ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uCENTRUM PRASOWE

"Spotkania z technologią" w InnVento: PGNiG wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do szkoleń pracowników
26.09.2018r. 14:27

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to nie tylko gry komputerowe i rozrywka. W Polsce powstają kolejne aplikacje pozwalające wykorzystać te technologie w celach szkoleniowych. PGNiG zastosowało takie rozwiązanie przy szkoleniach serwisantów stacji gazowych. Wykorzystanie VR i AR w przemyśle było tematem pierwszego z cyklu "Spotkań z technologią" w InnVento - centrum startupowym PGNiG.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm, które stosują wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość np. do szkoleń pracowników. W centrum startupowym InnVento pojawili się także autorzy przygotowujący takie rozwiązania technologiczne dla przedsiębiorstw oraz startupy zainteresowane tematyką wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality) i rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality). Dzięki specjalnym goglom uczestnicy konferencji mieli możliwość przeniesienia się na platformę wiertniczą, do gazowej stacji redukcyjno-pomiarowej i do rafinerii.


PGNiG stosuje już interaktywny model stacji redukcyjnej przy szkoleniach operatorów. Do tej pory skorzystało z nich kilkadziesiąt osób. PGNiG zaoferowało też szkolenia innym firmom. - Dzięki symulatorowi mamy możliwość przeszkolenia pracowników w rzeczywistych warunkach pracy, ale w sposób kontrolowany, co skutkuje wymierną oszczędnością, ponieważ pracownik szybko wdraża się do pracy, a jednocześnie pracuje bezpieczniej - powiedział Grzegorz Rosłonek, dyrektor Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG SA. Uczestnicy szkolenia korzystają z gogli VR i "wirtualnych rąk", z pomocą których uczą się m.in. uruchamiać instalację stacji pomiarowo-redukcyjnej. - VR daje nowe, nieograniczone możliwości. Rozwiązania tego typu pozwalają na symulowanie wielu różnych scenariuszy szkoleniowych, które do tej pory wydawały się niemożliwe do przeprowadzenia w warunkach innych niż terenowe - dodał dyrektor Rosłonek.

Do potrzeb PGNiG aplikację dostosowała firma 1000 realities, która jest jednym ze startupów działających w InnVento. To program PGNiG SA, którego celem jest wspieranie rozwoju startupów z branży energetycznej oraz wspólne poszukiwanie nowych technologicznych rozwiązań. Dzięki ścisłej współpracy ze specjalistami z PGNiG młodzi programiści dopracowali aplikację w jak najmniejszych szczegółach, tak by wirtualna instalacja była pełnym odwzorowaniem tej prawdziwej. - Światowi liderzy branży przemysłowej coraz częściej wykorzystują te technologie do wsparcia procesu szkoleń oraz optymalizacji pracy swoich pracowników. Modele 3D instalacji tworzone na potrzeby szkoleń doskonale wpisują się w trendy digitalizacji i tworzenia interaktywnej, trójwymiarowej dokumentacji infrastruktury przemysłowej oraz procesów produkcyjnych - wyjaśniła Justyna Janicka z 1000 realities.

- Firmy zyskują możliwość sprawnego przeszkolenia dowolnej liczby pracowników sprawnie i w dowolnym miejscu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obsługi maszyn lub wielkogabarytowych urządzeń, do których dostęp jest ograniczony - zaznaczył Adrian Gasiński z firmy Physical Toys - Game & VR Technologies.

Wirtualna rzeczywistość może zostać wykorzystana podczas przygotowywania pracowników np. do pracy w strefie zagrożonej wybuchem, w kopalni, czy też do wyjazdu na platformy wiertnicze, celem nauki bezpiecznego korzystania z infrastruktury, procedur bezpieczeństwa, sposobów reagowania w sytuacjach kryzysowych. Na świecie VR i AR stosowane są m.in. do szkoleń BHP, szkoleń z inspekcji i konserwacji urządzeń wielkogabarytowych, stosują je pracownie architektoniczne oraz producenci samochodów i wagonów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE