ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


Rynek gazu ziemnego podsumowanie - II połowa kwietnia 2018 r.
16.05.2018r. 20:46

Wzrost cen gazu na rynku spot do poziomu 20 EUR/MWh.
Na analizowanych rynkach w II połowie kwietnia, ceny gazu spot dla opisywanych rynków wahały się w przedziale: 19,09 - 21,39 EUR/MWh (patrz wykres poniżej). Średnia cena gazu na rynku spot w porównaniu do poprzedniego okresu wzrosła z 19,49 do 20,00 EUR/MWh. Spadła za to różnica między średnią ceną gazu spot w Niemczech (19,84 EUR/MWh) i TGE (20,17 EUR/MWh), do poziomu 0,33 EUR/MWh.

W drugiej połowie kwietnia na europejskim rynku gazu kontynuowany był trend wzrostowy. Wprawdzie na początku analizowanego okresu odnotowaliśmy pewną korektę, wywołaną danymi o zapasach ropy naftowej, niemniej w kolejnych dniach spadki te zostały szybko odrobione, szczególnie po podaniu przez Gassco informacji o ograniczeniu przepływu z szelfu norweskiego o 20 mlm m3 dziennie. Drobną korektę mieliśmy również 25 kwietnia po spotkaniu prezydentów Francji i USA. Jednakże do końca miesiąca mieliśmy do czynienia z kontynuacją trendu wzrostowego, który trwa od drugiej połowy marca. Niskie temperatury, które obserwowaliśmy od drugiej połowy lutego, aż do pierwszych dni marca, doprowadziły do sytuacji, w której w europejskich magazynach gazu ziemnego na obecną chwilę poziom zapełnienia kształtuje się poniżej 5 letniej średniej. Stosunkowo mała ilość gazu w magazynach, zapewniających bezpieczeństwo dostaw w okresach silnych mrozów lub sytuacji awaryjnych dot. infrastruktury importowej, szczególnie w okresie zimowym, doprowadziła do pojawienia się presji rynkowej na ceny.

Źródło: opracowanie Monitor Gazowy na bazie uśrednionych danych cenowych
Monitor Gazowy

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE