ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


Duże wahana i wzrost cen gazu na rynku spot do poziomu 28,40 EUR/MWh.
16.10.2018r. 09:04

W drugiej połowie września średnia cen gazu wzrosła o 1 EUR/MWh do poziomu 28,40 EUR/MWh, a wahania cen osiągnęły prawie 5 EUR/MWh. Wzrost cen gazu na rynku terminowym na okres zimowy dał sygnał do napełniania magazynów gazu.
Na analizowanych rynkach w II połowie września ceny gazu spot wahały się w przedziale: 26,81 - 31,42 EUR/MWh (patrz wykres poniżej). Średnia cena gazu na rynku spot w porównaniu do poprzedniego okresu wzrosła z 27,45 do 28,40 EUR/MWh. Różnica między średnią ceną gazu spot w Niemczech (27,99 EUR/MWh) i TGE (29,48 EUR/MWh) zwiększyła się do poziomu prawie 1,5 EUR/MWh.

Początek okresu grzewczego przyniósł częściowe rozerwanie korelacji cen gazu ziemnego z cenami ropy naftowej a nawet z cenami uprawnień do emisji CO2, które w ostatnim okresie były najważniejsza siłą wpływającą na ceny gazu. Nie oznacza to oczywiście że czynniki te przestają mieć wpływ na ceny gazu, ale coraz częściej będziemy obserwować takie sytuacje jaka miała miejsce 24.09, kiedy to korekta cen uprawnień do emisji CO2 przełożyła się na korektę cen na gaz ziemny z pewnym opóźnieniem, ponieważ te zostały zdeterminowane przez prognozy temperatury. Był to efekt bardzo krótkotrwały i finalnie ceny gazu również uległy korekcie. Dzieje się tak też dlatego, że czynnik temperaturowy zwiększył swoje oddziaływanie. Spadek temperatury powoduje oczywiście wzrost cen gazu poprzez wzrost popytu. Rośnie również popyt na węgiel co z kolei pociąga za sobą wzrostu popytu na uprawnienia do emisji i wzrost ich cen, co z kolei również oddziałuje na wzrost cen gazu. Te zależności prowadzą do wzrostu zmienności cen na rynku gazu. Chociaż rola ropy naftowej zostaje ograniczona to może być jednak czynnikiem, który będzie ograniczał możliwe spadki cen gazu. Jeżeli Państwa OPEC będą kontynuować swoją politykę zmierzająca do ustanowienia kolejnego poziomu cen ropy na poziomie powyżej 80 USD/bl z pewnością będzie to miało wpływ na dalszy wzrost ceny gazu.

Źródło: opracowanie Monitor Gazowy na bazie uśrednionych danych cenowych
Monitor Gazowy

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE