może skorzystać 10 tysięcy gospodarstw domowych, a wyższe dofinansowanie - do 3000 zł - przewidziano dla 1000 posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

- Gaz to paliwo, którego spalanie generuje minimalne ilości zanieczyszczeń. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podejmuje wiele inicjatyw, które sprzyjają większemu wykorzystaniu gazu, a w konsekwencji poprawie jakości powietrza w kraju. Rozbudowujemy sieć dystrybucji, inwestujemy w energetykę gazową oraz promujemy wykorzystanie gazu w transporcie miejskim i do celów grzewczych. Angażujemy się również w inicjatywy edukacyjne, taka jak ta w Skawinie, których celem jest kształtowanie postaw służących ochronie powietrza - powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA.- Działania edukacyjne wśród dzieci stanowią instrument długofalowej i trwałej zmiany nawyków mieszkańców w zakresie ogrzewania. Warto zwłaszcza angażować się w akcje, w których dzieci doświadczają nie tylko, jakim zagrożeniem jest smog, ale również, jak z nim realnie walczyć. Oczywiście, aby efekty edukacji były zauważalne, już teraz konieczna jest szybka wymiana starych kotłów węglowych na nowe, bezpyłowe źródła ciepła. Gmina Skawina stara się wykorzystywać wszelkie instrumenty, aby wspierać, również finansowo, swoich mieszkańców w zwalczaniu smogu - powiedział Tomasz Ożóg, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.

W ramach programu edukacyjnego "Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci" Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza ufundowała 5 naukowych stacji zabaw o wartości 100 tys. zł każda. O tym, gdzie staną stacje, decydowało głosowanie internautów. W rywalizacji wzięło udział ponad 160 gmin, na które oddano 760 tys. głosów. Przed głosowaniem internauci musieli zapoznać się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi ochrony powietrza. Drugim filarem programu są działania skierowane do szkół podstawowych. Bierze w nich udział prawie 1000 placówek, do których trafiły tak zwane ANTYSMOGBOXY, czyli specjalne zestawy edukacyjne, zawierające scenariusze lekcji oraz pomysły na doświadczenia i eksperymenty naukowe dla klas I-III. Na ich podstawie nauczyciele przeprowadzili serię pięciu lekcji poświęconych przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu powietrza. Dodatkowo, w jednej ze szkół w każdym z 16 województw pojawi się Radek Brzózka.
PGNiG

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE