ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uCENTRUM PRASOWE

Współpraca Gaz-System ze strażą pożarną - warsztaty w Kędzierzynie-Koźlu
15.10.2019r. 14:33

Bezpieczeństwo sieci przesyłowej gazu ziemnego to jeden z priorytetów Gaz-System. W Kędzierzynie-Koźlu 15 października 2019 r. odbyły się ćwiczenia wyspecjalizowanych służb Gaz-System i terenowych jednostek straży pożarnej, których celem było zaprezentowanie możliwości współpracy w sytuacjach nadzwyczajnych.
Wspólne warsztaty pracowników eksploatacji z Oddziału Gaz-System w Świerklanach z udziałem jednostek Państwowej Straży Pożarnej z województwa opolskiego miały miejsce w sąsiedztwie budowanej tłoczni gazu Kędzierzyn, na obiekcie systemowej stacji redukcyjno-pomiarowej Kędzierzyn Las.

W ramach warsztatów służby Gaz-System zgłosiły symulowany pożar na stacji gazowej wysokiego ciśnienia. W reakcji na zgłoszenie jednostki straży pożarnej podjęły działania mające na celu ugaszenie pożaru. Następnie jednostka Gazowego Pogotowia Technicznego i pracownicy służb eksploatacyjnych Gaz-System przystąpili do naprawy uszkodzonej infrastruktury oraz przywrócenia pracy urządzeń na stacji gazowej.- Bezpieczeństwo całego systemu przesyłowego to podstawa naszej działalności. Chcemy ściśle współdziałać ze służbami pierwszego reagowania, aby wypracować najbardziej efektywne scenariusze reagowania w niespodziewanych sytuacjach - powiedziała Iwona Dominiak , rzecznik prasowy Gaz-System. Podkreśliła również, że celem ćwiczeń jest wymiana specjalistycznej wiedzy, doświadczeń oraz ustalenie zasad postępowania przy zdarzeniach na obiektach gazowych.

Wydarzeniu towarzyszył pokaz specjalistycznego wyposażenia technicznego Gaz-System. Wspólne warsztaty odbyły się dzięki współpracy z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Opolu oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu można było zweryfikować skuteczność założonych wcześniej scenariuszy postępowania. Efektem tych działań będzie opracowany wspólnie pomiędzy Gaz-System i służbami Państwowej Straży Pożarnej optymalny plan współdziałania na wypadek potencjalnej awarii.

Długość sieci przesyłowej zlokalizowanej na terenie Oddziału Gaz-System w Świerklanach wynosi 1471 km i sukcesywnie będzie się zwiększać. W chwili obecnej trwa tam budowa pięciu strategicznych gazociągów o średnicy 1000 mm i łącznej długości ok. 234 km oraz budowa tłoczni gazu Kędzierzyn (pierwszej tłoczni w tym oddziale). Ponadto kolejne 270 km kluczowych gazociągów o średnicy 500, 700 i 1000 mm jest obecnie na etapie projektowania. Obszar działalności Oddziału w Świerklanach obejmuje województwa: opolskie, śląskie i zachodnią część małopolskiego.

Bezpieczeństwo sieci przesyłowej jest priorytetem w działalności Gaz-System. Spółka zapewnia je poprzez System Eksploatacji Sieci Przesyłowej (SESP). Jest to zbiór procedur i wytycznych określających zakres prac oraz metody wykonywania czynności eksploatacyjnych dla poszczególnych elementów sieci przesyłowej oraz częstotliwość realizacji tych czynności. Cały proces eksploatacji realizowany jest przez wyspecjalizowany personel spółki.

Do budowy nowej infrastruktury gazowej Gaz-System stosuje nowoczesne i sprawdzone technologie, wykorzystując przy tym wysokiej jakości materiały oraz najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń i monitoringu pracy sieci.

Spółka współpracuje bardzo aktywnie z jednostkami ratowniczymi straży pożarnej, organizując wspólne ćwiczenia na obiektach gazowych. W 2018 i 2019 r. w ramach współpracy przeprowadzono serię szkoleń dla funkcjonariuszy PSP połączonych z wizytami na obiektach spółki oraz ćwiczeniami. W całej Polsce zorganizowano łącznie 66 szkoleń, 78 wizyt technicznych oraz 32 ćwiczenia terenowe doskonalące współpracę służb Gaz-System i Państwowej Straży Pożarnej. Ich celem było podniesienie świadomości i poziomu bezpieczeństwa.
Gaz-System

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE