ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4u



ODCINKI
24.06.2021r. 15:00

W 24. tygodniu roku na wszystkich rynkach spot doszło do dalszych podwyżek, a ceny osiągnęły wartości niewidziane od października 2018 r. Z jednej strony należy podkreślić, że najtańszym rynkiem w Europie były Węgry. Najdroższy natomiast po raz kolejny okazał się rynek polski, znacznie wyprzedzając pozostałe kraje, w których działa Audax. Przykładowo spready na tym rynku w stosunku do rynku włoskiego były wyższe o 2 euro/MWh.
Audax Energia
10.06.2021r. 16:00

W 22. tygodniu roku na wszystkich europejskich rynkach spot sytuacja była podobna oraz stabilna. Należy podkreślić spadek cen w stosunku do ubiegłego tygodnia, do którego doszło na rynku włoskim - głównie z powodu Dnia Republiki, obchodzonego w tym kraju 2 czerwca. Z drugiej strony kolejny tydzień z rzędu najdroższy okazał się rynek polski, znacznie wyprzedzając pod tym względem pozostałe kraje, w których działa Audax.
Audax Energia
02.05.2021r. 11:05

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
W 17. tygodniu roku na wszystkich europejskich rynkach spot utrzymywała się tendencja wzrostowa. Przyczyniła się do tego, po pierwsze, stale rosnąca cena CO2, która, jak się wydaje, nie zna granic i pobija kolejne rekordy - obecnie kształtuje się na poziomie powyżej 48,80 €/t. Drugim powodem była cena spotowa LNG, najwyższa od 2018 r., wywołana dużym wzrostem zapotrzebowania na gaz z Azji.
Audax Energia
18.04.2021r. 16:57

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
W 15. tygodniu roku na rynkach spot w całej Europie utrzymywała się silna tendencja wzrostowa. Przyczynił się do tego dalszy wzrost ceny CO2, która cały czas bije kolejne rekordy (we wtorek 13 kwietnia wynosiła 44,69 euro). Ma to związek z faktem, iż zbliża się termin przyznawania praw do emisji za rok 2020. Do tego dodać należy zmianę pogody - temperatury są obecnie niespotykanie niskie jak na tę porę roku, co ponadto zbiega się z początkiem okresu uzupełniania rezerw gazu ziemnego.
Audax Energia
11.04.2021r. 09:59

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W 14. tygodniu roku na wszystkich europejskich rynkach spot zaznaczyła się tendencja wzrostowa. Przyczyniła się do tego szalejąca ostatnio cena CO2, która osiągnęła nowy historyczny rekord w związku ze zbliżającym się terminem przyznawania praw do emisji na rok 2020. Drugim powodem były bardzo niskie jak na obecną porę roku temperatury, które mają utrzymać się także w bieżącym tygodniu. Dodatkowo czynniki te zbiegły się z początkiem okresu uzupełniania rezerw gazu ziemnego.

Audax Energia
04.04.2021r. 13:35

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W 13. tygodniu roku na większości rynków spot utrzymywała się tendencja zwyżkowa. Działo się tak pomimo faktu, że w okresie świąt wielkanocnych
tradycyjnie pracuje się mniej intensywnie. Złożyło się na to kilka czynników. Z jednej strony pomimo odblokowania Kanału Sueskiego, nie udało się jeszcze całkowicie rozładować zatoru spowodowanego incydentem. Według niektórych ekspertów wpływ tego zdarzenia na łańcuchy dostaw oraz koszty transportu będzie odczuwalny jeszcze nawet przez kilka tygodni, co powoduje napięcia na rynku LNG. Kolejny czynnik to nastanie w czasie weekendu fali zimna, głównie na północy Europy, która może potrwać jeszcze kilka dni.
Audax Energia
28.03.2021r. 11:04

W 12. tygodniu roku na większości europejskich rynków spot utrzymywała się tendencja wzrostowa. Stało się tak głównie z uwagi na fakt, że Kanał Sueski został zablokowany przez kontenerowiec Ever Given, co doprowadziło do wzrostu cen LNG. Kanał Sueski leży na szlaku morskim, przez który przechodzi 10% globalnego handlu. Odgrywa on kluczową rolę w transporcie ropy i gazu z Bliskiego Wschodu do Europy i Azji. Blokada spowodowała powstanie zatoru i konieczność oczekiwania na możliwość tranzytu przez prawie 400 jednostek, które utknęły w Kanale lub w jego pobliżu.
Audax Energia
21.03.2021r. 09:06

W 11. tygodniu roku na praktycznie wszystkich europejskich rynkach spot utrzymywała się tendencja wzrostowa, choć była ona bardziej umiarkowana niż w tygodniach poprzednich. Wzrost spowodowany został przede wszystkim wysoką ceną CO2, która chwilami przekraczała 43 euro/t, a także pewnymi zawirowaniami na norweskich polach wydobywczych oraz niższymi niż zwykle o tej porze roku temperaturami, które panowały w znacznej części Europy. Rynek spot LNG również wykazywał tendencję wzrostową, a to ze względu na zwiększenie ilości gazu sprowadzanego z Azji, które spowodowało wzrost ceny paliwa docierającego do wybrzeży naszego kontynentu.
Audax Energia
14.03.2021r. 10:46

Na wszystkich europejskich rynkach spot dziesiąty tydzień roku charakteryzował się tendencją zwyżkową z silnymi wzrostami. Głównymi powodami takiego stanu rzeczy było zwiększenie ceny CO2, która osiągnęła rekordowy poziom 43 euro/t, oraz niższe w porównaniu do ubiegłych tygodni temperatury.
Audax Energia
07.03.2021r. 11:28

W 9. tygodniu roku zmieniły się tendencje na europejskich rynkach spot - ceny ponownie zaczęły rosnąć. Stało się tak głównie z powodu pojawienia się
niższych temperatur, bardziej odpowiadających średniej dla obecnej pory roku - przejawiające się stosunkowo wysokimi temperaturami anomalie pogodowe dobiegły końca.
Audax Energia



cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE