ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


Spadek cen gazu o 1,2 EUR/MWh do poziomu 24,3 EUR/MWh
31.12.2018r. 13:42

W pierwszej połowie grudnia ceny gazu spadły o 1,2 EUR/MWh do poziomu 24,3 EUR/MWh, a ich wahania osiągnęły prawie 5 EUR/MWh. Różnica średnich cen gazu spot między Niemcami i Polską wyniosła do 1,9 EUR/MWh.
W pierwszej połowie grudnia ceny gazu spot wahały się w przedziale: 22,36 - 27,01 EUR/MWh (patrz wykres poniżej). Średnia cena gazu na rynku spot w porównaniu do poprzedniego okresu spadła z 25,49 do 24,26 EUR/MWh. Różnica między średnią ceną gazu spot w Niemczech (23,91 EUR/MWh) i TGE (25,83 EUR/MWh) spadła do 1,9 EUR/MWh.

Oznaki spowolnienia gospodarczego, w tym głównie spadki głównych indeksów na światowych giełdach pociągnęły za sobą spadki cen ropy naftowej, co jednak miało umiarkowany wpływ na ceny gazu, które zostały zdeterminowane prognozami pogody. Spadek cen gazu w pierwszej połowie analizowanego okresu powodowany był przez prognozy wskazujące na wyższe temperatury. Nie bez znaczenia pozostaje, także wyczekiwany w Niemczech wzrost poziomu wody w rzekach.

Analizując notowania gazu ziemnego, warto zwrócić uwagę na kształtowanie się otwartych pozycji na rynku w dniu 12 grudnia. Spadek ich wartości w połączeniu ze wzrastającym wolumenem oraz kierunkiem ruchu krzywej ceny może wskazywać, że doszło do zamknięcia wielu krótkich pozycji poprzez aktywacje zleceń stop loss po przebiciu ostatniej luki spadkowej. Coraz mniejsze zaufanie do prognoz może spowodować kolejne wahania cen gazu, szczególnie jeżeli dojdzie do ponownego umocnienia się cen emisji CO2.

Źródło: opracowanie Monitor Gazowy na bazie uśrednionych danych cenowych
Monitor Gazowy

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE