ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Rynek gazu ziemnego podsumowanie I połowa kwietnia 2018 r.
27.04.2018r. 09:20

Spadek cen gazu do poziomu 19,50 EUR/MWh. Na koniec analizowanego okresu ceny w Polsce były niższe o ponad 1 EUR/MWh w stosunku do cen na rynkach zachodnich. W ostatnim czasie trwale kształtuje się trend niższych cen w Niemczech od cen na rynku w Holandii.
Na analizowanych rynkach w I połowie kwietnia ceny gazu spot dla opisywanych rynków wahały się w przedziale: 18,38 - 22,41 EUR/MWh, a dla cen referencyjnych gazu 18,25 - 21,57 EUR/MWh (patrz wykres poniżej). Średnia cena gazu na rynku spot w porównaniu do poprzedniego okresu spadła z 20,61 do 19,49 EUR/MWh. Spadła także różnica między średnią ceną gazu spot w Niemczech (19,17 EUR/MWh) i TGE (20,30 EUR/MWh), do poziomu 1,13 EUR/MWh.

Na początku analizowanego okresu ceny na rynku spot nieco spadły w związku ze wzrostem średnich temperatur w Europie i ustabilizowały się w związku z tym, że zmiany temperatur i prognoz przestały mieć już tak istotny wpływ na ceny. Niemniej, 9 kwietnia rozpoczął się krótkoterminowy trend wzrostowy tych cen. Wpłynęły na to ograniczenia w dostawach gazu na rynek europejski związane z remontami i awariami infrastruktury - głównie gazociągu Vesterled i tłoczni na złożu Gullfaks i processing plant Karsto. W kolejnych dniach dość istotne wzrosty cen objęły wszystkie rynki energetyczne w tym gaz ziemny, za sprawą rosnącego napięcia politycznego w kręgu światowych mocarstw po użyciu broni chemicznej w Syrii. Jeżeli okaże się, że sposób jaki przyjęto do rozwiązania tej sytuacji rozładuje to napięcie, to możemy w najbliższych dniach spodziewać się korekt w postaci spadków cen. Nie sądzimy natomiast, aby w przypadku gazu ziemnego były to spadki dynamiczne bo cały czas istotnym czynnikiem prowzrostowym pozostają tu rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Źródło: opracowanie Monitor Gazowy na bazie uśrednionych danych cenowych
Monitor Gazowy

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: ciekawy 02.05.2018r. 14:57
czy mozna poznac autora? bo ciekawa i calkowicie bledna analiza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: anonim 02.05.2018r. 14:58
Serio???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE