ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika Wrocławska
XXI Konferencja GAZTERM: "Stan i perspektywy współpracy gazowej USA - Trójmorze"

Kiedy: 7 - 9 maj 2018
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel AmberBaltic
Organizator: Studio 4UCENTRUM PRASOWE

OSW: Rosja będzie współpracować z Chinami na ich warunkach
28.03.2013r. 11:31

Szymon Kardaś i Witold Rodkiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich analizują owoce wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Moskwie.
„Aż 10 podpisanych dokumentów o współpracy dotyczyło sfery energetycznej” – piszą analitycy, wśród najważniejszych wymieniając „porozumienie międzyrządowe o rozszerzeniu współpracy w handlu ropą oraz porozumienie o głównych zasadach dostaw ropy na warunkach przedpłaty, zawarte między Rosnieftią a Chińską Państwową Korporacją Naftową CNPC (przewiduje stopniowe zwiększanie eksportu rosyjskiej ropy z 15 mln ton do maksymalnego poziomu 31 mln ton w ciągu najbliższych 25 lat, nie wykluczając w przyszłości zwiększenia dostaw do 50 mln ton rocznie), (…) oraz memorandum między Gazpromem a CNPC (przewiduje, począwszy od 2018 roku dostawy 38 mld m3 rosyjskiego gazu do Chin z opcją zwiększenia dostaw do 60 mld m3, a także budowę gazociągu łączącego Chiny i Rosję wg trasy wschodniej, co automatycznie oznacza rezygnację z planów budowy tzw. gazociągu ałtajskiego z Syberii Zachodniej do chińskiego Sinkiangu)”.

Ich zdaniem świadczy to o wzroście znaczenia energetyki w dwustronnych relacjach między tymi państwami. Ma to miejsce dzięki wzrostowi znaczenia Rosnieftu i rosnącym zapotrzebowaniem na ropę przewidywanym w następnych latach w Chinach. Analitycy OSW oceniają, że mniej perspektywiczna jest współpraca w sektorze gazowym. „Zarówno ranga (memorandum), jak i treść przyjętych porozumień wskazują, że wiele kluczowych kwestii będzie nadal przedmiotem trudnych (dla Rosji) dwustronnych negocjacji” – piszą. Ich zdaniem pogarszające się warunki na rynku europejskich zmuszą Gazprom do udzielenia Chińczykom dużych koncesji w zamian za zgodę na umowę gazową. „Ze względu na dynamiczny rozwój chińskich projektów LNG, zapotrzebowanie na rosyjski gaz „rurociągowy” nie przekroczy 25–30 mld3 rocznie, co stanowi mniej niż ¼ dostaw realizowanych obecnie przez Gazprom do Europy” – prognozują specjaliści.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE