ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uRynek gazu ziemnego podsumowanie I połowa października 2017 r.
20.10.2017r. 11:02

Duże wahania i brak wzrostu średniego poziomu cen gazu na rynku spot. Od października nie ma już taryf dla odbiorców biznesowych gazu, natomiast firmy importujące gaz są zobowiązane do utrzymania zapasów obowiązkowych w nowym reżimie prawnym. TGE przygotowuje się do MiFID II oraz do utworzenia OTF.
Na analizowanych rynkach w I połowie października ceny gazu spot dla Day-Ahead wahały się w przedziale: 15,82 - 20,21 EUR/MWh. Średnia cena gazu na rynku spot w porównaniu do poprzedniego okresu wzrosła z 17,75 do 17,81 EUR/MWh. Zwiększyła się różnica między średnią ceną gazu spot w Niemczech (17,28 EUR/MWh) i TGE (19,12 EUR/MWh) do poziomu 1,83 EUR/MWh. Różnica między cenami na rynku terminowym wynosiła prawie 2,5 EUR/MWh na kontraktach rocznych. Od października weszły w życie nowe obowiązki związane z utrzymanie zapasów obowiązkowych i 11 firm zawarło z PGNiG umowy na świadczenie usługi biletowej.

Wyhamował trend wzrostu cen gazu. Przyczyniła się do tego ciepła wietrzna pogoda i stosunkowo wysokie temperatury oraz korekta wzrostu cen węgla. Nadal przeważają czynniki wzrostowe. Po korektach nadal rosną ceny węgla i ropy naftowej, co naturalnie wpłynie na wzrost cen gazu. Przedłużające się przestoje części elektrowni atomowych we Francji są krótkookresowym czynnikiem wzrostowym. Obserwujemy wzrost popytu na LNG na rynkach azjatyckich, co działa na wzrost cen na rynkach europejskich. Wchodzimy w okres grzewczy, który zwiększa zapotrzebowania na gazu oraz będzie wpływał na ceny gazu. Nie spodziewamy spadków cen gazu zimnego w najbliższym okresie.

TGE przygotowuje się do przekształcenia giełdy w OTF, dodatkowo rozważa uruchomienie rynku MRC - Multi-Regional Coupling.

Od października został zniesiony obowiązek stosowania taryf dla odbiorców biznesowych.

Źródło: opracowanie Monitor Gazowy na bazie uśrednionych danych cenowych
Monitor Gazowy

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE