ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uCENTRUM PRASOWE

TGE może być jednym z filarów Trójmorza
15.04.2019r. 22:34

- Towarowa Giełda Energii to giełda z krwi i kości; to jest nasz podstawowy atut - powiedział wiceszef biura strategii i projektów ds. gazu Towarowej Giełdy Energii Marcin Sienkiewicz podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju".
TGE wesprze inicjatywę Trójmorza

W trakcie dyskusji pt. "Jakie źródła gazu dla państw Trójmorza" Sienkiewicz ocenił, że Towarowa Giełda Energii może pełnić kluczową rolę w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Główną jej zaletą jest bowiem transparentność transakcji i cen oraz ich oparcie o wiarygodne indeksy. W efekcie, w porównaniu z innymi giełdami funkcjonującymi w obszarze Trójmorza, TGE gwarantuje pełne bezpieczeństwo obrotu, stanowi także centrum informacji dla wszystkich uczestników rynku w zakresie publikowanych danych o cenach i wolumenach. To zaś - w ocenie Sienkiewicza - może zachęcać zagranicznych inwestorów do coraz większej aktywności w budowaniu regionalnego rynku gazu, a także przyczynić się do wzmocnienia jego konkurencyjności.

Trójmorze z własnym indeksem cen gazu?

Z kolei dyrektor londyńskiego biura PGNiG Supply & Trading Ireneusz Łazor ocenił, że w przeciwieństwie do tradycyjnych wieloletnich umów na dostawy gazu, kontrakty na giełdach są zawierane na krótszy czas. Jednak określone w nich ceny są cenami referencyjnymi dla tych pierwszych.

Zdaniem Łazora dywersyfikacja źródeł dostaw gazu do Trójmorza może spowodować wzrost znaczenia TGE w regionie i stworzyć przestrzeń do utworzenia w nim odrębnej strefy cenowej, przynajmniej częściowo niezależnej od notowań na innych rynkach. W praktyce sprowadzałoby się to do utworzenia przez kraje Trójmorza nowego indeksu giełdowego, do którego mogłaby być odnoszona, np. wartość spotowych kontraktów na dostawy LNG w tym regionie. W trakcie swojego wystąpienia Łazor zastrzegł, że taki indeks wprawdzie nie byłby konkurencyjny wobec wskaźników stosowanych na giełdach zachodnioeuropejskich, ale stanowiłby czynnik służący rozwojowi rynku gazu w regionie.

Organizatorem konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju" jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza i Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cyborg 16.04.2019r. 08:29
Jeszcze poproszę o rozwinięcie o uzasadnienie info o tym, że indeks TGE nie byłby konkurencyjny wobec indeksów cen... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE